At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Çalışma sonrası kas tutulmaları

27 Temmuz 2014 / 19:02   |   436 Okundu   YAZDIR
Çalışma sonrası kas tutulmaları

Yarış atlarında çalışmaya bağlı kas tutulmalarının pek çok hazırlayıcı nedenleri vardır. Bunların içerisinde atın yediği yemin yapısı, miktarı, dış çevreye bağlı faktörler ve kalıtsal özellikteki kasların çalışma bozuklukları bulunur.
Antrenman veya yarıştan sonra, iskelet kaslarında gelişen birtakım biyokimyasal olaylardan dolayı kasların aşırı sertleştiği, tik gibi sık sık kasılıp gevşediği görülür. Kaslarda hücresel düzeyde yıkım da söz konusudur.
Hareket sisteminin bir parçası olan iskelet kasları çizgili kaslar olarak da bilinir. Yapılarına uygun ve giderek artan bir tempoda antrenman yaptırılarak gelişmeleri sağlanır. Ara sıra antrenmanlara ara verilerek kasların dinlenmelerine izin verilir. Yeterince dinlenmemiş ve kaldırabilecekleri antrenman temposundan daha fazlası uygulanırsa kas tutulmaları, kas yırtılmaları ve tendo yangıları gibi sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu arada yukarda sayılan hazırlayıcı nedenler de sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olur.
Antrenman veya yarış sırasında iskelet kaslarına ait sorunlar ya da sakatlanmalar görülebileceği gibi antrenman veya yarış bittikten bir süre sonra da bu tip sorunlar meydana gelebilir.
En çok görülen klinik belirtiler arasında atın bedeninin bir kısmı veya tamamının sertleştiği, hareket etmek hatta yürümek bile istemediği, yürürken bacaklarını çok dik şekilde kullandığı adeta robot gibi adım attığı, aşırı terlediği görülür. Ayrıca bu sırada dakikada alıp verdiği solunum sayısı da artmıştır. Kesik kesik idrar yapabilir veya idrar yapması uzun sürebilir. Hareket etmeye çok isteksizdirler. Yürütülmek istendiği zaman itiraz edebilirler. İleri dereceleri olaylarda atın bedeni gerilmiştir. Bir yere yaslanmak ister. Dayanacak bir destek bulamazsa yere yatabilir.
Tutulmuş kas bölgeleri muayene edilirse çok ağrılı olduğu gözlemlenecektir. Bel, sağrı, bacaklar ve omuzlardaki kas grupları bu sorunun en çok görüldüğü bölgelerdir. Çok ileri derecedeki kas tutulmalarında idrarda, kaslarda, bulunan proteine rastlamak olasıdır. İdrarın rengi koyulaşmıştır.
Bu tür belirtileri gösteren atların kanları tahlil edilirse, kan serumunda bulunan kreatin kinaz, aspartat aminotransferaz ve laktik dehidrojenaz emzimlerinin normal düzeylerinin üstünde olduğu görülür.
Kas tutulmalarında sağıtımın amacı kaslardaki yıkımı durdurmak, hasarı onarmak, atın ağrısını azaltmak ve tekrar rahat hareket edebilmesine yardımcı olmaktır.

Reha Gültepe

Veteriner Hekim

(22 Temmuz 2014 Salı günkü 1062 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler
“Çalışma sonrası kas tutulmaları” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : Turgay Donat 27-07-2014

    Veteriner hekim Reha beyefendiye teşekkür ederim. çok faydalı bilgiler paylaşmış. sevgi ve saygılarımla.

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın