At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Deri yaralarına müdahale

10 Temmuz 2014 / 16:22   |   1378 Okundu   YAZDIR
Deri yaralarına müdahale

Deride görülen yaralar, en çok kesik, yırtık, delik ve sıyrık şeklinde olur. Delici ve kesici aletler deride yaralanmalara neden olduğu gibi vurma, çarpma gibi fiziksel etkilerden de yaralanmalar oluşabilir. Doku kayıplı yaralarda derinin bir kısmı kopmuş, hatta derin tabakalardan da kopmalar meydana gelmiş olabilir.
Erişkin atlarda ve taylarda genellikle baş ve bacaklarda kesik yaralarına rastlanır. Basit çizik ve sıyrıklar bilinen ilk yardım yöntemleri ile halledilebilirse de, derin yaralarda özellikle doku kaybı ve kanama varsa veteriner hekime başvurulmalıdır.
Yaralanma olaylarında ilk müdahaleden önce bölge dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Yaranın ne zaman şekillendiği, içinde cam parçası, çivi veya kıymık gibi yabancı bir cisim olup olmadığı, kanama durumu, civardaki önemli organlara yakınlığı, eski olaylarda mikrop bulaşmış olabileceği iyice saptanmalıdır.
Derin ve geniş yaralar ile parçalanmış deri kısımları görünüyorsa dikiş atılması için tıbbi yardım şarttır. Yaranın durumuna göre veteriner hekim cerrahi iplik veya deri zımbası kullanır.
Eğer yara yeni oluşmuş ise büyük olasılıkla kanama vardır. Bu tip yaralanma olaylarında öncelikle akan kanın durdurulması gerekir. Bu amaçla, yaranın üzerine gazlı bez veya pamukla basınç yapılır. Elde böyle malzemeler yoksa, acil durumda temiz bir bez de aynı işi görür. Bacaklardaki yaralarda, kanamayı durdurmak için yaranın üst kısmından bir lastik veya bez vb. malzeme ile turnike yapılarak bölgeye gelen kan akımı kesilmeye çalışılır. Özellikle atardamar yaralanmalarında veya geniş kanamalı yaralanmalarda bu işlem şarttır.
Kanama durdurulduktan sonra serum fizyolojik veya seyretilmiş antiseptik solusyonlar ile yaranın nazikçe temizlenmesi gerekir. Bu işlem hafifçe yapılmalıdır ki, yara tekrar kanamasın. Yoğun antiseptik maddeler, yara içindeki dokulara zarar vereceği için kullanılmamalıdır.
Kanama şekillenmemiş yaralar su ile temizlenebilir. Bu sayede yara üzerine bulaşmış kum, ot gibi yabancı maddeler uzaklaştırılmış olur. Aynı zamanda soğuk su, yara bölgesinin şişmesini de engeller. Temizlenmiş yeni yaralar gazlı bez, pamuk, elastik bandaj gibi malzemeler ile kapatılarak bandaja alınmalıdır. Taze yaraların kapatılması bölgeyi kuru ve temiz tutacağı gibi mikrop bulaşmasını da önler. Dikiş gerektiren yaralar da, veteriner hekim gelinceye kadar bandajlı korunmasında yarar vardır.
Derinin bütünlüğünün bozulduğu tüm yaralar ile göz, burun, yüz ve bacaklardaki deri yaraları veteriner hekim görmelidir. Bacaklarda yaralanmalarda tendoların kopması ve kasların zarar görmesi olasılığına karşı, veteriner hekim hemen çağrılmalıdır.
Küçük ve yüzlek yaralar dikiş atılmadan iyileşebilir. Fakat derin yaraların ilk altı saat içinde dikilmesi iyileşmeyi kolaylaştırır. Zaman geçtikçe yara bölgesinin şişmesi ve enfeksiyon kapması dikiş atılmasını zorlaştığı gibi yara kapanması da gecikir.
Eklem yaralanmaları çok tehlikelidir. Enfeksiyon olasılığı yüksektir. Hemen müdahale gerektirir. Bazı durumlarda eklem sıvısının yaradan dışarı sızdığı görülebilir.
Derin yaralanmalarda her zaman tetanoz riski vardır. Eğer yaralanmış olan atın düzenli aşıları yapılmadı ise, o zaman tetanoz tehlikesine karşı anti-toksin uygulanır. Diğer mikrop bulaşmalarından korunmak için geniş spektrumlu antibiyotiklerden yararlanılır.
Kaza sonucu oluşan deri yaralarından başka, atlarda görülen bazı genel enfeksiyonların belirtileri arasında kendilerine özgü deri lezyonları da vardır.

Reha Gültepe

Veteriner Hekim

(1 Temmuz 2014 Salı günkü 1059 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın