At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Düşük performansın değerlendirilmesi

28 Mayıs 2014 / 13:49   |   693 Okundu   YAZDIR
Düşük performansın değerlendirilmesi

Her gün düzenli olarak antrenman yapan ve belirli aralıklar ile yarış koşan fakat dereceye giremeyen yarış atlarının gösterdikleri kötü performanslarının nedenini bulmak kolay değildir. Yarış atının görünürde hiçbir sorunu olmamasına rağmen neden kötü koştuğu ve yarış kazanamadığı sahibini, antrenörünü ve onu izleyen veteriner hekimi zor durumda bırakır.
Yarış atlarında çok yaygın görülen performans düşüklüğünün nedenini bulmak için ayrıntılı araştırma yapmak ve atın geçmişteki koşularını incelemek gerekir. Bazen klinik muayenede anormal bir bulgu elde edilmese de atın yarışlarda neden başarılı olamadığı seçilen yarış tipine ve piste bağlı olabilir.
Taylıktan itibaren ayrıntılı bilgi almak, sorunu çözmek için yeterli ip ucunu verebilir. Eldeki olanaklar ölçüsünde yardımcı tanı yöntemlerinden de yararlanılır. Her türlü olasılık değerlendirilip detaylı bir muayene ve araştırmadan sonra da bazen kesin tanı konulamayıp kötü performansın nedeni bulunamayabilir. Sonuca ulaşmak, kullanılan teknolojik olanaklara ve gelişmiş aletlere bağlıdır. Yarış sahalarında beklenen performansı gösteremeyen atların detaylı bir geçmişi öğrenilmeli, sıkı bir klinik muayeneden geçirilmeli ve olanaklar elverdiğince her türlü tanı yöntemine başvurularak kesin sonuca ulaşılmaya çalışılmalıdır. Doğuştan veya sonradan oluşabilecek kalıcı kusurlar yönünden de incelemek gerekir. Bu aşamada atın elektrokardiyografisinin çekilmesi veya kalp ultrasonunun alınması (ekokardiyografi) ve endoskopik muayene şarttır. Söz konusu yöntemler hem dinlenme anında hem de çalışırken kaydedilirse daha başarılı bir sonuç elde edilmiş olur.
Bununla birlikte çalışmadan sonra soluk borusundan yıkama sıvısı veya branko – alveolan lavaj ile elde edilen sıvı örneği de alınarak laboratuvara gönderilmelidir. Laboratuvarda yapılan ekim yardımı ile solunum yollarına yerleşen bakteri veya mantar gibi hastalık etkenleri saptanabilir.
Ölçümler:
Bir yarış atının antrenmanda gösterdiği performans kalp – damar, solunum ve kan dolaşımı ile kas – iskelet sisteminin en üst düzeyde çalışmasına bağlıdır. Antrenman veya yarış sırasında kasların gücünü gösterebilmeleri için tüm organ sistemleri uyum içinde çalışır. Bu süreç içinde kan dolaşımında bir takım biyokimyasal değişiklikler olur. Dinlenme sırasında ve antrenmandan sonraki değişimler düzenli kan tahlili ile ortaya çıkarılır.
Egzersiz sırasında beden zorlanırken gösterdiği tepki, metabolik kapasiteyi göstermesi bakımından çok önemlidir. Yapılan kan tahlilinde kan veya plazma laktat konsantrasyonunun yanı sıra kan sayımı ve kas enzimlerinin düzeyi de ölçülür. Egzersiz öncesi, sonrası ve egzersiz sırasında dakikadaki kalp atım sayısı (nabız) da not edilerek değerlendirilmeye alınmalıdır.
Atın çalıştığı piste göre yaptığı derece kaydedilmelidir. Antrenmana başladığı andaki durumu, bitiriş performansı ve jokeyin desteği, çalışma süresini etkilediği gibi form durumunu da gösterir.
Çalışma öncesi, sonrası yapılan tüm ölçümler ve elde edilen sayısal değerler atın performansı hakkında önemli bilgiler verir. Bu değerlerin her biri ayrı bir yazı konusudur.

Veteriner Hekim Reha Gültepe

(20 Mayıs 2014 Salı günkü 1053 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler
“Düşük performansın değerlendirilmesi” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : volkan dere 28-05-2014

    Bunun için hiç bilimsel araştırma yapıp ata masraf yapmaya gerek yok atın son yarışı kaldı mı atı verin remazan kaya nın antrenörüne çalıştırsın atı attaki performansı o zaman görün

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın