At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Ahır tahsisleri açıklandı, atçılar feryad etti

03 Nisan 2013 / 07:18   |   2494 Okundu   YAZDIR

TYAYS Derneği Başkanı Bahadır Gödek geçtiğimiz hafta konuğumuz olmuş ve açıklamalarıyla Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri Sahipleri Derneği gündemini yorumlamıştı. “-Hipodromlarda ahır inşaatı yapılıyor mu?” diye yönelttiğim soruya Gödek: “-Hayır” yanıtını vermişti. 
- Yeni ahır inşaatının yapılmaması,
- 2013 yarış takviminde Şanlıurfa ve Adana Hipodromları’na ilave yarışlar konulmaması,
- Hipodromlara gelen 2 yaşlı İngiliz ve 3 yaşlı Arap taylarındaki artış İstanbul, Elazığ, Ankara, Adana, Bursa, İzmir Hipodromları’nda ahır listelerinin ilan edilmesiyle atçının feryatlarının yükselmesine yol açtı.
Bu noktada geçtiğimiz hafta içerisinde e-mail’ime gelen bir okuyucu mektubunu siz okurlarım ile paylaşmayı uygun buluyorum.
“-Sizinle ahır tahsisleri hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Umarım bu konuda da yazınızı yazar ve duyuramadığımız sesimize bir nefes bir soluk olursunuz.
Her sezon olduğu gibi, bu sezonda ahır tahsisleri açıklandı ve yine bir sürü hayal kırıklığı , bir sürü şikayet, bir sürü karamsarlık, bir sürü karmaşa meydana getirdi.
Aslında bana göre mesele ahır problemi değil, mesele yatacak yer problemi, mesele 4 – 5 at sahibi olan ekürülerin yanına at almak istemeyişi, eşyalarını otlarını yemlerini koyacak depoya ihtiyaç duymaları, mesele yeni tay getirdiklerinde tayını koyacak yer tutmaları, mesele aç gözlülükleri ve başka at sahibinin hakkını yemeleri.
Şöyle ki ; Ankara Hipodromu’nda her sene tahsis edilen ahırlara 120 ile 150 civarında at hiç giriş yapmaz. Onların ahırları, ya otluktur depodur, ya belli bir müddet boştur sonrasında yeni 1,5’lu veya 2,5’lu tay gelir ya da antrenör seyis yatakhanesidir. Bu böyle gelmiştir böyle gidecektir.Kimsesi olmayan, yukarıda tanıdığı olmayan, at sahipliği yapmaya çalışan ve atını koşturmak için uğraşan bir çok at sahibi de mağdur olur. Yeni atçılar kazanalım derken eldeki bazı dürüst atçıları da bu yüzden kaybederiz. Bu sene Ankara ahırları açıklandı, internetteki yayınlanan listeye baktığınızda her sayfada 60 civarı at var,toplamda da 19 sayfa var.Bende atına ahır çıkmayan atçılardan bir tanesiyim (atım 4 yaşında 100 handikap puanlı ve açık yarış koşan bir at) şöyle bir bakayım dedim ilk dört sayfadaki atları inceledim (4 sayfadan sonra incelemeye gerek kalmadığını anladım, sonuna kadara gitsem elimdeki sayı yüzleri bulacaktı eminim) Hiç koşmamış 0 handikap puanlı 3 yaşlı onlarca İngiliz atına ahır çıkmıştı ve ben biliyordum ki bunların %95’lik bir bölümü Ankara Hipodromu’na hiç gelmeyecekler bile. O ahırlar yatakhane olarak, eşyalık olarak, depo olarak, otluk olarak ya da bahar sonrası yeni gelecek tayın ahırı olarak kullanılacak. Göz göre göre koşan atlara ahır tahsisi yapılmayarak hiç koşmamış onlarca 3 yaşlı İngiliz atına ahır verilecek. Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir düzen, nasıl bir düşünce haykırmak bağırıp çağırmak feryat etmek istiyorum ama kime ne anlatacaksınız ki? İlk dört sayfadaki hiç koşmamış İngiliz atları 19 sayfayı tarasam bu sayı 80 ya 100 olur herhalde. Şimdi ahır tahsisi yapan arkadaşlara sormak lazım: “-Bu atlara neye göre ahır verdiniz?” ilk dört sayfadaki hiç koşmadan ahır alan 3 yaşlı İngilizler şöyle: (19 sayfayı tararsak bu sayı çok çok artacaktır) MARCH TO GLORY, ZALTANA, PRIVATE COLLECTION, KARTACALI, MUKTEDİRHAN, MOLNIYA, TSUNAMI GIRL, TURF QUEEN, BEST QUESTION, ANTE SARAPPA, TWO TURN, DELİ ÇOBAN…”
Atçılığa yatırım yapan at sahiplerinin hipodromlarda koşan safkanlarına veyahut özel haralardan, çiftliklerden getireceği taylarına ahır istemeleri en doğal hakları olsa gerek. Ahır yapılması için 2012 bütçesinden bütçe ayrılmasına rağmen 2013 yılı Nisan ayının ilk haftasına geldiğimiz şu günlerde atçının feryatlarının yükselmesine neden olan ahırlar 15 aydır hala yapılmadı. Adalı Yönetimi, ayrılan bu bütçenin Bakanlık tarafından kullanıma açıldığını Şubat ayındaki 2012 çalışma raporunda belirtmişti. Bugüne değin gerek Girgin Yönetimi, gerek TYAYS Derneği Başkanı Bahadır Gödek, gerekse SAAYS Derneği Başkanı Remazan Kaya ülkemizde ahır sıkıntısı olduğunu her platformda gündeme getirdiler. YKK başkanı, YKK başkan yardımcısı ve YKK üyelerinin ahır ihalesini devletin bütün ihalesini yapan kit’e zamanında yaptıramaması, bugün ne yazık ki ülkemizde atçılığa gönül vermiş at sahiplerinin mağdur olmalarıyla sonuçlanmıştır. Ahır tahsislerinin açıklanmasıyla birlikte özellikle Elazığ ve Ankara Hipodromlarında at sahiplerinin feryadları yükseldi. İstanbul Hipodromu hariç diğer tüm hipodromlarda ahır yapma alanının mevcut olduğu göz önüne alınırsa Ankara, Adana, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır Hipodromları’nda alan sıkıntısının hiç bulunmadığı söylenebilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın atçılıktaki temsilcisi Yüksek Komiserler Kurulu’nun bir an önce özel hesaptan ayrılan bütçe ile tüm hipodromlarda her geçen gün büyümeye yüz tutan ahır sorununa kısa vadede çözüm bulacağına inanıyoruz.
(Not: İstanbul, Adana, Ankara, Bursa, İzmir ve Elazığ Hipodromları’nda netlik kazanan ahır tahsisleri ile ilgili tüm detayları www.liderform.com.tr’de bulabilirsiniz)

 • 2013 yılı Dubai World Cup’a “ANIMAL KINGDOM” damga vurdu

Dünya yarışçılığını Dubai’de buluşturan, dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışı olarak bilinen toplam 10 Milyon $ ikramiyeli Dubai World Cup’ı kapsayan ve toplamda yaklaşık 27 Milyon $ dolar ikramiyenin dağıtıldığı Dubai World Cup şöleni 30 Mart Cumartesi günü Dubai Meydan Hipodromu’nda gerçekleştirildi.
3 ve yukarı yaşlı 12 safkan İngiliz atının katıldığı, 2000 metre kum (tapeta) pistte gerçekleştirilen dünyanın en yüksek 10 Milyon Dolar toplam ikramiyeli 2013 yılı G1 Dubai World Cup’ı Team Valor ve Arrowfield Harası’nın ortaklaşa sahip oldukları, Graham Motion’ın antrenesindeki ANIMAL KINGDOM (Leroidesanimaux-Dalicia / Acatenango) jokeyi Joel Rosario ile kazandı. 2013 Dubai World Cup şöleni ile ilgili tüm detaylar Kadir Kıygır’ın yorumuyla www.liderform.com.tr’de yer almıştı. G1 Dubai World Cup öncesi müzik eşliğinde yapılan muhteşem şölen tüm dünyada yarış severleri ekran başına kitledi. Dubai World Cup’a ilginin daha da artması için önümüzdeki yıl yarış ikramiyesinin daha da artması söz konusu. 2003 yılında GRAND EKİNOKS ile başlayan Dubai maceramız 2004-2005-2006 yıllarında başarılı geçmişti. 4 yıl ara verdikten sonra 2010 yılında PAN RIVER ile 1.lik elde ettiğimiz yarış son oldu ve 3 yıldır Dubai’de yokuz.
DİNYEPER, RİBELLA, SABIRLI, GRAND EKİNOKS, PAN RIVER… Dubai World Cup heyecanını ülkemize yaşatan bu safkanlar, milli gururumuz olmuşlardı.
Dubai Meydan Hipodromunda:
GRAND EKİNOKS (Jokey Halis Karataş)
08.03.2003 tarihinde G3 yarışta 2.,
26.01.2006 tarihinde Handikap17 yarışta 3.,
24.02.2006 tarihinde Handikap 17 yarışta 3.,
09.03.2006 tarihinde Handikap 17 yarışta 3.,
DİNYEPER (Jokey Halis Karataş)
12.02.2004 tarihinde G3 yarışta 4.,
06.03.2004 tarihinde G2 yarışta 2.,
RİBELLA (Jokey Halis Karataş)
20.01.2005 tarihinde Handikap 17 yarışta 4.,
03.02.2005 tarihinde Şartlı 5 yarışta 1.,
25.02.2005 tarihinde Şartlı 5 yarışta 2.,
SABIRLI (Jokey Halis Karataş)
10.02.2006 tarihinde Handikap 17 yarışta 1.,
PAN RIVER (Jokey Selim Kaya)
11.02.2010 tarihinde Handikap 17 yarışta 1.,
04.03.2010 tarihinde G2 yarışta 2. oldukları o yarışları anımsadığımda hiçbir safkanımızın katılmadığı, safkanlarımız gitmediği için jokeylerimizin de yer almadığı 30 Mart Cumartesi günkü Dubai World Cup şölenini ekran başından izleyen atçılık camiamızın her bir ferdi gibi ben de ne yazık ki hayal kırıklığı içerisinde izledim.

 • Neden yokuz?

TJK, TYAYS Derneği veya özel olarak yurt dışından ülkemize davet edilen Dr.Antonio Romano’nun hazırladığı safkanlar ülkemizdeki hipodromlarda birkaç başarılı Grup yarış koştuktan sonra ne hikmetse ilerleyen günlerde birer birer sahalarımızdan yok olmaktadırlar. Yakın tarihi değerlendirmeye alacak olursak AMERİKALI, N.Şen ile Adana’da büyük favori girdiği yarışta 7/4 olmuş ve kazanan safkan ile arasında 2 saniye fark oluşmuştu. Selim Kaya ile start aldığı ve büyük favori girdiği 5 Mart’taki yarışında 6 atta sonuncu olurken 1. ile arasında 5 saniye fark vardı. 30 Mart Cumartesi günü start aldığı son yarışında ise Adana’ya özel olarak davet edilen Dr.Antonio Romano tarafından bu yarışına hazırlandı. AMERİKALI, bu kez çok farklı koştu ve aynı binicisi Selim Kaya ile rakiplerini güle oynaya geçti. Dr.Antonio Romano’nun yurt dışına özellikle Dubai’ye götürebileceğimiz safkanların ülkemizde gücünü bitirdiğine daha evvelki yazılarımda değinmiştim. Bir kez daha fazla detaya girmek istemesem de YKK başkanı, YKK başkan yardımcısının Dr.Antonio Romano’nun ülkemizde hipodrom ahırları içerisinde, at hastanelerinde safkanlarımızı muayene ve tedavi etmesine nasıl izin verdiklerini açıkçası anlayabilmiş değilim.
- Hipodromlarımızda ahır yapılamaması,
- İdman ve yarış pistlerinin bakımlarının zamanında yapılmaması,
- Değişik illerde safkanların idman yapmaları için idman pisti açılmayıp artan adetleriyle birlikte koştukları hipodromun idman pistinde idman yapmaya mahkum edilmeleri ve bu mahkumiyetin sonucu olarak zamanla sinirsel sıkıntıların ortaya çıkmasının akabinde ayak çatlamaları, dizlerde kemik kırılmalarıyla sakatlanma risklerinin artması nedeniyle istikrarlı bir form grafiği çizememeleri,
- Yurt dışına gidecek kısrakların aşım yapması için Bakanlık adına maddi destek sağlama sözü verilip YKK’nın karar almasına rağmen 2009-2010-2011-2012 yıllarında TJK ve YKK’nın bu vaadleri yerine getirmemesi,
- Dünyada eşi benzeri görülmemiş katı karantina kuralları,
- Hipodromlardaki at hastanelerinin yenilenmemesi, yeterince at sağlığını kontrol edecek cihazların olmaması, veterinerlerin yurt dışına gönderilip eğitimlerine katkı sağlanamaması ve sadece yurt dışındaki göstermelik seminerlerle yetinilmesi,
- Son 5 yıldır seyis sıkıntısı yaşanmasına rağmen seyis okulunun hala açılamaması,
Plansız bir şekilde hazırlanan yıllık yarış programlarında koşu günlerinin dama taşı gibi yer değiştirilmesi bugün beraberinde Türk atçılığının Dubai’yi bir kenara bırakın Edirne’den öteye geçememesine alt yapı oluşturmuştur.

Kemal Akyer

Benzer Haberler
“Ahır tahsisleri açıklandı, atçılar feryad etti” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : alican mert 03-04-2013

  WİN RİVER WİN DE GİTMİŞ DERECE ALMIŞTI

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : ahmet kılıç 03-04-2013

  ahırlarla ilgili olarak yazılanlara aynen katılıyorum. Hatta kulağıma gelen duyumlara göre ölmüş ata dahi ahır çıkmış.ölen atlar zamanında bildirilmezse böyle bir durum olabilir. doğruluğunu bilmiyorum ama olabilme ihtimali var

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Hakan Dilmen 03-04-2013

  Ahırları işgal eden atları zahmet edip yazmışsıniz, zahmet olmazsa, feryat eden atçıları ve atlarını da AÇIKLASANIZA bi zahmet…

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın