At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

“Burası benim baba ocağım” / TJK Başkanı Serdal Adalı

21 Aralık 2014 / 08:44   |   3986 Okundu   YAZDIR
“Burası benim baba ocağım” / TJK Başkanı Serdal Adalı

2015 yılında TJK başkanlık seçimi için aday olmayacağını açıklayan TJK Başkanı Serdal Adalı ile 21 Aralık Pazar günü yapılacak olan Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi’nin 2015 yılı Bütçesi ile ilgili Olağan Genel Kurul toplantısı öncesi bir araya geldik. “Belki TJK tarihinde kimseye kısmet olmayacak bir şekilde tek aday ile bu camia beni başkan seçti. Hepsine tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum” diyen Başkan Adalı, 2,5 yıl görev süresi boyunca yaptığı yatırımlardan bahsederken Türk atçılığı için elzem olan projelerinde altını çizdi.

Kemal Akyer: 2012 yılının Eylül ayında ilk kez TJK’ya başkan olduktan sonra 2013 yılı Şubat ayında tek başkan adayı olarak katıldığınız seçimde 2015’in Şubat ayına kadar TJK Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildiniz. Serdal Adalı, 2015 yılı Şubat ayında yapılacak olan TJK başkanlık seçimine neden aday değil?
Serdal Adalı: Birinci sebep işlerimin yoğunluğudur. 2,5 sene önce gerçekten kulübün ihtiyacı olduğu bir devreydi. Tabii insanlar o günkü bakanlık ile olan ilişkilerimizi unutuyor. Bugün geldiğimiz noktada 2,5 sene boyunca -mali şartlar elverdiği müddetçe- bakanlık hiçbir isteğimizi geri çevirmedi. Onun için çok teşekkür ediyorum.
Büyüklerimin; “-Gel, bu toplantıda ol” söylemleri üzerine büyüklerimi kıramayıp (çoğu insan şahittir, Amerika’dan eşofman ile gelmiştim) günü birlik yanıma eşyalarımı dahi almadan Amerika’dan gelmiştim. Camianın o ihtiyacını gördükten sonra sırtımı dönüp gitmek içimden gelmedi. Burası benim baba ocağım, çocukluğumun geçtiği yer. Gerek yönetime gerekse camiadaki herkese çok teşekkür ediyorum. Hepsi çok yardımcı oldular. Herhangi bir sıkıntım olmadı, olmazda. Zaman zaman yönetim kurulundaki bazı arkadaşlarımın olumsuz hareketlerine rağmen hiç kimseyle kavga etmedim, etmem de. İnsanlar benimle kavga etmek ister ancak onunda bir sınırı vardır.
Ben bu camiada Serdal Adalı olmadan önce Hasan Adalı’nın oğluyum. Onun adına yakışır bir şekilde hareket etmek bu camiadaki birinci görevimdir. Kavga edenlere gelinen noktada baktığınız zaman hemen hemen tamamı bu camiada. Ne yazık ki TJK terbiyesini ve saygısını almamış insanlar olduğunu görüyorsunuz.
Dışarıdan bakıldığı zaman TJK’nın asli üye sayısı az gibi görünüyor. Geçtiğimiz senelerde asli üye sayısının artması için şartları en uygun hale getirdik. Asli üye seçimlerinde biraz daha dikkat etmeliyiz. Asli üye müracaatlarında TJK’ya ne katabilir, sorusu öncelik teşkil etmelidir. Son 10 yıl, 15 yıldır TJK asli üyeleri arasındaki bir takım huzursuzluklar, bir takım seviyesiz tartışmalar bu camiaya dışarıdan bakıldığı zaman güçsüz gibi gösteriyor. Asli üyelerin bunu bir an önce idrak etmesi lazım.

Kemal Akyer: Sizin döneminizde yapılan yasa değişikliği ile birlikte TJK başkanlık seçimi 3 yılda bir olacak. Şubat ayında görevi sizden devralacak olan yeni yönetim 3 yıl görev yapacak. Nitekim TJK asli üye seçimlerinde de bir iyileştirmeye gidildi ve % 50 baraj getirildi. Türkiye Jokey Kulübü At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi’nin 2015 yılı bütçesi ile ilgili Olağan Genel Kurul Toplantısı 21 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek. TJK Asli Üyesi Tevfik Çelikoğlu, eskiden olduğu gibi TJK başkanlık seçiminin 2 yılda bir yapılması ve TJK asli üye seçim barajının % 60, % 70 olması için ilgili toplantıda bir öneri sunacak. Bu konu ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Serdal Adalı: Bunu zevke keder yapmadık. Biliyorsunuz göreve geldiğimiz ikinci, üçüncü ay senelerdir yapılmak istenmesine rağmen bir türlü yapılamayan, sektörün gelişmesine analiz eden büyük bir çalışmayı bir firmaya yaptırdık. Çıkan raporda; gerek profesyonel personel üzerindeki etkisi gerekse planlanan projelerin hayata geçirilmesi noktasında iki senenin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu raporlarda mevcut. Artık gelişen Türkiye’de ve dünyada iki senelik süreler yetersiz kalıyor. Üyelerimizin demokratik görüşüdür, kendi görüşleridir. Tekliflerini genel kurula getirirler ve bunun kararını genel kurul verir. Geçen defa nasıl ki 3 seneye çıkartan genel kurulsa bu senede gelen teklifin cevabını genel kurul verecektir. Asli üye sayısının yükselmesi lazım. Nihayetinde her dernekte olduğu gibi gruplaşmanın zarar vereceği bir hale gelmektense üye sayısı arttırılarak gruplaşmalar kaldırılabilir.

“Dışarıdan bakıldığı zaman bu camianın güçsüz olduğu görüntüsü oluşuyor”

Kemal Akyer: 2015 yılının Şubat ayında yapılacak olan TJK başkanlık seçimine Yasin Kadri Ekinci ve Cüneyt Çalıcıoğlu aday isimlerdir. Uzun yıllardır TJK kongrelerini takip etmekteyim. En az 15 TJK kongresine katıldım. Daha saygılı, fazla kulis yapılmadan son 5-6 yıla kadar gelindi. Ancak son 5-6 yıldır TJK asli üyeler arasında bir gruplaşma var. Hatta hatırladığım kadarıyla yakın geçmişte yapılan bir kongrede bir asli üye gece yarıları, sabahlara kadar transferlerin yapıldığını açık açık kürsüde söyledi. 2015 yılı Şubat ayında yapılacak olan başkanlık seçimine yaklaşık 3 ay var. TJK asli üyeleri seçim öncesi birbirlerine ağır ithamlarda bulunmaya başladılar. Üye sayısı 120 olan TJK’da sizce neler oluyor?
Serdal Adalı: Hoş karşılamıyorum, insanların seviyesiz gruplaşmalardan uzak durması lazım. Demokraside gruplaşmalar, gruplar her daim vardır. Hatta bütün derneklerde var. Yalnız seviyeyi yitirdiğiniz noktada hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Dışarıdan bakıldığı zaman bu camianın güçsüz olduğu görüntüsü oluşuyor. Kendi içinde birlik, beraberlik sağlayamayan bir camianın dışarı ile herhangi bir mücadeleye girişmesi ya da dışarı ile herhangi bir sorununu çözmesi mümkün olabilir mi? İlla ki camia bir arada ve güçlü olacak. 5-6 yıl öncesine kadar bu camia yine güçlü bir camiaydı. Bu gruplaşmalar, bu tür seviyesiz hareketler maalesef camiaya zarar veriyor.

Kemal Akyer: TJK’nın yasal borcu ile ilgili ciddi ödemeler yaptınız. Yasin Bey’in Maliye Bakanlığına olan borç sizin dönemde ödendi. Cüneyt Çalıcıoğlu’nun borcu da Ömer Faruk Girgin döneminde ödendi. Başkan adaylarından bir taraf diğer tarafı ağır bir şekilde eleştiriyor. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Serdal Adalı: Zaman zaman cezanın kaynaklanan kısmından dolayı benimde eleştirdiğim zamanlar oldu. Ancak gelinen noktada o sene ödenmeyen kamu payını Yasin Bey alıp evine götürmedi, nihayetinde bu sektörün içerisinde harcadığı bir para ve ben olaya öyle bakıyorum. Evet, bu konuda alınganlık olabilir ama işin gerçeğine baktığınız zaman o sene ödenmeyen para bu sektörün içine harcanan bir paradır. Kimsenin evine götürdüğü bir para değildir. Bunun üstünden siyaset, bunun üstünden politika yapılmasını tasvip etmiyorum. Bunu özellikle belirtmek istiyorum; her gelen başkan iyi niyetle bu sektörün içerisinde bu sektöre ve kulübün malına nasıl sahip çıktıysa Yasin Bey’de öyle sahip çıkmıştır. Bunun üstünden belden aşağı siyaseti çok hoş bulmuyorum.

Kemal Akyer: 2,5 yıllık görev sürenizde hangi projelere imza attınız?
Serdal Adalı: 2,5 yıl bu camiayı bir arada tutmak, kavgasız gürültüsüz bir 2 sene geçirmek önceki senelerle kıyasladığımız zaman aklımda kalan önemli işlerden biri. Onun haricinde tabi zaman zaman biz yönetim kurulu içerisinde yapamadıklarımızı kendi aramızda tartışırken yaptığımız bir çok iş olduğunu görüyoruz. Bunların başında TJK kuruldu kurulalı ve at sayılarının 10.000’lerde gezdiği toplamında 1500’lerde koşan at sayısının olduğu zamandan beri aynı şekilde kalan at hastanelerinin yenilenmesidir. At hastaneleri her ne kadar bugün içi boş gibi görünse de zaman içerisinde dolacaktır. Bu örneği her zaman veriyorum; Bursa Hipodromu yapıldığında 400 ahır yapılmış, şu anda 1400’e yakın ahır var ama hastanesi, pistleri aynı. Yine başlayıp bitiremediğimiz yine bizden sonraki yönetimlerin sahip çıkıp devam etmelerini istediğimiz en büyük dileğimiz; Karacabey ve Şanlıurfa’daki tay idman sahalarıdır. Eksikleri ahır. Yurt dışından ciddi birkaç ekip ile görüştük. Karacabey’de ahırları tamamlayabilseydik nalbantından aprantisine, antrenöründen beslenme uzmanına 2-3 ekip gelip iş başı yapacaktı. Ahırlar tamamlanmayınca maalesef proje gerçekleşmedi.
Belki son yıllarda at sayısı olarak en fazla yönetim kurulunda bulunup en fazla at sayısı bulunan bir yönetim kurulu var. Dolayısıyla atçının çektiği sıkıntıyı, mali güçlüklerle nasıl mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz. Bizde işin yaşayan kısmındayız. Daha geldiğimiz ilk günlerde TJK’ya borçlu olan atçılarımızı rahatlatmak için biliyorsunuz bir yapılandırmaya gittik ve taksitlendirme yaptık. Ödeyenlere ise faizlerini sildik. Bana göre başlangıçta yaptığımız en iyi işlerden biriydi. İkramiye artışları bizim geldiğimiz sene Ömer Bey’in yaptığı yarım aldığımız devreden itibaren düşünecek olursak bu sene ile birlikte % 41’lik bir artış oldu. Zaman zaman insanlar geçen seneki maidenden, şartlı1’den yola çıkarak oradaki o artışa bakıyor ama atçıya dağıttığımız yetiştiricilik primi ile birlikte senelik kümülatif artışına bakmak lazım.

Kemal Akyer: 2015 yılında yarış ikramiyesi ne kadar arttı?
Serdal Adalı: Geçtiğimiz seneden gelen sıkıntılardan dolayı bu sene beklediğimiz, arzu ettiğimiz artışı yapamadık. Tabii mali portreye baktığınız zaman işin gerçeğinde bir düşme olması gündemdeydi. Ama en azından toplam ikramiyede % 4’lük bir artış yaptık ve 2015 yılı yarış ikramiyesi 405.400.000 TL’dir.

“Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ni Karacabey’e taşımak en büyük dileğimdi”

Kemal Akyer: Sizin döneminizde Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi yatılı hale dönüştürüldü. Minik yürekler için gerçekleştiremediğiniz projeleriniz nelerdir?
Serdal Adalı: Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi çeşitli nedenlerden dolayı gereken önemi görmüyordu. Yatılı kısmı iptal edilmişti. Şu an çok iddialı söylüyorum; dünya standardında ilk 2, 3’ün içinde olan bir apranti okulumuz var. Herkesin özellikle ziyaret edip görmesi lazım, sözlerimi anlayabilmeleri için. Psikologlardan beslenme uzmanlarına çocukların gelişimini artıracak her türlü spora, eğlenceye, sosyal aktiviye, yabancı dile haiz bir okulumuz mevcut.
Biliyorsunuz eskiden Avustralya’daki apranti okuluna biz çocuklarımızı yollarken Avustralya Racing Victoria Akademi eski Genel Müdürü Chris Watson, TJK eğitim danışmanı olarak göreve getirildi. Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ni Karacabey’e taşımak en büyük dileğimdi ancak bunu gerçekleştiremedik.Karacabey’e taşıdığımız takdirde bugünkü sayıyı 40’lardan 100’lere çıkartıp yetenekli olanları 2 yıl boyunca eğitip içlerinden yeteneğini ispat etmeye hazır çocukları bir yılda İstanbul’da ekürilerin içerisinde eğitmek vardı. Geri kalan 40 – 45’e yakın öğrenciyi, tabii zaman içerisinde bu sayıyı çoğaltmayı arzu ediyorduk. Diğer öğrencilere de yine sertifikalı, ata binebilen, at bakımını yapabilen seyis sertifikası vermeyi planlıyorduk. İnşallah bizden sonra gelen yönetim bunu gerçekleştirir. Çünkü hepimizin bildiği gibi yurt dışında atın seyisi ne ise bizde de öyle olmalı. Atın bakımını yapıp atını çalıştırabilmeli. Böylelikle 10 sene gibi bir süre içerisinde sektöre attan anlayan, İngilizce konuşabilen 600-700 sertifikalı seyis girmiş olacaktır. Umarım bizden sonra yaparlar. Ciroların bu şekilde devamını sağlayabilmek açısından özellikle doğu illerine ışıklandırma planının bir an önce hayata geçmesi lazım. Bunu en fazla gündeme getiren insan olarak size özellikle teşekkür ediyorum.

“Yönetimlerde devamlılık esastır”

Kemal Akyer: Yasin Bey döneminden sonra gelen yönetimlere baktığımız zaman görüyoruz ki her gelen yönetim bir önceki yönetimin getirdiği yenilikleri yok sayıyor. Yasin Bey, Adana ışıklandırmasını İstanbul gibi yaptıracaktı. Daha sonra gelen yönetim o projeyi iptal ettirdi ve müteahhide az bir tazminat ödedi. Daha sonra Adana’ya alçak ışıklandırma yapıldı. Adana ışıklandırması 2 yıl geciktiği gibi alçak ışıklandırma İstanbul ışıklandırması ile aynı paraya ya da biraz daha pahalıya geldi. 2015 yılı Şubat ayında göreve Yasin Bey mi yoksa Cüneyt Bey mi gelecek, ona genel kurul karar verecek. Bundan sonra devam edilsin dediğiniz çok güzel projeleriniz var. Sizce sizden sonra gelen yeni yönetim, ifade ettiğiniz projelere hayat verir mi yoksa sizin hayata geçirdiğiniz uygulamalara son mu verir?
Serdal Adalı: Yönetimlerde devamlılık esastır. Bekleyen, ihalesi yapılmış, onaydan çıkmamış, 4 ay – 5 ay süre içerisinde yanlış hatırlamıyorsam tarihi bir yönetim kurulu toplantısı yaptık, sayısı aklımda değil ama o 4 ay, 5 ay içerisinde yapılabilecek hatta bugüne kadar yapılmış en fazla yönetim kurulu toplantılarını yaptık.
Bizden önceki yönetimin aldığı kararların hiçbirini geri çevirmedik çünkü az öncede söylediğim gibi yönetimlerde devamlılık esastır. Pazar günü bütçe toplantısında eminim yaptığımız bütçe, bazı arkadaşların hoşuna gitmeyecek. Olağanüstü genel kurulda da söyledim -bütün isteğim bunu kendilerine de söyledim- bugün aday olan arkadaşlar arasında değişik bir aday yok. İsterim ki 5 ay önce aday olsunlar, 4 ay önce aday olsunlar ve kendi bütçelerini kendileri yapsınlar. En azından önümüzdeki süreci kendileri kontrol edeceği için en mantıklısı budur. 2 senelik görev süresinde bir defa bütçe yapma şansı oluyor, ikincisini yapıyorlar bir başka yönetim geliyor. Zaten sorun burada. 2 yıl içerisinde projeleri tatbik etmenin imkanı yok. Bazen mali bazen bakanlık şartları el vermiyor. Bazen de bakanlığın “bir yıl sonra yapalım” dediği projeler oluyor.

Kemal Akyer: Başkanlık seçimleri öncesi genellikle seçim çalışmaları olur ve başkan adayları vaatlerde bulunurlar, projelerini açıklarlar. Ancak TJK başkanlık seçiminde tam tersi olur ve tabiri caizse genel kurulda herkes eteğindeki taşı dökmeye çalışır. Sizce bizdeki başkanlık seçimini diğer başkanlık seçiminden farklı kılan nedir?
Serdal Adalı: Aslında şu an sizin benimle değil Yasin Bey veya Cüneyt Bey ile röportaj yapıyor olmanız ve onların projelerini öğrenmeniz gerekirdi. Yapılan yapılmıştır, 2,5 yıl içerisinde iyi veya kötü, bunlar tartışılır. Önümüzde tekrar 3 senelik yeni bir dönem var. Aday arkadaşlarımızın projelerini genel kurulda anlatmaları lazım. Bu konu ne yazık ki TJK’da gelenek haline gelen bir hadise değil.

“Görevi bırakmadan Kartepe Hipodromu’nun ışıklandırma ihalesini yapacağım”

Kemal Akyer: 3 yıl sonra TJK Yönetim Kurulu başkanlığı için aday olur musunuz?
Serdal Adalı: Bunu Allah bilir, nasip kısmet. 3 yıl önce TJK başkanı olacağım diye bir plan ve programım yoktu. Şartlar öyle gelişti, Allah kısmet etti. Belki TJK tarihinde kimseye kısmet olmayacak bir şekilde tek aday ile bu camia beni başkan seçti. Hepsine tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık, kalben ve vicdanen rahat söylüyorum.
Yapamadığımız projeler var. Üzülmüyor muyum? Üzülüyorum. İnşallah bizden sonra gelen yönetimler yapar. Işıklandırmaların tamamlanması lazım. Bugünkü bütçenin içerisinde var. İnşallah satışlar beklediğimiz gibi gider. Kocaeli Kartepe Hipodromu’nun mutlaka ışıklandırması gerekir. Görevi bırakmadan ihalesini de yapacağım. Kocaeli Kartepe Hipodromu haricinde sırada Diyarbakır ve Elazığ var. Buralarda satışlar iyi gittiği ve projeler gerçekleştiği takdirde kışın % 15, % 17 düşüşlerden etkilenmeyeceğiz. Bu yüzdelik oran senede baktığınız zaman 500 Milyon TL, 600 Milyon TL gibi bir rakam eder. 500 Milyon TL, 600 Milyon TL’lik rakamın içinden atçının cebine net girecek rakam aşağı yukarı 30 Milyon TL, 35 Milyon TL’ye denk gelir. Bugün dağıttığımız rakamın % 10’udur. Atçıya verdiğimiz ikramiyenin, yetiştiriciye verdiğimiz primlerin artarak devam etmesi için bu projeleri gerçekleştirmeliyiz.

“Mide tedavisi görmeyen 2 Yaşlı İngiliz, 3 Yaşlı Arap tay çok az”

Karacabey ve Şanlıurfa’daki tay ahırlarının mutlaka yapılması gerekir. Biz kanunen ahır yapamıyoruz, bunu bakanlık yapacak. Mali şartlar elverdiği, satışlar düzgün gittiği takdirde fona ödeyeceğimiz para yüksek olacağı için bakanlığın bu ahırları yapacağını ümit ediyorum. Her iki tarafa 800 tay ahırı yapmak Nisan ayına kadar diğer hipodromları ciddi anlamda rahatlatacak. O stresli hipodromların havasından tayları çıkarmış olacağız. Bugün herhalde sahaya gelen senede 1000-1200 tayın midesine bakacak olursak stresten dolayı mideleri rahatsızdır. Mide tedavisi görmeyen 2 Yaşlı İngiliz, 3 Yaşlı Arap tay çok az. Bunun sebebi hipodromların kalabalık, stresli ortamıdır. Bunları düşündüğümüz zaman şu projelerin bir an önce hayata geçmesi lazım. Keşke kanunen bizim yapabilme şansımız olsaydı ve yapabilseydik. Olmadı. Kanunen müsaade yok. Bütçe olarak bakanlığın bütçesinin elvermesi lazım. Şu an 160, 170 km ile giden bir sektör var. Sektörün hızlı gitmesi için planladığımız yatırımların yapılması gerekir. Kimsenin keyfinden, hayalinden, özel zevkinden planlanan yatırımlar değil. Bunlar bilimsel olarak yapılan araştırmaların ve elimize verilen raporların gerektirdiği yatırımlardır.

“İnsanları TJK’nın aldığı aygırlara mahkum etmek doğru değil”

Kemal Akyer: TJK aygırlarının azaldığı ve aşım bedellerinin bu yıl yüksek fiyatlara çekildiği yönünde şikayetler geliyor. Özel sektör desteklenmeli midir?
Serdal Adalı: Başından beri özel sektörün aygır işini çoğaltması taraftarıyım. Nasıl ki Avrupa, Amerika’da aygır işini özel sektör yapıyorsa Türkiye’de de öyle olması lazım. Nihayetinde insanları TJK’nın aldığı aygırlara mahkum etmek doğru değil. Az önce görev süresinde neler yaptınız dediniz, tek tek aklıma geliyor: Yurt dışından aygır alımları hızlansın diye biliyorsunuz ki teşvik programı uyguladık. Bu sene ona yurt dışından gelen aygırları da ekledik. Bu 1 yıl, 2 yıl devam edecek. Sektör oturduktan sonra kimse teşvik beklentisinde olmaz. Özel aygırların çoğalması sektör açısından bana göre olumlu. TJK biliyorsunuz aygırı kendi bütçesinden almıyor nihayetinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden alıyor. Elimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir elinde. Bakanlık isterse alıyoruz “hayır almayacağız” dedikleri noktada yapacağımız bir şey yok.

Kemal Akyer: Sizin yönetiminizde ganyan bayi prim artışı yapılmadı. Ganyan bayilere mesajınız var mı?
Serdal Adalı: Olmadı, yapamadık. İsteyip de yapamadığımız mali koşulların elvermediği konulardan biridir. Çok fazla bayi arkadaşım var. Hangi sıkıntıda olduklarını, neler yaşadıklarını biliyorum. 2,5 yıl içerisinde bütçenin herhangi bir yerine koyma şansımız olmadı. İnşallah bizden sonra gelen yönetimler bunu gerçekleştirirler.
Yine aynı konu ortaya çıkıyor. 3 yıllık süre projeleri planlamak için yeterli bir süredir. Biz göreve geldiğimizde hazır bütçe ile bütçemizi kendimiz yapma şansımız oldu. Bu sene yine bütçemizi yaptık. 3 senelik bir yönetimin yapacağı bütçeleme olursa tahmin ediyorum az da olsa ganyan bayilere bir iyileştirme yapılabilir.

Benzer Haberler

Yorum yapın