At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Apranti Halil Kalınyılmaz ile dobra dobra

30 Ekim 2013 / 21:13   |   6090 Okundu   YAZDIR
Apranti Halil Kalınyılmaz ile dobra dobra

Bu haftaki konuğumuz her zaman kendi gibi olmuş, azimli, hırslı ve başarılı Apranti Halil Kalınyılmaz…

Necati Doğan: Halil merhaba, yarış severlere kendinden ve çalışma hayatından bahseder misin?

Halil Kalınyılmaz: Merhaba, 1990 Sakarya doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi Sakarya’da tamamladım. Zor bir çocukluk dönemi geçirdim.17 Ağustos 1999 depremini an ve an yaşadım. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bir doğal afet sonrası sıkıntılı günler yaşandı. Depremde hayatını yitirenlere Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına baş sağlığı dilerim. Allah sabır versin.

Bu zor dönemi atlattıktan sonra atçılığa ve yarışlara önem vermeye başladım. Babamın ve Düzce’deki yakınlarımız sayesinde Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ne 2004 yılının sonlarında kaydımı yaptırdım. Binicilik öğretmenleri Davut Akdı, Sadi Harmanbaşı, Aykut Arıcı, Mehmet Emin Özdilekli ve rehber hocamız Sevda Hanım gözetiminde 2 sene binicilik dersi aldım.

Apranti Eğitim Merkezinden başarı ile mezun olduktan sonra, İstanbul  Veliefendi Hipodromunda Nevzat Ünlü ve Saadettin Mutlu ekürilerinde çalışmalara başladım. Bir sene boyunca kaldığım hipodromumuzda yeterli şans bulamayınca Antrenör Sinan Yanmaz sayesinde Fuat Buruk ekürisinde çalışmalara başlayarak ilk yarışımı Allıanoı isimli safkan ile beraber koştum ve 8. olarak yarışı tamamladım. Netice güzel olmasa da sonuçta bu benim ilk yarışım olarak hafızamda yer aldı.

Burada uzun müddet çalıştıktan sonra Yunus Karan ve Taner Attır ağabeylerimin isteği ile rotamı İzmir Şirinyer Hipodromu’na çevirdim. Yunus ve Taner ağabeylerimin atları ile Remazan Kaya’nın atlarına idman vermeye başladım. Şans bularak at binmeye de başlamıştım ki Esma Kız isimli yarış atı ile yarışta yıkılarak kaza geçirdim. Atın üzerime yıkılması ile sakatlık geçirerek 1 sene at binemedim. Ancak vazgeçmedim; İzmir’e tekrar dönerek Kaya Ekürisi ile çalışmalara başladım ve ilk yarışımı eküriye ait Gurbetkaya isimli safkan ile sürpriz yaparak kazandım.

Kaya ve Altınöz ekürileri ile çalışmalara devam ettim. Sabah idmanlarına gitmeden atların bineklerini yapıp sahaya getirip sonra geri götürmeye, akşamları bineklerini yapmaya gidiyordum. Hatta bineklerden sonra yedek yapıyor varsa eksiklerine yardım edip  yedeklerini yapıyor, temizliklerine varıncaya kadar orada çalışıyordum. Bunları yapmamın sebebi ise yarışlarda bana şans verilmesi içindi. Emeklerimin karşılığı Antrenör Kayhan Altınöz atlarına bindirip yarış kazanmaya başlamamı sağladı.

Burayı seviyorum ve çok çalışıyorum. Şimdilerde apranti arkadaşlarım okuldan gelir gelmez yarışlara katılıyorlar. 5 kilo indirimi sebebi ile hemen başladıkları meslek hayatlarında tecrübe edinmeden üst üste bindikleri yarışlar sonrasında birçok hata yaparak yarışlarda kazalara sebebiyet veriyorlar. Oysaki bizlerde yeni olmamıza rağmen gerekli tecrübeyi edindikten sonra at binmeye başladık.  En büyük hayalim ileride jokey olarak bu meslekten geçimimi sağlamaya devam etmek. Bu camiada birçok arkadaşlıklar ve dostluklar kazandım. Çalışmanın ve azmin çok değerli bir erdem olduğunu öğrendim. Bir daha dünyaya gelsem bu mesleği yapmak isterdim. 

Necati Doğan: Halil, samimi ve dobra dobra bir sohbet oldu. Sohbet için teşekkür ederim. Son olarak ilave etmek istediğin var mı?

Halil Kalınyılmaz: Verdiğiniz fırsat için ben teşekkür ederim.  Bizler zor bir meslek dalında çalışıyoruz. Her şeyden önce canımızı hiçe sayarak yarışlara iştirak ediyor ve bu işten geçimimizi sağlıyoruz. Bu yüzden tüm jokey ağabeylerime ve apranti arkadaşlarıma kazasız yarışlar dilerim. Ayrıca bizlerin her şeyi yarış severlere, hipodromlara gelerek yarışları yerinden izlemeyi ve bizim yaşadığımız heyecana ortak olmalarını isterim.

Ayrıca benim bu günlere gelmemde yardımlarını esirgemeyen büyüklerime ve herkese teşekkür ederim. Sağ olsunlar.

Benzer Haberler
“Apranti Halil Kalınyılmaz ile dobra dobra” için 6 Yorum
 1.   İsim Soyisim : sakaryalı 30-10-2013

  halil kardeşim seni seviyoruz efendiliğin mertliğin başarılarına yansıyor seni ilerde çok iyi yerlerde ömrümüz yeterse göreceğimize eminim başarılarının devamı sakarya arkanda yürübe aslanım

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : Halil kalınyılmaz 30-10-2013

   Çok teşekkür eder saygılarımı sevgilerimi sunarım

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : gültekin erol 30-10-2013

   slm halil arkadaşım ben o afeti yaşamadım ama adapazarın ve gölçükteki yerleri gidip gördüm cenebı hak birdaha düşmanıma bile göstermesin.onun için seni çok iyi anlıyorum.sağlam ve düzgün insansın bunu yarış sevenler çok iyi biliyorlar.seni dahada iyi yerlerde göreceğimizi biliyoruz.seni seviyoruz kardeş.

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : murat mutlu 30-10-2013

  ÇOK GENÇ VE BAŞARILI APRANTİ OLAN HAKANIN KESİNLİKLE DAHA FAZLA AT ÜZERİNDE ŞANS VERİLMESİNİ İSTERİM.HAYALYA ATIM OLSA BİNDİRECEĞİM APRANTİLERDEN BİRİ OLURDU.BAŞARILARI DAİM OLSUN

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : Halil kalınyılmaz 30-10-2013

   Teşekkür ederim inşallah bir gün Allah kısmet eder hayalinizi gerçekleştirirsiniz ben de tabiki seve seve atlarınıza binerim kendinize iyi bakın

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Hasan ONUR 30-10-2013

  yarışları takip ettiğimden dolayı senin nasıl özenle at bindiğini bilerek Tebrik eder başarılarının daim olmasını temenni ederim güzel kardeşim..Allah yardımcın olsun Kaza belalardan korusun inşallah

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın