At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Devlet, apranti Hışman Çizik’ten özür dilemelidir

28 Temmuz 2015 / 16:55   |   5936 Okundu   YAZDIR

Hışman Çizik, 05/03/2015 tarihinde Şanlıurfa Hipodromu’nda İSTAMBUL KIZI isimli at ile birlikte foto önünde yıkılmıştı. O günlerde vahşice öldürülen Özgecan Arslan olayına ülkemizin kilitlenmesi üzerine Yasin Kadri Ekinci, Şubat ayında yapılan TJK başkanlık seçimini kazandıktan sonra kürsüden TJK Asli Üyelerine teşekkür konuşması yaparken Özgecan Arslan adına koşu düzenleyeceklerini açıklamıştı. TJK’nın şiddetin her türlüsüne karşı hayır olarak başlattığı kampanyanın ilk günlerinde Hışman Çizik’in gerçekleştirdiği olay Şanlıurfa’da meydana geldi. Apranti Hışman Çizik hatırlanacağı üzere ulusal medyadan yaptığı hatadan dolayı özür diledi.

YKK yaptığı toplantıda Hışman Çizik’e bir ceza verdi. Ancak TJK Yönetimi bir deklarasyon yayınlayarak bu ceza az dedi ve Hışman Çizik’in cezasını açıklamadı. Hışman Çizik’in cezasının bitmesine günler kala cezası Çizik’in Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nde 1 ay tekrar eğitim almasına, verilecek rapor doğrultusunda tekrar at binme hakkı tanınacağı şeklinde açıklandı. Hışman Çizik’in 1 ay içerisinde at binmesi bekleniyor.

YKK, bakan onayı ile yönetmelikte değişiklik yaparak 1 yıl içerisinde 2 kez ceza alan jokey, aprantilere 1 ay at binmeme cezası ve Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nde eğitime gönderilip verilecek rapor doğrultusunda tekrar at binmeye başlamaları cezasının süresi bir ay olsa da yapılan bürokrasi işlemleri ayrıca YKK’nın ayda bir toplantı yaptığı göz önüne alınırsa böylesi ceza alan jokeylerin, aprantilerin 2 ay ile 2,5 ay arasında at binmeleri zor görünüyor. Yönetmelik değişikliği ile birlikte yasa yürürlüğe girdikten kısa bir süre sonra 28 Haziran Pazar günü Gazi Koşusu’nun koşulduğu gün yürürlükte olan bu yönetmelik değişikliği sonrası 89. Gazi Koşusu’nu kazanan Ahmet Çelik, fazla kırbaç kullandığı için 1 hafta at binmeme cezası aldı. Bu cezadan 20 gün geçtikten sonra 18 Temmuz Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda BİLDENHAN isimli safkana koşunun son 150 metresi ile foto arasında 9 kez kırbaç kullandı. Kırbaçların bir kısmını safkanın karın boşluğuna şiddetli şekilde vurdu. BİLDENHAN’ın önünde, dışında at yoktu. İçindeki safkan ile birincilik mücadelesinde yaşanan bu olay yarış komiserlerinin gözü önünde canlı olarak yaşandı. Ankara yarış komiserleri, Ahmet Çelik’i ifade için çağırmadılar. 3 Yaşlı Arap tayına kırbaç şiddeti uygulandığı, 7 kırbaçtan fazla kırbaç vurduğu görüntüleri mevcut olurken ikinci kez ceza alması halinde Çelik, Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ne eğitim için gidecekti. Nitekim 2 ay ile 2,5 ay arasında yarış sahalarından uzak kalacaktı. Ankara yarış komiserleri bu olayı gördüler ancak göz yumdular veya görmemezlikten geldiler yorumu yapılabilir. 26 Temmuz Pazar günü Veliefendi Hipodromu’ndaki 4. koşuda Ahmet Çelik, RAST’a bindi. Koşunun son 400 metresinden sonra safkana fotoyu geçinceye kadar kaç kez kırbaç vurduğu, kırbacın şiddetinden dolayı son 200 metreden sonra safkanın neler yaptığı görülmesine rağmen İstanbul yarış komiserleri sessiz kalmayı tercih ettiler.

Ahmet Çelik’in ceza alması için gündem oluşturma niyetinde değiliz. Devlet bir yasa çıkartıyorsa ve bu yasanın takibini yapacak, uygulayacak yürekli hakemleri hipodromlarda görevlendiremiyorsa, o yarış hakemlerini görevden almayıp görevlerinin başında tutuyorsa, Elazığ Hipodromu’nda KRALMÜDÜR isimli safkan fazla kırbaç yemekten dolayı binicisi ile birlikte yıkılıp yarış komiserleri seyirci kalıp aprantiye ihtar bile vermekten acizlerse o zaman sadece Hışman Çizik hakkında aldığı kararı bakan onayı ile YKK uygulamaya dahil ediyorsa Hışman Çizik’ten devlet özür dilemelidir.

Bize göre yapılacak olan ilk YKK toplantısında başlatılan süreçte yasanın uygulamasının zor olacağı, yetersiz kalınacağı, bir kez daha gözden geçirilerek nasıl işler hale getirileceği gündeme alınıp yarış kamu oyu bilgilendirilmelidir.

Kemal Akyer

Benzer Haberler
“Devlet, apranti Hışman Çizik’ten özür dilemelidir” için 4 Yorum
 1.   İsim Soyisim : Salih Yalın 28-07-2015

  AĞZINIZA SAĞLIK. ADANADA BUNDAN 2-3 YIL EVVEL AKRABALARININ KARIŞTIĞI KAVGA UNUTULMAMIŞKEN, YALÇIN AKAĞAÇIN YATAĞA BAĞLI KALMASINA SEBEP OLANLARIN BU ŞEKİLDE KOLLANMASINA ANLAM VERMEK ZOR. KOMSERLERİN ÇİFTE STANDARTI BIRAKIP BİRAN EVVEL KİME NE CEZA GEREKİYORSA VERMESİ ŞART.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : mehmet avcı 28-07-2015

  Ahmet Çelik bugün Ankara da 3. koşuda 6 no lu at içinde fazla kırbaç kullandı ama esas konu şu fazla kırbaç kullanma ile ilgili ceza başka ülkelerde de varmı? ya da ; koşuları komple kaldıralım veya atlar jokeysiz koşsun.Şunu kabul etmek gerekiyor bu işin doğası bu, yarış olacaksa kırbaçta olacak, ama çok ama az.Gereği kadar olursa iyi olur.Mehmet Avcı

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : bldplt 28-07-2015

  açıkcası benim amacımda a.çelik in ceza alması değil ama a.çelik bence sıkıntılı bir jokey ve dosyası kabarık bu konuyu araştırırlarsa baş jokeylerden olmasına rağmen çok sık ceza alan veya aldırılmayan bir jokey bence

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 4.   İsim Soyisim : Yorumcu Baba 28-07-2015

  Kimseye imtiyaz tanınmamalı. Ahmet çelik denen şahıs hala kırbaçı nasıl kullanacağını bilmiyorsa, at dövmeyi kendine benimsemişse, gidip o eğitimi almalıdır . göz yuman ankara ve İstanbul yetkililerini kınıyorum. Tebrikler kemal bey yazı için.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın