At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Demiri kıran “HÜSEYiN DEMiRKIRAN”

03 Ekim 2013 / 12:55   |   2584 Okundu   YAZDIR
Demiri kıran “HÜSEYiN DEMiRKIRAN”

Hangimiz istemez başarılı biri olmak, hele bir de çoğu kimsenin bilmediği ücra bir köyde dünyaya geldikten sonra bu başarıyı yakalamak, kim istemez. Bu haftaki konuğumuz, çok çalışarak bu günlere gelen, inanması zor bir hayat öyküsüne sahip menajer, antrenör ve at sahibi Hüseyin Demirkıran.

Necati Doğan: Hüseyin ağabey sahamızda herkesin yakından tanıdığı başarılı birisiniz. Bana göre örnek olacak yaşam öykünüzden  bahseder misiniz?

Hüseyin Demirkıran: Böylesi güzel sözler için teşekkür ederim. Aslında benim gibi çalışarak yarış camiasında bir yerlere gelen çok insan var. Bende herkes gibi biriyim. Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Yukarı Şeyhler Köyü’nde dünyaya geldim. Her köylü çocuğu gibi küçük yaşlarda atlar ile tanıştım. Onlar ile iç içe yaşadım, ailemin ihtiyaçları için onlarla birlikte çok çalışarak çocukluğumu geçirdim. İlk adım olarak 1972 yılında İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda çalışmaya başladım. Lisansımı 1980 yılında alarak Kayhan ve Yorulmaz ekürileri ile birlikte çalıştım. Antrenör-menajer olarak yıllarca hizmet verdim. Daha sonraları at sahibi belgesi alarak kendi atlarımı koştum. Bu işe önceleri atları tanıdığımı düşündüğüm ve onları sevdiğim için başladım. Ancak hayatımı idame ettirebilmek için geçimimi sağlamak adına bu işi meslek olarak kabullendim ve yoluma burada devam ettim. Şimdi doğru karar verdiğimi düşünüyorum çünkü burada bir çok başarı ve mutluluk yaşadım, aynı zamanda birçok dost edindim. Kısaca böyle bir hayatım oldu.

Necati Doğan: Hüseyin ağabey çalışmalarından, düşüncelerinden ve başarılarından da bahseder misin?

Hüseyin Demirkıran:  Düşüncelerim… Burayı seviyorum. Seviyorum çünkü bu mesleği yaparak ailemi geçindiriyorum. Aile demişken, oğullarım Yunus ve Murat camiamızda nalbant olarak hizmet veriyor. Diğer oğlum Erkan ise at sahipleri derneğinde çalışıyor. Buranın suyunu içtikten sonra pek bir yere gitme ihtimaliniz yok. Düşüncelerime devam edecek olursak İzmir Şirinyer Hipodromu pistinin çalışanlar ve yetkililer sayesinde ayakta durduğunu düşünüyorum. Bu konuda seneye bir çalışma yapılacağını duyduk, inşallah hayata geçirilir. Atlar ile yaşamak bir yerde size sonsuzluk gibi geliyor, her gün her an yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. 20 senedir at aşığı Halil Durmuş ekürisi ile birlikte çalışıyorum. Ayrıca zaman içerisinde Fikret Kanman, Cihan Erdoğan ve Halil Durmuş ekürileri ile Grup1 , Grup2 , Grup3 yarışlar ile birlikte 270 civarında yarış kazandım. TJK yönetimi hakkında bir şey söylemek yerine yönetimi beğeniyorum, demeliyim. Arap ve İngiliz yarış atlarını koştum. Irk ayrımı yapmadım. Çünkü her iki safkanın kendine özgü karakterleri var. Daha ziyade Arap yarış atları ile başarıyı yakaladım.

Necati Doğan: Antrenörlük ve at sahipliği hakkında neler söylemek istersin?

Hüseyin Demirkıran: Bilgi, tecrübe, sabır, çalışmak bu mesleğin olmazsa olması efendi ve düzenlilik. Yeni okullu antrenörlerimizin bu tavsiyelere kulak vermelerini isterim. Ayrıca başarılı buldukları kişileri örnek alarak çalışmalarını sürdürmeliler. Görünüşe göre bizler mesleğimizi onlara devredeceğiz. Ancak geçen seneler, birkaç yeni okullu antrenör dışında onların bu meslekte pek başarılı olmadıklarını gözlemliyorum. At sahipliğine gelince, camiamızın maddi yükünü taşıyoruz. Her zaman yatırım yaparak bunun karşılığını almaya çalışıyoruz. Son alınan kararlar ile at sahipliği koşulları değiştirildi, yeni at sahiplerinin gerçek at sahipliği hüviyetine kavuşması istendi. Bu durum önümüzdeki seneler tüm çıplaklığı ile gözler önüne gelecek, istenilen at sahipliğinin böylece hayata geçirileceği düşünülmüştür. Ben atları seviyorum ve onlar ile birlikte, ama antrenör ama at sahibi olarak koşmak hoşuma gidiyor.

Necati Doğan: Son olarak söylemek istediklerin neler?

Hüseyin Demirkıran: Konuştukça, anlattıkça bu mesleği ne kadar çok sevdiğimi daha iyi anlıyorum. Bu güne kadar kazandığım başarılar at aşığı, idealist at sahibi Halil Durmuş sayesindedir diyebiliriz. Ayrıca sahada birçok arkadaşım ve dostum var. Boş zamanlarımın çoğunu onlar ile sohbet ederek, fikir alışverişinde bulunarak geçiriyorum. Başka ne söyleyeyim, burada olmaktan mutluyum. Bana verdiğiniz bu fırsat için teşekkür ederim.

Necati Doğan: Biz teşekkür ederiz Hüseyin ağabey.

Bazı sabahlar sahaya gitmediğim oluyor ya da bazen akşam ahır gezintilerine katılamıyorum. Ancak Hüseyin Demirkıran her sabah, akşam hipodroma gelerek çalışmalara katılıyor, arkadaşları ile neşeli sohbetler yaparak atlarını takip ediyor, çalışmalarını izliyor. Bu sayede demiri kırarak hayata tutunduğunu düşündüğüm Hüseyin ağabey ve ailesine gelecek günlerde başarılar dilerim.

Benzer Haberler
“Demiri kıran “HÜSEYiN DEMiRKIRAN”” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : alper demiray 03-10-2013

    Atçılık camiasını güzelleştiren nadide insanlardan, böle insanları camiada görmek beni sevindiriyor.

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın