At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

2018 yılı yarışlarının yapılması için hiçbir engel yok

30 Aralık 2017 / 11:02   |   1433 Okundu   YAZDIR

01 Ocak 2018 tarihinden itibaren Türkiye Varlık Fonu’na devredilen TJK beraberinde Türkiye Varlık Fonu yetkilileri imza karşılığında yıllık cirodan % 2 hasılat istediler. 88 Milyon TL Varlık Fonu’na TJK’nın vermesi durumunda 2018 bütçesinde yer alan, gerçek yapılması gereken yatırımlar için ayrılan 40 Milyon TL verilse de 48 Milyon TL daha açık olacağı görülmektedir. Varlık Fonu ve Kıdem tazminatlarını siz ödeyeceksiniz derken TJK, “hayır, biz değil. Alan ödeyecek” demesini geçen hafta www.liderform.com.tr’de yazmıştık.

01 Ocak 2018 tarihine kadar 140 Milyon civarında olan kıdem tazminatlarını TJK’nın % 2 cirodan almak istemesi, Varlık Fonu yetkilileri hafta içerisinde Ankara’da yapılan toplantılarda ısrarcı tutumlarından dolayı bir anlaşma sağlanamadı. Sağlanamayan bu anlaşma ile yarışların tehlikeye girmesi diye bir durum söz konusu değil.

Türkiye Varlık Fonu’nun Başbakan Binali Yıldırım’a bağlı olmasından dolayı verilen talimatla gerekli imzalar atılarak 01/01/2018 yılı yarışları ilan edilen takvim doğrultusunda devam edecektir. 01/01/2018 tarihinden itibaren 1 yıl sözleşmenin uzatılması, Varlık Fonu at yarışlarının özelleşmesi durumunda TJK, 1 yıllık sözleşmeye bakmam alır ve yeni sahiplerine devrederim diyor. 140.000 Milyon Kıden Tazminatı, 01/01/2018 yılından itibaren artarak katlanması devam edecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hipodromlara hakem tayin etme yetkisi de 01/01/2018 tarihinden itibaren son buldu. Geçici olarak yarış komiserleri ve diğer hakemler görevlerini sürdüreceklerdir. Varlık Fonu tarafından alınan bu karar bence doğru bir kardır. Yarış günleri görev alan hakemlere diyeceğim bir şey yok. Şanlıurfa gibi bir hipodroma her yarış günü 90 görevli hakem yazılması toplamda 15 hakem ile yapılacak bir işe 90 kişi yazılması, aynı uygulamanın tüm hipodromlarda birbirine yakın rakamlardır. Elbette ki bu arpalı sisteme de bir düzen gelecektir.

Varlık Fonu Kıdem Tazminat sorunu yasa gereği TJK tarafından ödenmeyip alıcı firma tarafından ödenmesi, TJK özelleşmesinde Varlık Fonu ciddi bir sıkıntı yaşayacak olup TJK’ya talep olacak. Şu an güçlü iki firma “Biz şartnameyi görmediğimiz müddetçe fikir üretmeyiz” demeleri 2018 yılında ülke açısından ekonomi uzmanları ekonomi için iyi bir yıl olmayacak demesi, Türkiye Varlık Fonu’nun yeni yıldan itibaren her ay artarak büyüyecek olan 1750 civarında çalışan personelin kıdem tazminatlarının özelleştirme şartnamesi nasıl koyacağını hep birlikte göreceğiz.

Kemal AKYER

Benzer Haberler

Yorum yapın