At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Dünya’nın en pahalı handikap koşusu Melbourne Cup’ı Avustralya’nın ünlü bayan antenörü Gai Waterhouse ilk kez safkanı FIORENTE ile kazandı

05 Kasım 2013 / 13:10   |   4426 Okundu   YAZDIR
Dünya’nın en pahalı handikap koşusu Melbourne Cup’ı Avustralya’nın ünlü bayan antenörü Gai Waterhouse ilk kez safkanı FIORENTE ile kazandı

Avustralya’nın en önemli klasik koşularının başından gelen Dünya‘nın en pahalı handikap koşusu olan toplam ikramiyesi $6.4 milyon dolarlık grup 1 Melbourne Cup koşusu her yıl olduğu gibi Kasım ayının ilk Salı günü Avustralya’nın yer saatiyle 05 Kasım 2013 saat 15:03 de Flemington hipodromunda 104.169 yarışseverin muhteşem kalabalık, bir birinden güzel şık ve süper giyimli katılımcıların eşliğinde İngiltere’nin de ötesinde güzeldeki şıklık yarışında yapılan bu yılki yüzellidördüncüsü düzenlenen 3200 metredeki koşuda 24 safkan mücadele etti. Koşu öncesi padoğa gelen jokeylerin her biri tek tek tribündeki yarışseverlere sunularak alkışlanarak morallendirilmesi bizlerin ülkemizde görebileceğimiz bir güzellik kesinlikle değildir. Koşunun çekimlerini yapan Sport 7 kanalının helikopteriyle yapmış olduğu çekimler, padok anındaki doğru sorular ve güzel söyleşiler, süper yorumlar ile start verildikten sonra ilk 200 metrenin helikopterin içindeki üst kameradan yapılan çekim için muhteşem kelimesi çok az kalıyor. Koşunun finiş metresinde iç pisteki yakın çekim yapan araba, ve pistin belirli noktalarına konulmuş sabit kameralarla seyir zevki daha da zenginleştirilmiş olarak bu önemli koşuyu kendi şovlarını yaparak bu şekilde tüm Dünya’ya zevk alarak izlettiler. Dünya yıldızı Victoria’s Secret‘ın top modellerinden Kate Upton‘da Flemingto Hipodromu’nun padoğundaydı.


Startın verilmesinde öne çıkan isim RuscelloTres Blue ve Brown Panther öne çıkan isimler oldu. Bu liderliğini hemen hemen son düzlüğe kadar taşımayı da başardı. Koşuyu kazanmayı başaran FIORENTE’nin başarılı jokeyi Damien Oliver bu koşuyu kazanmasında en büyük etkendi çünkü son 600 metrede önünde oniki veya onüç tane safkan vardı. Oliverhiç acele etmedi Flemington’ın kısa son düzlüğüne gelinceye kadar önün boşalacağını çok iyi biliyordu ki buda gerçekleşti. Hele 2013 yılı Dubai World Cup koşusu ikincisi Red Cadeaux’da biraz erken öne çıkınca yapmış olduğu etkili sprintiyle rakibini foto finişe yakın hakim olarak3:20.30 bitiriş derecesiyle geçtiğimiz yıl ikinci kaldığı grup 1 Melbourne Cup koşusunu kazanarak 1988 yılında kazanmayı başaran Empire Rose’dan sonra bir önceki yıl koştuğu koşuyu ikinci olarak koşup kazanan ikinci isim olarak tarihteki bir başka açıdan yerini aldı. Koşudaki tek olumsuzluk ise Fransa’dan özellikle bu yarışında binmek için gelen Christophe Lemaire idaresindeki VEREMA’nın sakatlanarak koşuyu tamamlayamayarak uyutulmasıydı. Koşunun ikinciliğini 2011 yılından sonra bir kez daha Red Cadeaux elde ederken üçüncülük son metrelerdeki ataklarıyla 15 numaralı Mount’ın oldu. Koşudaki en güzel ve ilginç ayrıntı ise koşuyu kazanan FIORENTE’nin padoğa girip birinciliğe çekilmeden önce koşan hiçbir safkanın padoğa giriş yapmayarak FIORENTE’yi yarışseverler tarafından tek başına alkışlanmasını ve takdir edilmesi gerçekten süper ötesi bir geleneksel davranıştı.
 2012 yılında Longchamp’de şampiyon ORFEVRE’nin kazandığı grup 2 Prix Foy koşusu sonrası bayan antrenörü Gai Waterhouse tarafından bugün kü sahipleri çok ortaklı A T Roberts, Ferguson McClure Oman, K R Wood, Fesen Pty Ltd. Şirketi, B Pang, Herron Bongiorno, D J Deykin, Team McDonnell için satın aldığı ve geçtiğimiz yılda bu koşuda start alıp ikinci kalmış FIORENTE sadece 10 gün önce koştuğu 26 Ekim 2013 günkü Cox Plate grup 1 koşusunu yarım boy farkla üçüncü tamamlamış bayan antrenörü Gai Waterhouse’ın kariyerindeki ilk Melbourne Cup koşu birinciliğine ulaştıran Monsun’ın beş yaşındaki temsilcisi FIORENTEonaltıncı koşusunda dördüncü birinciliğine ulaşarak kariyer kazancını $6 milyon dolara ulaştırdı.

 FIORENTE’nin pedigri bilgileri

MONSUN (GER)
br. 1990 [CS]
KONIGSSTUHL (GER)
blk/br. 1976
DSCHINGIS KHAN (GER)
br. 1961
KONIGSKRONUNG (GER)
dkb/br. 1965
MOSELLA (GER)
b. 1985
SURUMU (GER)
ch. 1974
MONASIA (GER)
b. 1979
DESERT BLOOM (IRE)
b. 2000
PILSUDSKI (IRE)
b. 1992
POLISH PRECEDENT (USA)
b. 1986
COCOTTE (GB)
dkb/br. 1983
DESERT BEAUTY (IRE)
b. 1994
GREEN DESERT (USA)
b. 1983
HELLENIC (IRE)
b. 1987

Benzer Haberler

Yorum yapın