At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Atlı Cirit Ligi kura çekimi, Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleşti

22 Temmuz 2017 / 08:52   |   53 Okundu   YAZDIR

Türkiye Jokey Kulübü’nün desteğiyle bu yıl da Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleştirilecek olan, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu 2017 yılı Atlı Cirit Ligi ve Yükselme Grubu müsabakalarının kura çekimi 21 Temmuz 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.

İlk müsabakaların, A Grubu 22-24 Eylül, B Grubu 29-30 Eylül ve 1 Ekim, C Grubu 6-8 Ekim, D Grubu 13-15 Ekim tarihlerinde, final müsabakalarının ise 27-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceği “Türkiye Atlı Cirit Ligi”ne değişik illerden toplam 16 takım katılacak.

Kura çekilişine, Ankara 75. Yıl Hipodromu Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt’un ev sahipliğinde,  Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Cirit As Başkanı Mehmet Özgül, Genel Sekreter Ender Durmuş, Lig’de ve Yükselme Grubu’nda bulunan kulüplerin Başkanları katıldı.

Dünden Bugüne Atlı Cirit

Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri Türk’le özdeş bir oyundur.  16. Yüzyıldan Türkler tarafından oynandığı tarihsel kaynaklarla takip edilebilmektedir. Osmanlıda II. Mahmut döneminde yasaklamış fakat Anadolu’da bu oyuna oynanamaya devam etmiştir.

Cumhuriyet dönemde Anadolu’da birçok yerde düğün ve eğlencelerin vazgeçilmez oyunu olan Atlı Cirit 1996 yılında Spor Genel Müdürlüğü “Geleneksel Spor Dalları Federasyonu” kurulma kararı vererek Atlı Cirit bu federasyonun çatısı altında almış ve resmi kimlik kazanmıştır. Bu yıldan itibaren turnuva şeklinde resmi müsabakalar yapılmış gelişmeye devam etmiştir.

Erzurum ve Uşak başta olmak üzere Kars, Bayburt, Erzincan, Malatya, Sivas, Denizli, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Manisa gibi pek çok şehirde resmi Atlı cirit kulüpleri bulunmaktadır.  Türkiye genelinde 75 Atlı cirit kulübü, 900 faal olmak üzere 2000’e yakın Atlı Cirit sporcusu bulunmaktadır.

Bu amaçla geçen yıl yarı final oynayan 16 takımla Türkiye atlı cirit liginde davet edilmiştir. Atlı cirit ligi 4 takımın yer alacağı ve 4 gruptan oluşmakta ve bu gruplarda birinci olan takımları 27-29 Ekim 2017 tarihlerinde dörtlü final oynaması üzerine düzenlenmiş ve lig fikstür A,B,C ve D grubunda yer alacak dört takımı belirlemek üzere çekilmiştir.

Benzer Haberler

Yorum yapın