At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Devlet, özel yetiştirici ile birlikte ilk defa TİGEM’i de vurdu

07 Mayıs 2015 / 16:57   |   1388 Okundu   YAZDIR
Devlet, özel yetiştirici ile birlikte ilk defa TİGEM’i de vurdu

Yüksek Komiserler Kurulu (YKK), Türk atçılığının geleceğini yakından ilgilendiren ithal şartlarında TJK’nın, atçılık derneklerinin, özel hara sahiplerinin fikirlerini almadan değişiklik yapmaya devam ediyor.

Yönetmelikle değişen maddelerde devlete bağlı TİGEM devamlı korunurken bu kez yapılan değişiklik ilk defa TİGEM’i de vurdu.

5 Mart 2015 tarihli ve 29286 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle değişen maddeye göre:

Madde-1

b) Kısraklardan: Kendisinin en az Şart 4, Şart 5, KV6, KV7, KV8, KV9, Handikap 13, Handikap 16, Handikap 17, KV18, KV21, KV22, KV23, KV24, KV25 koşulardan birini kazanmış olması veya bir adet Grup A2, A3 koşusunda tabela (1. 2. 3. 4. lük) yapmış olması veya babasının Grup A2, A3 koşuları kazanmış en az bir tayının olması veya anasının ya da bir tayının bu bentte sayılan derecelerden birini yapmış bir tayının olması zorunludur.

FİLFİL’in sahibi 5 Mart’ta çıkan yeni yasayla birlikte dişi atına damızlık belgesi almak için müracaat ettiğinde damızlık belgesi alamamasının nedeni FİLFİL’in istenilen şartlarda yarış kazanamamasıydı. KIRIMHAN’ın diğer yavrularının da Grup A2, A3 koşu kazanmamış olmasından dolayı damızlık belgesi FİLFİL’in yetkililerine YKK tarafından verilmedi. FİLFİL’in annesi YAKINBÜKE, devlet yetiştirmesi olup atın sahibi, safkanı devletten satın aldı. FİLFİL’in sahibi 5 Mart’tan önce müracaat etseydi hiçbir sorun olmayacak ve damızlık belgesi almaya hak kazanacaktı. 5 Mart’ta resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte FİLFİL’in damızlık belgesi alabilmesi için KIRIMHAN’ın koşan yavrularının birinin Grup A2, A3 kazanması gerekecek.

TURBO veya KAFKASLI’dan dişi bir tayı olan at sahibinin atı ayak arızası gösterdi. Hiç yarış koşmadan tendon oldu. Atın sahibi, safkanı damızlık kısrak yapmak isterse 5 Mart’ta çıkan yönetmelik değişikliğine göre KAFKASLI ve TURBO’nun koşan yavrularından biri Grup A2 veya A3 yarış kazanıncaya kadar damızlık yapmak için belge alma şansı yok.

Yönetmelik değişikliği hangi safkanları etkiledi?

İngiliz, Arap atı olarak baz alırsak yüzlerce safkan 5 Mart’taki yönetmelik değişikliğinden etkilenmiş olurlarken ilk defa TİGEM’de yönetmelik değişikliğinden nasibini aldı.

TİGEM, 26 Mayıs Salı günü kendi işletmesinde yapacağı tay satışlarında SABURAY, İZBATUR, ATAK, VURAL’ın dişi tayları ayrıca TİGEM’in PİRKARACA isimli safkandan olan dişi tayları yönetmelik değişikliğinden etkilendiler.

Yüksek Komiserler Kurulu’nun yapacağı ilk toplantıda 5 Mart’ta resmi gazetede yayınlanan madde-1/b fıkrasını değerlendirmeye alıp mağduriyet yaşayan at sahipleri ve yetiştiricilere çözüm olacaklarına inanıyorum.

Kemal Akyer

Yönetmelik Değişikliği

SAFKAN ARAP VE İNGİLİZ ATLARININ SOY KÜTÜĞÜ, KAYITLARI, İTHALAT VE İHRACATI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK 5 Mart 2015 Tarih ve 29286 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Yönetmelik

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: SAFKAN ARAP VE İNGİLİZ ATLARININ SOY KÜTÜĞÜ, KAYITLARI, İTHALAT VE İHRACATI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 MADDE 1 – 19/4/2011 tarihli ve 27910 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Safkan Arap ve İngiliz Atlarının Soy Kütüğü, Kayıtları, İthalat ve İhracatı Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Damızlık belgesi alacak olan aygır ve kısraklarda aranacak koşu performans şartları aşağıda belirtilmiştir:

a) Aygırlardan: Kendisinin en az Kv8, Kv9, Kv10, Kv23, Kv24, Kv25 koşularından birini kazanmış olması veya bir adet Grup A2, A3 koşularında tabela (1, 2, 3, 4 üncülük) yapmış olması veya babasının bir adet Grup A2, A3 koşusu kazanmış en az bir tayının olması veya anasının bu bentte sayılan derecelerden birini yapmış bir tayının olması,

b) Kısraklardan: Kendisinin en az Şart 4, Şart 5, Kv6, Kv7, Kv8, Kv9, Handikap 15, Handikap 16, Handikap 17, Kv18, Kv21, Kv22, Kv23, Kv24, Kv25 koşularından birini kazanmış olması veya bir adet Grup A2, A3 koşusunda tabela (1, 2, 3, 4. lük) yapmış olması veya babasının Grup A2, A3 koşuları kazanmış en az bir tayının olması veya anasının ya da bir tayının bu bentte sayılan derecelerden birini yapmış bir tayının olması, zorunludur.

KIRIMHAN’ın yeni doğan tayları ve yarış sahalarında koşan safkanları için TIKLAYINIZ

At yarışları bir şans oyunu olmayıp bilgi ve takip gerektirir. 16 sayfa günlük LİDERFORM At yarışı gazetesinde o günün yarışlarıyla ilgili aradığınız her türlü bilgi hanesini bulabilirsiniz. LİDERFORM gazetesini tüm ganyan bayilerinde ve hürkont satış noktalarında bulabilirsiniz.

Benzer Haberler
“Devlet, özel yetiştirici ile birlikte ilk defa TİGEM’i de vurdu” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : AYHAN 07-05-2015

  Bu konuda ki dandik yönetmeliği daha da dandikleştirmişler, bravo ! memleketin at servetine dinamiti daha önceden koymuşlardı, şimdi de patlatmışlar.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : AYHAN 07-05-2015

  Bu damızlık yönetmeliğini baştan beridir aptalca buluyorum. Bırakın, zaten ekonomik şartlardan gereken seleksiyon olacaktır. Bu yönetmelik çıktığından bu yana en iyi kanlardan bir çok vasıflı at devre dışı kalmıştır.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : AYHAN 07-05-2015

  Yoksa maksat başka mı ? Arap atı yetiştiriciliğini bitirmeye yönelik bir çalışmanın gizlenmesi olabilir mi ? Nasıl olsa İngilizler kolayca ithal edilebiliyor.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın