At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

“At binmek benim için nefes almak gibi”

29 Aralık 2013 / 13:04   |   1356 Okundu   YAZDIR
“At binmek benim için nefes almak gibi”

Tanıyanlar bilir, ne kadar sessiz olduğunu. Ayrıca mütevazılığı ile de röportajın sonunda sizleri etkileyecek… Bu haftaki konuğumuz kısa sürede başarılı olan Apranti Cem Şen.

Necati Doğan: Merhaba, bizlere kendinizden bahseder misiniz? Mesleğe nasıl başladığınızı anlatır mısınız?

Cem Şen: Bu mesleğe babam Adnan Şen’in benim içimdeki at sevgisini ortaya çıkarması ve tavsiyesi ile başladım. 02.10.1993 Gebze doğumluyum. Apranti Eğitim Merkezinden 2010 yılında mezun oldum. İlk yarışımı bu senenin içerisinde Ekim ayının birinci gününde koştum. Tabi ki hiç unutmadığım bu yarışa Barış Düzyatan ağabeyimin desteği ile katıldım. Aslanburak isimli safkan idi; Ve yarışı 2. olarak tamamladım. İlk kazandığım yarış ise at sahibi Fadıl Baydan’a ait Fıratkızı isimli tay ile olmuştur. Anlatamayacağım olağanüstü bir duygu idi ve çok sevinmiştim.

Necati Doğan: Bu meslek hakkındaki düşüncelerini bizlerle paylaşır mısınız?

Cem Şen: Daha önce belirttiğim gibi, jokeyliğe babamın tavsiyesi ile başladım. Ancak bu meslek kanıma işledi. At sevgisi, adrenalin, rekabet, bu meslekte var olmamın başlıca nedenleridir. Bir de kazanma arzusu ve coşkusu bu mesleğin en güzel yanları demeliyim. Bununla birlikte birçok defa yarış içerisinde kaza geçirmeme rağmen bu mesleği bırakmadım, pes etmedim.  Aprantiliğim de kazandığım başarımı jokey olarak da sürdürmek en büyük isteğim. Mesleğim icabı düzenli beslenerek, dinlenmeme özen göstererek zinde kalmaya  çalışıyorum. Düzenli olarak idmanlara katılıyorum. Nerede ise tüm koşan atların yarışlarını tekrar tekrar izleyerek yarış öncesi etüt yapıyorum. Boş zamanım kalırsa arkadaşlarım ile sosyal aktivitelere katılıyorum. Bu meslek de sporcu gibi yaşayarak formda kalmaya çalışıyorum.

Necati Doğan: Başarınızı neye borçlusunuz?

Cem Şen: Necati ağabey, başka bir açıdan konuya yaklaşmak isterim. Ben mesleğe girdiğimde bana iki isim çok yardım etmiştir. Antrenör Tamer Tunç ve antrenör İ.Halil Baydan bana her zaman inanmış ve sakatlanarak uzak kaldığım günlerde beni hiç yalnız bırakmamışlardır. İki ağabeyimin de haklarını ödeyemem. Bana manevi olarak ve imkanlar sağlayarak çok destek olmuşlardır. Kendilerine çok teşekkür ederim. Ayrıca Menajerlerim, Barış Yanık (Korsan) ile Fehmi Kantarmacı, Kamil Turan ve Aydın Özdemir farklı hipodromlarda takip ettikleri atlara beni deklare ederek başarılı olmamı sağlıyorlar.

Necati Doğan: Kendinizi geliştirmek için her hangi bir çalışmanız oldu mu? (Bu arada ilk anda çok sakin olan sohbete başladığımız ortam, bir anda Cem Şen’in hayranları tarafından sarılıyor)

Cem Şen: 2010 yılının Temmuz ayında Ekrem Kurt Eğitim Merkezi, beni ve 5 arkadaşımı (1 arkadaşım at sahibi desteği ile geldi) eğitim görmemiz amacı ile İrlanda’da bulunan Race Academi’ye gönderdi. Burada bulunduğum 4 aylık dönemde aldığım eğitim beni etkiledi, diyebilirim. Daha sonra İzmir Şirinyer Hipodromuna gelerek yarışlara iştirak etmeye başladım. Ancak o günden bu günümüze geçirdiğim 3 büyük kaza benim çok zaman kaybetmeme sebep oldu. Ancak 2013 yılı benim için çok güzel geçti. Bu yıl içerisinde Türkiye’de bulunan 9 hipodromun 5 tanesinde (İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve İstanbul) yarış kazandım.

Necati Doğan: Yaşadığınız bir anekdotunuzu anlatır mısınız ?

Cem Şen: Sevgili antrenör ağabeyim Bekir Soysal’ın verdiği fırsat ile Sevdalinka isimli İngiliz tayı ile kazandığım Kuşadası Koşusu’nu unutamam. Safkan ile bu koşuyu kazanırken çok mutlu olmuştum.

Necati Doğan: Son olarak ilave etmek istediğiniz var mı?

Cem Şen: Benim bu günlere gelmem ve başarılı olmamım at sahipleri ve antrenörleri dinleyerek olduğunu belirtmeliyim. Onların bana verdikleri bilgiler ve bu doğrultuda istekleri benim yarışlarda başarılı olmamı sağladı. Bu süreçte birçok ağabeyim, büyüklerim bana yardım ettiler. Hepsine çok teşekkür ederim. Çok çalışıyorum, aynı yardımların jokeyliğim sırasında yapılması ile çok daha iyi yerlere geleceğimi düşünüyorum. Ben bu camiayı çok seviyorum. At binmek benim için nefes almak gibi.

Benzer Haberler
““At binmek benim için nefes almak gibi”” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : h.casusu 29-12-2013

    adamsın

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın