At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

At Yarışı Yazarları Derneği Üyeleri Ediz Sağlam ve Behçet Ekinci’nin Galoplar Konusunda Yapmış Oldukları Son İthamlar Pes Dedirtti.

10 Nisan 2018 / 14:26   |   1801 Okundu   YAZDIR

At Yarışı Yazarları Derneği Üyeleri, sosyal medyada Fotomaç ve Takvim gazetelerinde eski tarihli galopların çıkması ile Ediz Sağlam ve Ekinci kardeşleri överlerken ; benim için bizi engelliyor, ambargo uyguluyor, günlük gazetelere galop vermediğimiz gibi söylemler sarf ettiler.

Ediz Sağlam’ın, 4 yıl boyunca Rehber Bülteninin sahibi Can Bey’in izni olmadan onun galop ve sprintlerini kendi veritabanına aktarmış olduğu ortaya çıktı. Anlaşıldığı kadarıyla, bundan 4 sene önce  Rehber Bülteni Sahibi Can Bey, Ediz Sağlam’dan ücreti karşılığında bir at yarışı programı yapmasını istemiş. Programı yapan Ediz Sağlam, parasını taksitlerle almış. Programı yaparken Sağlam, Can Bey’den izin almadan galopları, sprintleri kendi veritabanına izinsiz olarak aktarmayı başarmış. Rehber Bülteni’nin girdiği tüm galoplar Ediz Sağlam’ın da veritabanında da  eklenmiş. Ediz Sağlam, Fotomaç ve Takvim gazetelerine de bu galopları, sprintleri ücret karşılığında satmayı ihmal etmemiş.

At yarışı gazetelerinin çoğunluğu at yarışı sayfalarını yapmaya başlamaları ile birlikte ilk gün dahil www.liderform.com.tr’den sprint, galop almaya başladılar. Spor gazeteleri içerisinde Fotomaç ve Takvim gazeteleri yıllarca Hürkont Medya Grubu’nun galoplarını ve sprintlerini ücretsiz kullandılar. Fotomaç ve Takvim gazeteleri daha sonra Ediz Sağlam ile anlaştı.

Recep Girgin’i birkaç gün önce telefon ile aradım. Girgin’e: “-Ediz Sağlam olayından önce benden galopları gazeten için nasıl aldıysan yine galopları alamaz mıydın?” dedim ve Girgin “-Alırdım” dedi. Neden almadığını sorduğumda bana: “-Hayır, seninle ilgili bir sorun yok. Behçet Ekinci’den bir mahkeme kararı geldi. Hukuk büromuzdaki bayan avukat kesinlikle galopları, sprintleri kullanmayalım demesi üzerine böyle bir uygulama değişikliğine geçtik.” ifadelerinde bulundu.

Hipodromdaki Fotomaç ve Takvim gazeteleri yarış yazarı gruplarının haberi olmasına rağmen olayı gizli tutup suçu bizim üzerimize atmaya çalıştılar. Galoplar neden eski tarihli yayınlanıyor diye gelen telefon görüşmelerinde veya sosyal medyada bizi suçlayıp aslında Behçet Ekinci nedeniyle  Fotomaç ve Takvim gazetelerinin eski tarihli galoplarıyla yayınlarını sürdürdüklerini gizleyerek beni suçladılar. TJK üst düzey yetkililerine de aynı üslubu kullandılar.

Ekincilerin akıl hocası, At Yarışı Yazarları Derneği’nin bir üyesi olurken bana göre her ikisi akıllara durgunluk verecek bir plan hazırladılar.

Behçet Ekinci Ankara’da 3 Yaşlı Arap taylarının ve 2 Yaşlı İngiliz taylarının ilk yarışlarında galopları saklarken iyi ata kötü galop; kötü ata iyi galop yazdı. Adana’da, Bursa’da koşup Ankara’ya gelen tayların bir, iki değil üç galobunu almaması imkansız iken kendi çalıştığı yayınlarda bu safkanların galopları, sprintleri görülmedi. Hürkont Medya Grubunun yayınlarında ise favori olan aynı gün bir ata çift galop yazıldı. Cumartesi ve Pazar günleri 12.00’de üst üste aynı ata rekor galop yazdılar. (Bunları ispat ederim.)

İstanbul basın merkezindeki akıl hocası, devreye girdi. Saatçimiz Önder İşgüzar, galopları ve sprintleri İstanbul’daki merkez büromuza faksla çektikten sonra galopları, sprintleri basın merkezindeki dolabına bırakıyor. Bunlar o galopları alıp “ilave galop” adı altında ölü veya çiftliğe giden atları yazıp İstanbul’daki merkez büromuza bu atlara galop yazarak faksladılar. İstanbul merkez büromuzda bayan personellerimiz bu ilave galopları gelen yüzlerce galop bilgisi girdikleri için direkt olarak www.liderform.com.tr’ye girdiler. Yarış camiası hipodromlarda galop yapan safkanları ve derecelerini sabah takip etmeleri için www.liderform.com.tr’de yayınladık.

Hürkont Medya Grubu, deklareden 3 gün önce kayıtlı atların galoplarını, sprintlerini incelerken deklare günü koşan atların galoplarına ve sprintlerine bir kez daha bakıyoruz. Behçet Ekinci; ölü atlara ve çiftliğe damızlık giden atlara sprintleri, galopları  yazarak gönderdi. Bunların galop yapacağını birkaç gün önce noterde galop derecesi de koyarak tasdik ettirmişler. Kayıtta ve deklarede olmamasından dolayı bizim bu safkanları incelemeye almamız imkansız. Önder İşgüzar sabahları sahaya idmanları izlemek için gelip evine döndükten sonra onun galoplarına ondan izinsiz olarak müdahale edebildiklerini kendileri dilekçelerinde  itiraf ettiler.

Biz bu müdahalelere son verebilmek için internet sitesindeki günlük galop yayınına son verdik. Nitekim o olaydan sonra bir müdahale gerçekleşemedi. Ancak Yarış camiası sabahın erken saatlerinde yakından takip ettiği www.liderform.com.tr’deki galopları bu sebeplerden dolayı 3 yıldır görememektedirler.

Hürkont Medya Grubu, Ankara’da koşan safkanların galoplarının, sprintlerinin tutulmasında ekip olarak her geçen gün daha da büyüdü. Takım olarak bu yıl kurulan telsiz ekibiyle de birlikte daha da güçlüyüz. Mahkemede de kendi ekibimiz olduğunu ve kendi galop ve sprintlerimizi kendimizin temin ettiği bikgisini mahkemeye sunduk. Mahkemenin verdiği ihtiyati tedbir kararı bizim galop ve sprint yayınlamamıza engel olur nitelikte değildir. Nitekim mahkeme bu nedenden dolayı “ kendi galoplarımızı yayınlayabilmemize izin verdi” Bu nedenle de bizim yayınlarımızda galoplar çıkmaya devam ediyor.

Davaların uzamasının sebebi; ölü atlar, haraya çekilen atlar için yazılan galoplardır. Bunun nasıl olduğunu yukarıda yazdım. Yarış camiasında işi bilmeyen şirketleri, para veya hapis cezası ile korkuttular. Pek çok internet sitesi kapandı. Bazıları ise sınırlı yayınlama politikasına geçti. Ulusal gazeteler, galopları ve sprintleri kullanmaktan korkar oldular. Fotomaç ve Takvim gazeteleri bunlar yüzünden galopları, sprintleri kullanmıyorlar. İddia benim üzerimde oynanıyor. Fotomaç gazetesinde at yarışı yorumları yapan arkadaş, Behçet Ekinci davası ile ilgili “-Ben davayı yakından takip ediyorum, her şeyi biliyorum” deyince kendisinin de bu işlerin içerisinde parmağı olduğu kanısına vardım.

Gazete sorumluları korkar oldular. Kahramanlığa soyunup hipodromlarda olmayan saatçi kadrolarıyla fahiş fiyatlarla galopları, sprintleri satmak için TJK’nın karşısına çıktılar. İstediklerini almak için konuya hakim olmayan medya patronu, bürokrat her kim varsa devreye soktular. Korku ikliminden yararlanıp rant peşine düştüler. Hürkont Medya Grubu Bursa saatçi grubunun yakın bir arkadaşı Behçet Ekinci tarafından telefon ile arandı. 5 Nisan tarihinden önce kişi başına bir miktar ücret söyleyip isimlerini yazdığını ifade etti. Saatçilerimizin haberi olmadan bu isimler 5 Nisan’da Atahan Zilcioğlu’nun TJK getirdiği listede yer almış olabilir.

TJK Başkanı Serdal Adalı ve TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın ile gerçekleşen toplantıda kendilerine liste sundum. Hatta hipodrom müdürlerine havuz sistemi ile çalışan saatçi kadrolarını sorabileceklerini ifade ettim. Yıllarca hipodromlarda saatçilik yapan profesyonel saatçilerin ekibi ile birlikte işe alınmalarını, 52.000 TL içerisinde yine % 30 zam+vergiler dahil çerçevesinde sistemin yürütülebileceğini, kendilerinin böyle bir sistem ile uğraşmalarının zor olduğunu ama isterlerse kendilerinin bu sistemi yapabilecekleri isim listelerini kaç yıldır saatçilik yaptıklarıyla birlikte kendilerine vererek ifade ettim. Bu toplantıda TJK Başkanı Serdal Adalı ve TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın’a İstanbul’da Ercan Özkan, Ankara’da Behçet Ekinci’nin açıkta kaldıklarını söylerken kendileri de giderlerse o bölgede bu isimlere görev verilip iki grup şeklinde çalışmaları sağlanabileceğini belirttiler. TJK Başkanı Serdal Adalı o toplantıda tüm hipodromlarda iki grubun olmasının daha iyi olacağını da belirtti.

Atahan Zilcioğlu’nun teklif verdiği grupta Behçet Ekinci kendi grubunun adamları olmadığı için bizim çalıştığımız havuz sistemi gruba devamlı değişik fiyat teklifleri verdi. Ayrıca TJK’ya ayda 102.500 TL teklif sunarken Atahan Zilcioğlu, hipodromlarda grup kurmakta hiçbir rolü olmayıp her kademede Behçet Ekinci’nin olduğu dikkat çekerken araştırmalarımıza göre teklifi veren Behçet Ekinci gibi görünüyor. (5 Nisan’daki TJK Yönetim Kurulu Toplantısında her iki grubun teklifi de gündemden kaldırıldı) Teklifi At Yarışı Yazarları Derneği mi yoksa Atahan Zilcioğlu kendi adına mı sundu, bilinmemektedir. Eğer ki tüzükte bir değişiklik yapılmadıysa At Yarışı Yazarları Derneği tüzüğü oluşturulurken kurucu üye olmamdan dolayı da bildiğim üzere böyle bir madde tüzükte yer almadı.

Ulusal gazetelerdeki at yarışı sayfalarını hazırlayanlara hapis veya para cezası gelecek korkusu Behçet Ekinci tarafından ortama yayılırken 8 Nisan Pazar gecesi Kocaeli Kartepe Hipodromu’ndaki ekip başı Adem Bektaş’ı da arayarak daha evvel diğer hipodromlardaki benzer hikayeleri anlatırken, Bektaş’ta gereken cevabı kendisine vermiş.

Galopları ve sprintleri bedava kullanma olayı son günlerde çığırından çıkarken TJK Başkanı Serdal Adalı ve TJK Yönetim Kurulu Üyeleri bakalım Behçet Ekinci’nin tekrar kadro kurma mücadelesinde nasıl bir düzenlenmeye gidecekler?

Kemal Akyer

Benzer Haberler

Yorum yapın