At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

2015 yılında dopingde DMSO fırtınası esiyor

08 Şubat 2015 / 13:27   |   1984 Okundu   YAZDIR
2015 yılında dopingde DMSO fırtınası esiyor

2015 yılında ASİLBEY, YOLDAŞ, SUNATAY isimli safkanlarda çıkan DMSO maddesi sonrası Veteriner Hekim Reha Gültepe’ye DMSO maddesinin ne olduğunu sorduk ve Gültepe bizlere sağıtımda DMSO kullanımı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Sağıtımda DMSO kullanımı

Kısaca DMSO olarak ifade edilen dimetil sulfoksit adlı madde, yarış atlarının çeşitli sağlık sorunlarında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu maddenin adı, son zamanlarda yarış sonrası alınan örneklerde sıklıkla pozitif çıktığı için tekrar gündeme gelmiştir.

Esas olarak dimetil sulfoksit, şişliklerin azaltılmasında yangı giderici olarak ve baş ile omurilik travmalarında kullanılmaktadır. DMSO atların ve diğer hayvanların derisinden hızla geçerek dokulara karışır ve iyileşme sürecine olumlu etki yapar. Yarış atlarında daha çok artrit, myozit gibi kas – iskelet sistemine ait sorunların sağıtımında kullanılır.

DMSO ağız yolu ile kullanılırsa da kötü kokusu ve iştah kapatıcı özelliği ile bu yolla pek tercih edilmediği bildirilmiştir.

Ortopedik yangısal olaylarda DMSO, antibiyotik ve diğer yangı giderici maddeler ile birlikte de kullanılabilir. Atın organizmasında serbest radikalleri tutma konusunda DMSO’nun çok etkin olduğu saptanmıştır. Bilindiği gibi, serbest radikal maddeler, yaralanmış dokularda bulunur doku tahribatını artırır, iyileşme sürecini yavaşlatır ve diğer dokulara zarar verirler.

DMSO, serbest radikalleri önemli oranda azaltır ve buna ek olarak doku oluşumunda hücrelerin üremesi için gerekli olan esas elementlerden kükürt üretimine katkıda bulunur.

Dimetil sulfoksit kırk yıldan fazla bir süredir hayvan hastalıklarının sağıtımında kullanılmaktadır. Deriden hızla geçerek etkisini gösterir. Gerçekte çok zararlı sayılmasa da başka kimyasal maddeler ile karıştırılırsa zehirleyici olabilir. Gebeliğin erken dönemindeki kısraklarda kullanılırsa, doğacak tayda çeşitli anormalliklere neden olduğu ve bu nedenle gebelikte kullanımı sınırlı olması gerektiği önerilmektedir. Ayrıca DMSO uygulayacak kişilerin kalın lastik eldiven giymeleri zorunludur. Her atın DMSO’ya vereceği tepki farklı olabilir. Bazı atlarda deri reaksiyonuna yol açabilir. Derinin kuru ve pullu olduğu görülür. Böyle durumlarda sağıtıma son verilip deride kalmış olabilecek DMSO artıkları sabun ile temizlenerek uzaklaştırılır. Allerjik reaksiyonlar çok ender görülse de yine de dikkatli olunmalıdır.

Bazen de insanların yanlış kullanımından dolayı DMSO’nun zararlı etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bölgesel kan akımı artmış ve bundan dolayı şişmiş, sıcak dokulara uygulanması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ayrıca açık yaralara temas etmesi de tahrişe yol açabilir.

DMSO’ya benzer bir diğer madde MSM olarak kısaltılan metil sulfonilmetan’dır. DMSO kadar etkili değildir. Fakat yine de ağrı kesici ve yangı giderici olarak kullanılır. Genellikle bu madde atların yemine toz olarak eklenir.

Reha Gültepe

Veteriner Hekim

Benzer Haberler

Yorum yapın