At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Kayıp büyük

02 Kasım 2013 / 14:39   |   1157 Okundu   YAZDIR
Kayıp büyük

2014 yılı yarış takviminin hazırlanmaya başladığı şu günlerde TYAYS Derneği Başkanı Bahadır Gödek, TC Gıda – Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı YKK’ya 10/10/2013 tarihinde gönderdiği dilekçesinde 01/01/2013’ten 10/10/2013 tarihine kadar start alıp 1 TL kazanamayan 1589 safkan bulunduğunu buna istinaden ahır müracaat tarihinin uzatılmasını arz etti. Ahır müracaat tarihi 21 Ekim Pazartesi tarihine kadar uzatıldı ancak Bahadır Bey’in öne sürdürdüğü 1589 rakam, istatiksel olarak içler acısı. Çeşitli sorunlardan dolayı hiç start almayan safkanları da göz önüne alırsak yıl sonundaki tablo 2012 yılına göre daha vahim olacak gibi görünüyor.

Peki yıl boyunca 1 TL dahi kazanamayan safkan sayısı neden yıldan yıla artış gösteriyor?

Puanlı handikap sistemine tam hazırlık yapılmadan normal handikap puanlama sisteminden puanlı handikap sistemine geçmekle başlayan yarışçılığımızdaki gerileme yıllık yarış takvimlerinin hazırlık aşamasında 60 yıldır uygulanan dama taşı gibi her yıl yarışların günleri, mesafeleri, pistlerinin değiştirilmesi ile birleşince yılın ilk 10 ayında start alan 1589 safkan, 1 TL dahi kazanamadı.

Hatalı bir handikap puanlama sistemine geçişimizi ve yıllık yarış takvimi hazırlanış sisteminde çağın çok gerisinde kalmamızı bir kenara bırakın yerli şampiyon safkanlar yetiştirip yurt dışında koşmak artık hayal oldu. Plansız bir şekilde hazırlanan yıllık yarış takvimlerinde grup yarışlarındaki aralıkların gün, pist, mesafe bazında iyi etüd edilmeden programa konulması ve şampiyon safkanlarımızın sık aralıklarla koşturulmalarından dolayı ülkemizde şampiyonluklarını uzun süre koruyamıyoruz. 2 yaşlı, 3 yaşlı şampiyonluğa aday İngiliz safkanlarımızın kısa aralıklarla güçlerinin üstünde üst üste start almaları sonucu ya sakatlanıyorlar ya da sezon sonuna doğru performanslarında önemli düşüşler başlıyor. Bugün 20 yarışta koşu hayatı biten safkanların 80 puan üstünde atlar olduğu sıkça görülürken hayatında çim pistte start almamış bir safkana çim koşuları tercih edilmesi halinde 105 handikap puan verildiği dünyanın neresinde görüldü? Ne yazık ki BOLD PILOT’un 1996 yılında 2.26.22 Gazi Koşusu ve BANKOCU’nun 1989 yılında 2.26.52 TJK Koşusu rekorları hala kırılamadı. 29 Eylül’de TJK Koşusu koşuldu. Spiker yarıştan önce bu koşunun rekorunu ilan ederken –son 10 yılın en iyi derecesini yapan safkan- diye anons etti. 1989 yılında BANKOCU’nun 2.26.52’lik derecesini aradan uzun yıllar geçmesinden dolayı ya aldığı talimatla ya da işgüzarlığı ile anons edemedi. 24 yıldır TJK Koşusu’nun rekoru kırılamıyorsa Türk atçılığının büyümesinde ciddi bir sorun var demektir.

2014 yılı yarış takvimi yine çağın gerisinde kalmış bir sistem ile hazırlanmaya başlandı. Program komitesi başkanı ve üyeleri, dernek başkanlarına, at sahiplerine, yetiştiricilere usulen görüş sorsalar da  kuşkusuz ki taslak bir evvelki yıllar ile aynı. Kışın İstanbul’da yarışlar olsun mu olmasın mı, İzmir ve Adana’da çim pist yarışları yapılsın mı yapılmasın mı kararsızlıkları 2014 yılı yarış takvimi hazırlık aşamasında zaman kaybına neden olurken dama taşı gibi değiştirilen karma program komitesi çalışmaları da başlamak zorunda kaldı. Geçen yıl % 26 ile yapılan bütçe bu yıl TJK’nın maliyeye olan borcuna karşılık kesilen % 3’den dolayı % 23 ile yapılacak. Son 3 yıldır atçı, TJK personeli istedikleri zammı fazlasıyla alırlarken ganyan bayi primlerine 1 TL dahi prim artışı yapılmadı. Tüm ganyan bayilerinin gözleri, 2014 yılının ilk günlerinde Adalı Yönetimi’nin açıklaması beklenen prim artışındaki rakamda olurken Türk atçısı da % 23 müessese hissesi ile 2014 yılı yarış ikramiyesi artışının ne olacağını merakla bekliyor.

Aralık ayında Veliefendi Hipodromu Şeref Salonu’nda yapılacak olan TJK kongresindeki 2014 yılı TJK bütçesi tartışmalarında tüm hipodromlarda yapılan at hastanelerinin ihaleleri ile birlikte fondaki paranın son durumu ve bu hastaneler 2014 yılı Ağustos ayında bittiği zaman içlerine hangi parayla cihazlar alınacağı YKK başkanı, YKK başkan yardımcısı veya müsteşar yardımcısı gibi yetkili bir isim tarafından açıklanması gerektiği, düşüncesindeyim.

Senelerce değindiğim üzere Türk atçılığının yurt dışına açılması için öncelikle yıllık yarış programı yapacak bir büronun kurulması gerekir. TJK ve YKK yöneticilerinin program komitesinin çalışma faaliyetlerini sadece izlemek ile sorumlu olmaları gerekirken komitenin iç işlerine karışmamaları esas kabul edilmelidir. Teknik büro, kendisine yasalarla verilen sorumlulukları her gün iki hatta zaman zaman üç farklı hipodromda yapılan çift yarışlarda sıfıra yakın hatayla gerçekleştiriyorsa yıllık yarış program komitesi de bir yıl sonraki yarış takvimi ile ilgili hazırlık dönemini yurt dışında birkaç yıl sürecek eğitim sürecini tamamladıktan sonra gayet başarılı bir şekilde yerine getirebilir.

Ahır müracaatları sona erdi

Sonbahar ve 2014 kış yarışlarının yapılacağı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Şanlıurfa, Adana, İzmir Hipodromları için ahır müracaatları 21 Ekim Pazartesi günü sona erdi. Kocaeli Hipodromu, bu hipodromlar içerisinde en şanslı hipodrom olarak yer alırken uzun yıllar boyunca Şanlıurfa ve Bursa Osmangazi Hipodromları’nda kış sezonu haftada bir yarış günü yapıldı. 2014 yılı ilk kış yarış sezonunda Kocaeli Hipodromu’nda haftada iki yarış günü yapılacak.

At adetlerinin fazla olmasından dolayı tüm hipodromlarımıza yapılan ahır müracaatlarında kapasitenin üstünde talep olması beklenirken İzmir Şirinyer ve Adana Yeşiloba Hipodromları atçılarımızın bu yıl en çok gitmek istedikleri hipodromlar arasında yer alıyor.

Türk atçısı İzmir Şirinyer ve Adana Yeşiloba Hipodromları’nı neden tercih ediyor?

Birinci neden; kış sezonunda İstanbul at yarışlarının tek yarış günü olması,

İkinci neden ise; Adana ve İzmir Hipodromları’nda Ocak ve Şubat aylarında çim pist yarışları olmasa da Mart ayında çim pist yarışlarının her iki hipodromda da aynı tarihte başlayacak olmasıdır.

Adalı Yönetimi, İstanbul yarışlarında Mart ayındaki ahır dağıtımlarında hassas davranarak bir ilke imza attı. Yıllardır eküri bloklarına egemen olan TJK asli üyeleri, boş kalan ahırlarına başka safkanların kalmasına izin vermezken Adalı Yönetimi bu uygulamayı sonlandırarak boş kalan ahırlar, bloklar başka at sahibi bulunan safkanlara verildi.

Yarış camiasının görülmeyen kahramanları, cefakar hipodrom müdürleri akıllara durgunluk verecek özveriyle mucizeler gerçekleştirerek Türk atçılığının gelişmesi için var güçleriyle çalışmalarını sürdürmektedirler. TJK teknik büronun, müşterek bahislerin, güvenlik görevlilerinin, genel müdürün, genel müdür yardımcılarının mesai saatleri bellidir. Mesai saatlerinin dışında çalıştıkları zaman mesai ücreti alırlar. TJK hipodrom müdürlerinin mesai saatleri kağıt üzerinde belli olmasına rağmen yeri ve zamanı geldiğinde 7/24 çalışmaktadırlar. Kendilerine bağlı hipodromlardaki birimlerle ayrı ayrı ilgilenirlerken yarış içerisinde attan düşen binicilerin sağlık durumlarını gecenin hangi saati olursa olsun bizzat takip ederler. Daha geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da dizi kırılan bir jokeyin hemen baş ucunda Diyarbakır hipodrom müdürü vardı. Diyarbakır hipodrom müdürünün tedavi görecek jokeyin İzmir’deki ailesi için yoğun mesai harcadığı yarış basınında haber değeri bulmuştu. Yine daha evvelki yıllarda yarış esnasında talihsiz kaza geçirip günlerce yoğun bakım ünitesinde yatan binicilerin sağlık durumundaki gelişmeleri günde birkaç defa takip eden hipodrom müdürlerine tanık oldum. Tüm hipodromlarda şubeler açarak kaza geçiren binicilerin sağlık durumunu yakından takip etmesi gereken Jokeyler Derneği’nin işlerini bile sıcağı sıcağına kovalayan, yarışçılığımızın görülmeyen kahramanları hipodrom müdürleridir. Cefakar hipodrom müdürleri, ahır tevzilerinde her yıl en çok etkilenen kişilerdir. Olur olmaz zamanlarda telefon ile arayıp ya kendilerine ya da yakın dostlarına ahır isteyen yine bazı TJK asli üyeleridir. Başka hipodromlardan gelerek yarış koşup gidecek atların kaldıkları misafir ahırların doldurulduğuna, misafir ahırlar doldurulduğu için o hipodroma TJK yönetimlerinin geçici çözüm yolu olarak zaman zaman hipodromda koşmak için at getirilmesini durdurduklarına dair duyurular www.tjk.org’da yer almıştı. Umut ederim Adalı Yönetimi 2014 yılında öyle bir ahır tevzi dağılımı yapar ki bu sıkıntılar asgari seviyeye iner.

 Ocak ve Nisan aylarında  kışın haftada toplam 13 yarış yapılması kesinleşti

 Program komitesi, 2014 yılı yarış takvimi hazırlıklarını sürdürürken daha evvel belirttiğim gibi Ocak ve Nisan aylarında Bursa’da haftada 2 gün yarış yapılması kesinleşti. İstanbul’da tek, Kocaeli ve Şanlıurfa’da 2 ayrıca Adana ve İzmir’de 3 yarış günü yapılacak.

Ocak ve Nisan ayları arasında İstanbul’da haftada 1 yarış günü yapılacak olup ayrı hipodromlarda kışın haftada toplam 13 yarış yapılacak olmasından dolayı 2013 yılı yarış takvimine göre kışın 2 gün İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan yarışlar, bu yıl pistlerin ve ahırlar bölgesinin bakımı üzerine 2014 yılı Mayıs ayından itibaren Aralık ayı sonuna kadar yıllık yarış programının içerisine konularak 2014 yılında kışın yapılmayan İstanbul yarışları 2014 yılı Mayıs ayından itibaren adet bazında serpiştirilerek bir evvelki yıl ile aynı rakamı yakalayacak.

Maliye’ye ödediği vergi borcundan dolayı % 26 müessese hisse payı vergi borcu bitinceye kadar müessese hisse payı % 23 olan TJK, formülü yarış adetlerini gün bazında artırmada buldu. Bana göre TJK Yönetimi yerinde bir karar aldı. 2014 yılı sonuna kadar TJK’nın maliyeye olan borcu bitecek olup 2015 yılı müessese hisse payı tekrar % 26 olacaktır. Hürkont Bülten Dağıtım ve TİC. LTD.ŞTİ. olarak artık Kocaeli Hipodromu’nda kalıcı bir kondüsyoner ağı kurulması gerektiği zaruri ihtiyaç olarak görülmektedir.

 LION HEART, hayal kırıklığına uğrattı

 LION HEART’ın tek testili olarak ülkemize getirildiği ve diğer testisinden de geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat olduğu Yarış Dünyası sütunlarında haber değeri bulmuştu. Tek bir yavrusu ülkemizde koşmadan 4 Milyon Dolar’a alınıp 10 Milyon Dolar daha sonra 25 Milyon Dolar değer biçilen LION HEART, ülkemizin en güzide tercihli kısraklarına aşım yaptı. Ancak tercihli olmayan kısrakların adet bazında müracaatları çok olmasından dolayı kuralar çekilirken LION HEART’a 3 yıl üst üste aşım yapan at sahipleri ve yetiştiriciler, bu yıl sahalarımıza gelen LION HEART’in sabah idmanlarında rekor galoplar yapan ilk taylarının güzel eşgallerine rağmen yarışlarda başarısız kalmaları üzerine hayal kırıklığına uğradılar.

3 dönem faul aşım yapan LION HEART’a yarış sahalarında başarı gösteren, en güzel yerli tercihli kısraklarımız ve yabancı aygırlardan olan tercihli ithal kısrakların yavruları, bu yıl start aldıkları yarışlarda teker teker dökülmeye başladılar. Nitekim “WIN RIVER WIN, milyon dolarlık aygır LION HEART’ın papucunu dama attı” başlıklı haberi 16 Eylül Pazartesi günkü 1018 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nde yayınladığımız tarihte Pazar günü İstanbul’daki Şartlı1 yarışın 2’sini ve bir gün sonra Pazartesi günü yapılan Bursa pistindeki Şartlı1 yarışı WIN RIVER WIN kazanmıştı.

2 yaşlı İngiliz taylarının sezon sonu en önemli sınavlarından biri olan, LION HEART’ın taylarından birinin deklare dahi olamadığı Çaldıran Koşusu’nda 13 safkan start aldı. Çaldıran Koşusu’nu BLAZE TO WIN (Wın River Wın-Lovely Biaze) son 150’den sonra Ahmet Çelik ile adeta kanatlanarak 7 yarış üst üste geçilmeyen KULOĞLU’nun geçilmezliğine fotoya yakın son verdi.

Bana göre yılın şampiyon aygır sıralamasında ilk sıralarda yer almayı hak eden WIN RIVER WIN’dir.

Haftaya buluşuncaya dek sağlıcakla kalın…

Benzer Haberler

Yorum yapın