At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Bunun adı itibar ve başarı

20 Mart 2014 / 11:03   |   5225 Okundu   YAZDIR
Bunun adı itibar ve başarı

Yıllar öncesi tanıştım At Sahibi Zait Demirkan ağabeyimle; Babacan bir tavrı ve çalışkan biri olarak kendisi dikkat çekiyordu. Samimiyetimiz arttıkça pırlanta gibi bir kalbi olduğunu da fark ettim. Bu hafta sahamızın sevilen simalarından Zait Demirkan konuğumuz.

Necati Doğan: Zait ağabey merhaba, yarış dünyası dergisi okurları için kendinizden bahseder misiniz?
Zait Demirkan: Merhaba, 1945 yılında Adapazarı’nda dünyaya geldim. Mesleğim olan matbaacılığı  idame ettirirken 1974 yılında geldiğim Veliefendi Hipodromunda Mansoon isimli bir at alarak camiamıza at sahibi olarak girdim ve o günden mütevellit at sahibi olarak hizmet vermekteyim. Bu işi o kadar çok sevdim ki kendi mesleğimi bıraktım. Burayı çok seviyorum ve mutluyum. Bir çok dostluklar edindim. Aynı zamanda içimdeki at sevgisi su yüzüne çıkarak camiamızda kalarak onlar ile birlik de olmayı seçtim. Her sabah ve akşam atlarımın koşulara iştirak ettiği hipodromlara gelerek her daim onlar ile birlikte olmaya çalışıyorum. Yakın dostlarım at sahibi Ethem Filizdayılar ve antrenör Metin Saçan ile sabahları sohbetler ederek burada her daim bulunmaya çalışıyorum. Dile kolay 40 yıldır buradayım eğer sevgi olmasa idi camiamızda bu kadar uzun süre kalmazdım. Tabi sende iyi birisin Necati. Güzel sözlerin için teşekkür ederim.

Necati Doğan: Bizler sizi seviyoruz Zait ağabey. Fazla vaktinizi almadan sizi yarış severlerin yakından  tanıması için yaptığımız bu sohbette son olarak yaşadığınız bir anınız ile şu anda camiamızın bulunduğu konumdan bahseder misiniz?
Zait Demirkan: Bir sürü anım var. Tabi bir çoğunu unuttuk. En ilginç olanı bence Enrico isimli bir safkanım vardı. 6 ayda bir koşar ve koştuğu yarışı kazanırdı. Bu safkanımı çok seviyordum. Nadide bir safkandı. Hatta bu sebeple yeni taylarımdan birinin adını Enricom koydum.
Camiamız hakkında söylenecek çok konu var. Bu konular her zaman konuşuluyor. Mesela at sahiplerinin masrafları arttı. Masraflarımıza % 40’a yakın zam oldu. Bu bizleri zorlamaya başladı. Bizler bu işi severek kendimiz için değil de atların ihtiyaçlarını karşılayan tüccarlar için yapıyormuşuz gibi gelmeye başladı. Bu konunun üzerinde durulması en büyük dileğim. Ayrıca ben her kış sezonu İzmir Şirinyer Hipodromuna gelerek yarışlara iştirak ediyorum. Ancak bir daha ki sene Şirinyer Hipodromuna gelmeyi düşünmüyorum. Pistlerin durumunu beğenmiyorum. Hatta bu sebeple hiçbir rahatsızlığı bulunmayan bir atımı burada tutarak hiç koşmadım. Bu durum bizler gibi yarış ikramiyelerinden kendini idame ettiren at sahiplerini zor durumda bırakıyor. Bunun önümüzdeki yıllarda düzeltilmesi en büyük temennim. Aslında bu konular sizin tarafınızdan her zaman dile getirilen konular. İnşallah önümüzdeki yıllar her zorluk aşılır.

(11 Mart Salı günü Yarış Dünyası Dergisi’nin 1043. sayısında yayınlanmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın