At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Ahır değişimi ve yarış severin bakışı

23 Nisan 2014 / 11:59   |   703 Okundu   YAZDIR
Ahır değişimi ve yarış severin bakışı

Yıllardır at camiasında görevli kişilerin onlarca kez tekrarladığı ahır değişimi hakkında bu hafta haber niteliğinde yaptığımız yazı yarış severleri bilgilendirme maksadı taşıyor. Her sene sezon dönümlerinde yaşanan bu değişiklikler yarış severler tarafından sadece ahır tahsisi veya ahırların açılması gibi ifadelerle duyuluyor. Ancak camiamızda yapılan her çalışma gibi bu olguda çok emek , takip ve iyi bir zamanlama gerektiriyor. Yeni sezon ile birlikte bulunduğu şehirlerden diğer şehirlere giderek yarışlara iştirak edecek safkanların ilgilileri hummalı bir çalışma sonucu daha önce başkalarına ait ahırlara yerleşmeye çalışıyor. Tabi bu olay zincirleme geliştiğinden arada oluşan bir aksaklık sonradan gelenleri çok ama çok etkiliyor. Bu durumda bazen nakledilen atlar yeni yerlerine yerleşemediğinden aksaklıklar oluşarak sinirlerin gerilmesine sebebiyet verebiliyor.

Ancak bu bakış açısı ahır tahsislerine olumsuz bir bakış açısı; Zira yeni ahır tahsisi demek, yeni bir soluk, yeni bir şans ve yeni bir rekabet anlamı taşıyor. Bu sezon dönümlerinden sonra ikramiyeler artmış ve yeni rakipler oluşmuş oluyor. Mesela yıl dönümlerinde gerçekleşen ahır tahsislerinin ardından şartlar değişiyor, ikramiyeler artış gösteriyor, maiden yarışlar yaş itibarı ile daha bir farklılık gösteriyor. Ancak daha sonra yıl ortasına doğru yaz sezonuna girerken bu sefer daha farklı şartlar oluşuyor. Bu sebeple eküriler gerekli planlarını yaparak ya bulundukları şehirlerde kalıyor, ya da yeni sezon başlayan şehirlerin hipodromlarına giderek kendileri için tahsis edilen ahırlara yerleşiyor.

Ahır tahsislerinde gerçekleşen diğer bir olay ise, ekürilerin istediği ahır adeti sayısı kadar ahır yetkili kurum tarafından bazen verilemiyor. Bunun başlıca sebepleri arasında adilane davranış ve rekabetin orantılı olması ile ekürilerin at adeti göz önünde bulunduruluyor. Yarış severlerin bazen bu at bu şehirde daha iyi koşardı niçin gitmedi sorusu da bu anlamda cevap olabiliyor.

Ahır tahsisi yapıldıktan ve yarış atlarının yeni yerlerine yerleşmeleri aynı şehir içerisinde sadece gidilecek ahırın boşalması ile hijyen sorunlarını gündeme getirirken; Başka bir şehre gidilecek olması bu yapılan işlere yeni bir kesimi de dahil ediyor. Bu kesim tabi ki at nakil araçlarına sahip sorumlu kişiler ile gidilecek şehirde ki ahırların açılmasında ve atların kalmaları için gerekli ortamı sağlayacak kişiler diye adlandırabiliriz. At nakli kolay olmamakla beraber camiamızın olmaz ise olmazıdır. Her daim yarışlara iştirak etmek için seyahat halinde olan kişiler bir aksilik olmadığı takdirde bu işi yılardır profesyonel olarak yapmaktadır. Bu da işlerin düzgün ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ancak bu nakil işlemi bazen ilgili kişileri uykusuz ve istirahatsız bırakabiliyor.

Dile kolay ahır tahsislerinden sonra gerçekleşen bu değişim Türkiye’nin sınırları içerisinde bulunan tüm hipodromlarda gerçekleşmektedir. Her sezon değişiminde yüzlerce ahır yeni sahiplerine hizmet amacı ile kapılarını açmakta, yeni safkanlara ve ekürilere hizmet etmektedir. Hummalı bir çalışmanın gerçekleştiği bu ahır tahsisi yapılanmasında siz yarış severler, bu olguyu fark etmeden tüm işler bitmekte ve yarışlar koşmaktadır. Binlerce kişinin sanki makine gibi gerçekleştirdiği bu olay aslında camiamız insanının kanına işlemiş bir çalışma diyebiliriz. Bu da at camiasının içerisinde var ve ancak çok çalışarak çözümlenebiliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Siz yarış severler için sade bir dille anlatmaya çalıştığım yaşananlar bundan ibaret diyebiliriz. Hoşça kalın.

Necati Doğan

(15 Nisan 2014 Salı günkü 1048 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın