At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Apranti Alaattin Küründük’e askerlik yaradı

25 Aralık 2013 / 13:56   |   8413 Okundu   YAZDIR
Apranti Alaattin Küründük’e askerlik yaradı

Necati Doğan: Merhaba, bizlere kendinden bahseder misin?

Alaattin Küründük: 1989 Düzce doğumluyum. Babam Necdet Küründük 2004 yılında beni Apranti Eğitim Merkezi’ne kayıt ettirdi ve camiaya ilk adımımı attım. Babam benim apranti olmamı çok istediği ve benim bu mesleği seçmemi istediği için buradayım. İyi ki buradayım. Aşığı olduğum bir iş ve severek yapıyorum.

2006 yılında apranti eğitim merkezinden mezun oldum. İlk yarışımı Veliefendi Hipodromunda Koray Remohan isimli safkana binerek koştum. İlk birinciliğimi ise Tayral Tutumlu ekürisine ait Birgican isimli safkan ile kazandım. Askerden önce şans bulamazken son zamanlarda bu ibreyi değiştirdiğimi düşünüyorum. Türkiye’nin çeşitli illerinde at binmeye başladım. İnşallah bu çizgimi devam ettirir ve bir süreklilik sağlarım.

 

Necati Doğan: Sevgili Alaattin bizlere ve Yarış Dünyası okurlarına mesleğinden bahseder misin?

Alaattin Küründük: Öncelikle herkesin yapamayacağı zevkli ve bir o kadarda riskli bir meslek. Atın üstüne bindiğiniz zaman kafanızda ne varsa siliniyor ve sadece kazanmaya odaklanıyorsunuz. Tabii rakiplerinizin de canlı olduğunu düşünerek tedbirli ve centilmen olmanız lazım. Bence en önemli noktası soğukkanlı olabilmek ayrıca her fırsatta yeteneğinizi geliştirmelisiniz.  Yarış severler, bizleri daha ziyade koşu içerisinde görebiliyorlar. Bizler sadece o günkü yarışlara katılarak mesleğimizi yapmıyoruz. Sabah idmanları ve tayların hazırlanması da bizlerin görevleri arasında, sabah erken saatlerde çalıştığımız için bu gibi uğraşlarımız göz önünde değil. At sevgisi olmayan bu işi sevemez, her arkadaşım gibi ben de atları sevdiğim ve geleceğim için bu işi yapıyorum.

Necati Doğan: Yeri gelmişken, ilerisi için planların neler? İdealist misin?

Alaattin Küründük: Amacım sadece jokey olmak değil. Jokey olduktan sonra kalıcı olmak istiyorum. Bunun için daha çok çalışmam gerektiğinin de bilincindeyim. İnsan çizgisini bozmadığı sürece şartlar ne olursa olsun kaybetmez. Efendi ve saygılı olmak her zaman kazandırır. İdealist biri değilim; Bu yönümün aprantiliğimde bir kazanç teşkil ettiğini söylemeliyim. Benim daha gerçekçi olmamı sağlıyor.

 

Necati Doğan: Formda kalmak için neler yapıyorsunuz?

Alaattin Küründük: Tam bir sporcu hayatı yaşıyorum. Sabah erken saatlerde bulunduğum yerdeki hipodromlara giderek idmanlara katılıyorum. Daha sonraları beslenmeme özen gösteriyorum. Aldığımız gıdalar bizlerin zihinsel ve fiziksel formda kalmasını sağlayacağını bildiğim için bu konuya özen gösteriyorum. Koşuyorum. Evimde ağırlık çalışarak güçlenmek ve zinde kalmaya çalışıyorum. İstirahatime özen gösteriyorum. Çalışarak yorduğumuz vücudumuzu aynı şekilde dinlendirmeye çalışıyorum.

 

Necati Doğan: Son olarak söylemek istediklerin var mı?

Alaattin Küründük: Atçılık geçmiş günlere nazaran çok farklı yerlere geldi. Bu ifademin olumlu yönde olduğunu belirtmeliyim. Biz yeni nesil aprantiler çok şanslıyız. İmkanlarımız çok. Koşulara katılabileceğimiz hipodrom sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Ayrıca bizlere tanınan kilo indirimi koşularda daha çok şans bulabilmemizi sağlıyor. Bu sebeple herkes şans bulabiliyor. Bizlere bu imkanları sunan camia büyüklerine teşekkür ederiz. Ayrıca benim yürüdüğüm bu yolda bana inanan, şans tanıyan ve desteklerini esirgemeyen herkese sevgilerimi ve saygılarımı iletirim.

 

 

Benzer Haberler
“Apranti Alaattin Küründük’e askerlik yaradı” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : murat mutlu 25-12-2013

  genç arkadaşımızı çok başarılı buluyorum.yarış hayatındada umarım hedeflediği kalıcılığı yakalar ve birinciliklerle dolu bir kariyer yapar

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : yasin 25-12-2013

  yaşım 19 kılom 53 jokey olmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : idris bal 25-12-2013

  Alaattin küründük,daha işin başında olmasına rağmen dürüst olduğuna inancım tam,kendine örnek olarak daha önce jokeylik yapmış Ekrem Kurt,Mümin Çılgın,Kadir Altınöz ve Halis Karataş’ı örnek alması,onların yarış yaşamlarını örnek alırsa gelecegin jökeyi olur,yok ben Ahmet Çelik’i alırım,in olmadan cin olurum derse ileride köprü altlarında şarap içer,bu işi yapacaksan önce dürüst olacaksın en önemlisi de ah ve beddua almayacaksın,annene babana kız kardeşine küfür yaptırmayacaksın…tek yapman gelecek atı getir yeter,gelmeyecek atıda hayatını söndürüp atında ahını alma yeter…başarılarını görmrk istiyoruz bir yarışsever ve hemşehrin olarak….idris bal

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın