At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

At Yarışı Yazarları Derneği dünden bugüne nereye geldi?

10 Nisan 2018 / 14:30   |   265 Okundu   YAZDIR

Uzun yıllar önce Veliefendi Hipodromu’nda şimdiki gibi saatçi kadroları bulunmamaktaydı. Sabahları 35 civarında saatçi kadrosu bulunurken bu saatçilerin bir kısmı galopları, sprintleri kendi bahis kuponları için tutmaktaydı. 20 civarında günlük at yarışı bültenleri çıkartan yayın organları da çalışmalarını sürdürmekteydi. Ulusal gazetelerin at yarışı sayfalarının sadece tahmin verdiği o yıllarda tek çatı altında toplanmak üzere At Yarışı Yazarları Derneği kuruldu.

At Yarışı Yazarları Derneğinin ilk kurucu üyelerindenim. Kemal Ararat başkanlığında kurulan derneğin yönetim kurulu üyesi olduğum dönemde bir ödül töreni yapılma kararı alındı.

Dernek kasasında yeterli para olmasına rağmen yönetim kurulunda üye olan Reşat Köstem, yönetim kuruluna sormadan TJK Yönetim Kurulu Üyesi Dinçer Cebeci’ye gidip “-Bir gece düzenleyeceğiz. Bize para verir misiniz?” dedi. Dinçer Cebeci “Tamam” derken Yönetim Kurulunda Üye Mustafa Alver bu duruma karşı çıktı ve tartışmalar beraberinde geldi. Dinçer Cebeci, söz verdiği için At Yarışı Yazarları Derneği bu parayı aldı. Dernek, bana göre o güne kadar giden şahsiyetini üst düzeyde korurken o gün her şey bitti ve nitekim yönetim kurulundan, dernekten istifa ettim. Benimle birlikte dernek üyesi 24 kişi de istifa etti. İstifa ettiğim o günden bugüne değin At Yarışı Yazarları Derneği ile irtibatım olmadı. Yakın iki avukat arkadaş Dinçer Cebeci ve Mustafa Alver bir daha konuşmadılar. Mustafa Alver’in vefatı sonrası Veliefendi Hipodromunda yapılan cenaze töreninde Dinçer Cebeci’nin konuşma yapmasına izin verilmedi. Cebeci, o gün çok üzülmüştü. Her iki yakın arkadaş, aramızdan ayrıldılar. Mekanları cennet olsun.

Yaklaşık 7 yıl önce Homurlu Yönetiminde Cüneyt Çalıcıoğlu’nun genel sekreter olduğu dönemde seçimlere 20 gün kala başkan adayı Cüneyt Çalıcıoğlu iken ansızın Basın-Tahmin Yarışması gündeme geldi. Basın-Tahmin Yarışması’nı At Yarışı Yazarları Derneği hazırlamış ve ulusal gazetelere 2000 TL, at yarışı bültencilerine 1000 TL verileceğinin yanı sıra yarışmanın seçimden sonra yapılacağı açıklanmıştı.

TJK’ya sözlü ve yazılı evrak kaydı yaptırıp gazetelerin bizim galoplarımızı, sprintlerimizi kullandıklarını ifade ettim. At yarışı bültencilerine verilecek 1000 TL’nin ulusal gazetelere verilecek 2000 TL ile aynı olması gerektiğini, paranın saatçilere paylaştırılacağını o günlerde yazılarımda değinmiştim. Konuyu bu şekliyle kime anlatsam sonuç alamadım. TJK’ya 3 kez yaptığım evrak kayıtlarım yanıt görmedi. 1000 TL ödüllü yarışmada at yarışı camiası emektarı bültencilerin aşağılandığını düşündüğümüz için hiçbir zaman bu yarışma içerisinde yer almadık. Cüneyt Çalıcıoğlu, aday olduğu seçimi kaybetti. Yeni yönetim, bu sistemi hayata geçirirken At Yarışı Yazarları Derneği aldıkları bu kararın arkasında durdular. Hipodromlarda sabah saat 4.00’te idmanlara giden saatçilere hiç yardımcı olmadılar. Tüzüğünde saatçi yetiştirilmesi olmasına rağmen tek bir saatçi dahi yetiştirilmedi. Gerek seçimlerde gerekse yönetim kurullarında hipodromlardaki saatçilerden hiçbiri asil üyelik almadılar.

Birebir gerçekleştirdiğimiz konuşmalarımızda olayı anlatmadan TJK’nın bir önceki başkanı Yasin Kadri Ekinci, yine para mı istiyorsunuz, dedi. Ekinci’ye Ekinci’den bizim adımıza kim para istiyor ki diyemesem de TJK başkanlık seçim tarihi yaklaştı.

Bültenciler, Tahmin Yarışmasında düzenlemenin içine girip hakları olan parayı 7 yıldır alamadılar. Bu ödül şimdiki parayla toplam 6.000 TL’ye yükseldi. Bu yarışmada 6.000 TL ödül at yarışı bültencilerine her ay verilseydi zam alamayan saatçilerin de yüzü gülebilirdi.

Kemal Akyer

Benzer Haberler

Yorum yapın