At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

“Birlikten kuvvet doğar” / TYAYS Derneği Başkanı Özden Odacıoğlu

19 Aralık 2014 / 17:40   |   1040 Okundu   YAZDIR
“Birlikten kuvvet doğar” / TYAYS Derneği Başkanı Özden Odacıoğlu

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği  geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker’e tanıtım ve nezaket ziyaretinde bulundu. Kocaeli Hipodrom tesislerinin tamamlanması, İstanbul ahır dağıtımında daha çok hakkaniyet, yarışlarda 5. olan safkana ikramiye ödenmesi, at sahibi belgesi verilmesinde TYAYS Derneği’nin mutlaka gözetilmesi, Diyarbakır Hipodromu’nda gece yarışları, Şanlıurfa Hipodrom ışıklandırılması ve çim pist yapımı taleplerini Bakan Eker’e ileten TYAYS Derneği Başkanı Özden Odacıoğlu’ndan yarış camiasını yakından ilgilendiren önemli açıklamalar…

Kemal Akyer: TYAYS Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’i ziyaret ettiniz. Ziyaret nasıl gelişti?
Özden Odacıoğlu: Sayın Bakanımıza yaptığımız nezaket ve kendimizi tanıtım ziyareti çok olumlu geçti. Bizlere dolayısıyla camiamıza olan sevgisini konuşma boyunca hissettik. Bu bizim için çok önemliydi. Mazeretli olan üç yönetim kurulu arkadaşım dışında Diyarbakır Şube Başkanımız Cehdi Advan’ın katılımıyla ziyaretimizi gerçekleştirdik. Görüşmeye gidiş çalışmalarımız, önce şube başkanlarımızın taleplerini toplamakla başladı. Böylece gündemimizi hazırlamış olduk.
Neler vardı gündeminizde derseniz; Şanlıurfa Hipodrom ışıklandırılması ve çim pist yapımı, Diyarbakır Hipodromu’nda gece yarışları olması, Kocaeli Hipodrom tesislerinin tamamlanması, İstanbul ahır dağıtımında daha çok hakkaniyet, yarışlarda 5. olan safkana ikramiye ödenmesi ve at sahibi belgesi verilmesinde derneğimizin mutlaka gözetilmesi taleplerimizin en önemli hususlarıydı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı, YKK Başkan Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu ve diğer ilgililerle de bire bir görüşmelerimiz oldu. Bir çok hususta aydınlanma şansı yakaladık, böylece.
Şanlıurfa Hipodrom ışıklandırılmasına başlandığını, çim pist yapımı ile ilave ahırların yapımının 2015 programına alındığını, keza Diyarbakır ve Kocaeli çalışmalarının 2015 yılında programlanacağını söylediler.
Çok önem verdiğimiz 5. olan ata ikramiye verilmesi için Bakanlığımızın üstünde çalıştığını ve gerçekleştirmek istediklerini ifade ettiler.
At sahibi belgesi verilmesi esnasında TYAYS Derneği’nin bir pay alması talebimiz için, daha önce TJK Yönetim Kurulu Toplantısında Sayın Ender Aydıner’in söylediği gibi hukuki bir çerçeve içinde olması şartıyla yapılması ne gerekiyorsa yapılacağı konuşuldu. Bizlerde çok ısrarcı olduk, bu meselede.
İlgililer Antalya Hipodrom yapımına önümüzdeki yıl başlanacağını sonra sıranın Samsun’a geleceğini belirttiler.
Sayın Bakanımız konuşmasında at sevgisinin insanımızın genlerinden geldiğini, bunun bütün topluma yayılmasını, ilçelerde at istasyonlarının yapılarak tüm toplumun at ile kaynaştırılması gerektiğini söylediler.Yarışların aramızda yapılan yarışmalar olduğunu, mutlaka aldığımız kadarda at ihracatı yapan bir ülke olmamızı istedi.Bu sebeplerle yetiştiriciliğin çok önemli olduğuna da değindiler. Saygı ve sevgi çerçevesi içinde Ankara’dan ayrıldık.
Temaslarımızın, çalışmalar ve derneğimiz için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra yapılacak olan kabul gören taleplerimizin takibi olacaktır.

Kemal Akyer: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile görüştükten sonra TYAYS Derneği yönetim kurulu olarak bir toplantı gerçekleştirdiniz. O toplantıda yarış camiasını ilgilendiren konular nelerdi?
Özden Odacıoğlu: Yaptığımız toplantıda, Ankara görüşmelerini masaya yatırdık. Enine boyuna tartıştık.Vardığımız sonuç isteklerimizi takip ederek camiamıza daha faydalı olmak kararı oldu. Daha öncede belirttiğimiz gibi 5. gelen safkana ikramiye, ışıklandırma, ahır ve çim pist yapımları konuları bizim için en öncelikli olanlardır.

Kemal Akyer: Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği’nde son yıllarda atçılığa yeni başlayanlar veya birkaç yıldır atçılık yapanlar, devamlı olarak atlarını bir yakınının üstüne koşmaktalar. Geçenlerde Son Düzlük programına katılan Hikmet Kızılca yakın arkadaşlarının safkanlarının kendi üstüne koştuğunu, o atların kendisinin olmadığını söylerken, yaptığımız röportajlarda bir çok at sahibi Hikmet Bey’e benzer açıklamalar telaffuz ediyorlar. At sahibi belgesi almayarak bir tanıdığı veya yakınının üstüne at koşan at sahipleri, at sahibi belgesi alsalar adet bazında gerçek at koşan daha çok at sahibi ortaya çıkar. Sizce insanlar, at sahibi olarak adının çıkmamasını mı istiyorlar? At sahibi belgesi alma koşulları ağır mı? Hipodromlarımızda koşan atların tüm sahipleri at sahibi belgesi alsalar sizce faal olarak kaç at sahibi rakamı ortaya çıkar?
Özden Odacıoğlu: Meseleye şöyle bakmak lazım; Bazıları ismim neden olmasın der? Buna benim cevap vermem bence yanlış olur, diye düşünüyorum. 2’inci, 3’üncü şahıslara sormak lazım. 300 Bin-400 Bin TL’ye at alan kimse 3000-4000 TL gibi cüzi rakamlardan niye kaçınır? Anlamak mümkün değil. Bu sebeple belge sahibi olarak 4500 atçı görünüyor. Normalde 7000-8000 civarında olması gerekir, bu durumda.

Kemal Akyer: TJK, 2 Ekim’de Olağanüstü Kongre’ye gidiyor. 6 aylık sözleşmelerin yılda bir defa yenilenmesi TJK asli üyeleri tarafından gündeme taşınacak. Aynı kongrede Serdal Adalı’nın erken seçim kararı alması beklenirken Adalı, Ekim ayı sonunda görevden ayrılacak. TYAYS Derneği Başkanı ve bir yetiştirici olarak gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Özden Odacıoğlu: Dediğiniz gibi TJK, Olağanüstü Kongreye gidiyor. Ekim ayında, Sayın Serdal Adalı’da görevi bırakmak istiyor. Karara saygı duyuyorum. İnşallah başka makamlarda çalışmalarıyla camiamıza hizmete devam edecektir. Neticede kıymetli insanları kaybetmemek lazım. Yapılacak sözleşmelerin 1 yıldan fazla olması daha iyi olur, kanaatindeyim. Bir dönem gibi yani en az 3 yıllık.

“Arap atçılığı daha çok değer kazanacaktır”

Kemal Akyer: Serdal Adalı, ilave edilen yarışlarla 2014 yılında atçıya ve yetiştiriciye 430 Milyon TL ikramiye dağıtmaya devam ediyor. 2015 yılı için 480 Milyon TL düşünülüyor idi. TJK’nın değişen tüzüğüne göre TJK’nın yeni başkanı 3 yıl boyunca TJK’yı yönetecek. Şu anki gidişata göre adaylar Yasin Kadri Ekinci ve Cüneyt Çalıcıoğlu. Hem TYAYS Derneği başkanı hem de at sahibi ve yetiştirici olarak yorumlarınızı alabilir miyiz?
Özden Odacıoğlu: Sizin yaptığınız hesaplama %11,5-12 civarında görünüyor. Bu aya (Eylül) bakmak lazım, doğru hesap yapmak için. Yatırımların maliyeti, yıl sonu zamları ve diğer unsurları iyice didiklemek lazım. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım atçılar için maksimum rakamlar olsun isteriz.
Adaylara gelince, bu arkadaşlarımızda at sahibi olarak derneğimizin birer üyesidir. Hizmet için varlar. O halde TJK asli üyeleri doğru kararı vermek durumunda olacaklardır. Bizde Yönetim Kurulu olarak ilgiyle izliyoruz. Öncelikle Arap atı, İngiliz atı seven camiayı tümüyle kucaklayan bir yönetim ve başkan olsun istiyoruz.

“Eskiler, at satışlarına “Sultan Pazarı” derlermiş”

Kemal Akyer: TJK’nın özelleştirilmesini destekliyor musunuz? TJK’nın özelleştirilmesini devlet eliyle kumar oynatılmasın diye başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan istemişti. Özelleştirme bizim hesaplarımıza göre; 2015 yılında yeni gelecek Hükümet ele alsa bile en azından 5 ile 6 yıl sürer. O da TJK’nın tamamı değil sadece müşterek bahisler kısmı olarak görülüyor. Benim esas size sormak istediğim soru; Recep Tayyip Erdoğan, devlet eliyle kumar oynatılmamalı derken devlet eliyle yapılan yıllık yarış takvimlerinde TİGEM’in kendi yetiştirip sattığı tayları için YKK tarafından yarış takvimine özel hükümler konması, fahiş fiyatlarla açık arttırmada satılması yıllardır nasıl sağlanıyor?
Özden Odacıoğlu: Özelleştirmenin faydası mutlaka olacaktır. Ülkemizde esas olarak atçılık Arap atlarıyla (Ben Arap asıllı Türk atı demeyi tercih ediyorum) başlamıştır, diyebiliriz. TİGEM satışlarında fiyat artırımı atçıların o ata mutlaka ben sahip olmalıyım düşüncesinden kaynaklanıyor. Eskiler, at satışlarına “Sultan Pazarı” derlermiş. Demem şu ki; ağaların eli tutulmaz. TİGEM atlarının yurt dışından gelen atlar hatta özel hara yetiştirmelerine geçilmeleri apayrı bir mesele. TİGEM ilgilileri bunun üstünde çok durmalı. Yaptıkları yanlışları görmeliler. At sahipleri de şapkayı önlerine koyup düşünmeliler. Hepsi de birer inci tanesi olan bu müstesna varlıklar neden tam manası ile hazırlanamıyorlar? Antrenörlerin bilgi ve görgü eksikleri nelerdir? Dünyada değişen antrenman metotları ne noktada? Beslenme şekilleri nasıl oldu? Bu sorular o kadar çok ki… Arap atçılığında devlet eli olmalıdır. Biliyoruz ki Arap atı ile İngiliz atının arasında çok nazik bir çizgi vardır. Arap atı yetiştiriciliğinde 80-90 yıllık bir çalışmaya bir anda son vermek akıllıca gelmiyor bana.

Kemal Akyer: Yurt dışından uluslararası yarış festivali için ülkemize gelen safkanlar, TİGEM’in sattığı tayları çok kolay geçiyorlar. Remazan Kaya’nın Fransa’da açık artırmada 3 Bin veya 7 Bin Euro’ya aldığı, Bulgaristan’da idman ettirip Bulgaristan’dan getirdiği Wahoo’ya kayıtlı Arap atları, TİGEM’in atlarını ülkemizde farklı bir şekilde geçti. Ortaya çıkan bir gerçek var; TİGEM’in atları yurt dışında bu safkanların yanına bile yaklaşamayacağından dolayı para etmeyecek. Devlet eliyle kumar oynatılmaması için özelleştirme kararı alınması, devlet eliyle atçıya yetiştiriciye fahiş fiyatla yıllık yarış takvimine konulan TİGEM taylarının satılması sizce uygun mudur? Yatırım yapan özel yetiştiricimiz TİGEM açığını Arap atlarında kapatabilir mi?
Özden Odacıoğlu: Sıkıntı hem Arap atlarında hem de İngiliz atlarında var. Dediğiniz gibi adet bazında sıkıntı yok. Sayın Bakanımızın da dediği gibi sadece aramızda yarışıyoruz. Bu sebeple yurt dışında alım talebi yaratan atımız yok.
Arap Atçılığına gelince, ülkemiz için bir gerçektir. Bugün 8 ilde yapılan yarışlar yarın 10-12 ile çıktığı zaman Arap atçılığı daha çok değer kazanacaktır.

“Haksızlıklar, yanlışlıklar ve dedikodulardan arınmalıyız”

Kemal Akyer: TYAYS Derneği başkanı ve yetiştirici olarak sizce şu an yarış camiamızın eksikleri nelerdir?
Özden Odacıoğlu: Öncelikle bir bütün olmalıyız. TJK, TYAYSD, antrenörler, jokeyler, seyisler, tüm çalışanlar ve at yarışı basını.
Sevgi ve saygıyı ön plana alıp, haksızlıklar, yanlışlıklar ve dedikodulardan arınmalıyız. Konuşa konuşa daha iyi noktalara varacağımıza inanmalıyız.
Ne demiş atalarımız? Bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı kurtarır. Bir at bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit bir ülkeyi kurtarır. Bu dizelerdeki en önemli vurgu “bir”dir. Yani sonuç itibarıyla bir olmak.

Kemal Akyer: 9 Kasım 2014 tarihinde Veliefendi Hipodromu’nda yapılacak olan tay satışlarında son durum nedir?
Özden Odacıoğlu: 125 tay müracaat yaptı. TJK Yönetimi ile konuştum. TJK Yönetimi, satışa katılacak olan tüm taylara ahır verileceğini belirtti. Tay satışlarının organizatörlüğünü farklı kişilere yaptıracağız. Bu konuyla ilgili gelişmelerin detaylarını önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım.

Kemal Akyer: Yarış camiasına mesajınız var mı?
Özden Odacıoğlu: TYAYS Derneği Yönetim Kurulu olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hata yaparsak ikaz ediniz, diyoruz. En kısa zamanda bütün şubelerimizi dolaşarak bilgi alışverişi yapacağız. Birlikten kuvvet doğar, diyerek tüm camiayı sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Benzer Haberler

Yorum yapın