At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Adana Raporu

02 Ağustos 2017 / 12:16   |   553 Okundu   YAZDIR

24 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılan yarışların ardından Adana at yarışları 4 Eylül 2017 tarihine kadar ara vermiş durumda ama sabah idmanları bir çok safkan için devam etmekte. Mesela Ankara, Elazığ, Kocaeli yarışlarına hazırlanan koşarak tekrar Adana’ya gelerek idmanlarına devam eden safkanlar var. Bu arada bir çok sorunlarımız var. Şimdiye kadar yazmasak da sabahları idman jokeyleri ile menajerler ile aramızda boş saatlerimizde dertleşiriz çoğu zaman.

Adana’da eksiklikleri önem sırasına göre seslendirmek gerekirse;

1-Geçen yıllarda yıkılıp da yerine yapılamayan ahırlar, sonuç belirsiz. Ama kışa doğru büyük sorun olacak gibi.

2- İç kum pist geçen yıl onarımdan geçmişti. Yanlış hatırlamıyorsam 90 güne yakın kapalı kalmıştı. Sanki o pistten eser yok. Kum çok az. Adeta idman yapan jokey arkadaşlarımızın deyimi ile tahta gibi. Pekala ilave kum ilave edilip 4-5 günlük tadilat ile istekler karşılanamaz mı?

3- Yarış pisti malum ülkenin en iyi kum pisti durumunda. Sağda solda sentetik olsun yapalım diyenlere bakmayın. Sentetik kumda at kalmadı, sakatlanmadık. Bari iyi tırmık çekil de izler kaybolsa. Çalışan at sayısı az diye sabahları saat 06.00 tırmık bile çekilmiyor. Buna da ya sabır diyoruz.

4-Salya yerleri yıkıldı. Yerine bir şeyler yapılacak gibi ama sanki görünenden ufak olacak gibi. Önümüzdeki günlerde detayları görebiliriz. 24 Haziran 2017’den bu yana 38 gün geçti ortada gözle görülür bir şey yok. Dedim ya haftayı görelim, bakalım.

5-Temmuz başında özel güvenlikçiler ayrıldı. Herhalde sözleşmeleri bittiği için yenisi de yapılmadığından diye düşünmek gerek. Duyduğumuza göre 18-20 adet güvenlik elemanına ihtiyaç olduğu söylenmekte. Güvenlik azalınca hırsızlık arttı. Mesela 10-15 gün önce Topçu Ekürisinin 4-5 adet binek eğerleri çalındı. Mesela birkaç gün önce hipodrom içerisinde bir büfenin LCD TV çalındı.

6-Ahırlar bölgesinde kumun çok az olduğu hatta yok gibi olduğu, hipodrom içerisindeki gezinti yerlerinde ise kumun az olduğu ayrıca çekilen tutarsız, dengesiz tırmık neticesinde kalın izlerin olduğu ortada veya ağır vasıtaların izleri, tekerlek izleri yok edilemiyor.

7-Sabahları 03.30’da aydınlatma yapılıyor ama bazı direklerdeki lambalar yanmıyor. Bunu görmek için elektrikten sorumlu elemanların görmesi gerekir. Bunun içinde saat 08.30 yerine 03.30 veya 4.000 veya 4.30 gibi saatlerde sorunu görmeleri gerekir veya 1,2 dereceden bir yetkilinin bile yıldı bir iki gelerek sorunları görmeleri mümkün.365 günde 1-2 kere sadece. Aydınlatmaya değinmişken iç pist karanlık demiştik. Geçen sene iç pistteki direklere aydınlatma projektörleri yapıldı ama iç pisti aydınlatmaktan çok direği aydınlatan bir sorun kimseye yararı yok zarardan başka.

8-2008 yılında 5 ay yarış yok deniliyor. Bu sürede neler yapılacak, hangilerine ödenek çıktı, çıkmadı filmleri izleyeceğiz bilmiyorum ama kesinlikle birçok atçının karşı çıkması muhtemel. Şimdiden dikkat çekmek gerek. Yapılacaklar anlatılmalı şimdiden ki takipçisi olalım.

Her şey daha iyi Adana at yarışları için

Her şey daha iyi Adana çim pisti için

Her şey daha iyi Adana ışıklandırması için

Hakan Öztürk

Benzer Haberler

Yorum yapın