At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Breeders’ Cup Juvenile Stakes Koşusu’nu ilk kez Kaliforniya’dan gelen bir tay kazandı

02 Kasım 2015 / 16:11   |   199 Okundu   YAZDIR
Breeders’ Cup Juvenile Stakes Koşusu’nu ilk kez Kaliforniya’dan gelen bir tay kazandı

Önümüzdeki yılın Kentucky Derbi koşusunun şanslı isimleri veya favorisinin bulunmasını beklediğim toplam ikramiyesi $2 milyon dolarlık grup 1 Breeders’ Cup Juvenile Stakes koşusu 1 1/16 miles yaklaşık 1720 metre kum pistte koşuldu.
Anlaşılan o ki önümüzdeki yıl AMERICAN PHAROAH gibi muhteşem bir tayı Amerika’da izleyemeyeceğiz. Her ne kadar koşuyu kazanamamış olsalar da sanki dayanıklılığı ve sureti ortaya koyabilecek koşuda bir kaç Derbi atı buldum veya gözlemledim gibi.
İlk kez Kaliforniya’dan gelen bir tay Breeders’ Cup Juvenile Stakes koşusunu kazanmayı başardı.
Şampiyon UNCLE MO’nın Kaliforniya’da koşmuş olduğu koşularında henüz geçilmemiş tayı NYQUIST rakiplerine göre mesafeyi koşmanın da avantajıyla yenilgisiz girdiği koşusunu Kaliforniya’daki ezeli rakibi SWIPE’ın yaklaşık 1 boy önünde rahat kazanmayı başardı.
Startın verilmesiyle öne çıkan tay Kanada’dan gelen grup 3 Grey Stakes koşusu galibi RIVER oldu. Açılış dört yüzünü 23.19, sekiz yüzünü 47.62 ve 1200 metresini 1:12.14 ile geçerek son düzlüğü ilk gören isim olurken, son düzlük üzerinde hemen dışına Cocked and Loaded gelip koşunun liderliğini almaya çalıştıysa da her zaman ki jokeyi Mario Gutierrez idaresindeki Kaliforniya’dan gelen yenilgisiz şampiyon NYQUIST buna izin vermeyerek liderliği alarak 1600 metresini 1:37.26 geçtiği koşuyu tıpkı Kaliforniya’da son iki yarışında olduğu gibi etkili ataklarıyla jokeyi Victor Espinoza idaresindeki SWIPE’ın yaklaşık bir boy önünde 1:43.79 bitiriş derecesiyle beşinci koşusunu da kazanarak henüz her hangi bir rakibine geçilmedin 2015 yılının en iyi 2 yaşlı erkek tay kategorisinde ECLIPSE ödülünü de hemen hemen kazanmayı garantiledi.
Koşunun erken bahislerinin favorisi BRODY’S CAUSE son düzlüğe gelinirken net sondan üçüncü, son düzlüğe girilirken Isotherm’in sıkıştırmasından dolayı istenilen sprintini geç yapmak zorunda kalıp koşuda üçüncülük elde etmiş olan Giant’s Causeway’in tayı ilerisi için koşuda ışık veren isim oldu.
2013 yılı Keeneland Kasım ayı gebe kısrak ve tay satışlarında ilk önce $180.000 dolardan satın alınmış UNCLE MO’nın tayı, bir yıl sonra Keeneland Eylül ayı yearling satışlarında $230.000 dolardan iki kez satış görmüş son kez 2015 yılı Fasig-Tipton Mart ayı Florida idmandaki tay satışlarında $400.000 dolardan bugünkü sahipleri için NYQUIST’in antrenörü Doug O’Neill’ın kardeşi Dennis O’Neill tarafından Reddam Harası için satın alınmıştı. Koşmuş olduğu beş koşusunu da kazanmayı başarmış NYQUIST kariyer kazancını $1.613.600 dolara çıkardı.

Kadir Kıygır

Koşunun videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

Benzer Haberler

Yorum yapın