At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Erhan Yavuz, jokeyliği yurt dışında sürdürme kararı aldı

27 Mart 2015 / 10:23   |   2571 Okundu   YAZDIR
Erhan Yavuz, jokeyliği yurt dışında sürdürme kararı aldı

26 Mart Perşembe günü facebook’daki resmi sayfasından aktif jokeylik hayatını bitirdiğini açıklayan Erhan Yavuz ile yaptığım telefon görüşmesinde Yavuz: “-Uzun bir süredir düşünmekteydim. Kilo vermek için İrlanda’ya gittiğim 5 yıl öncesine dayanan düşüncemi, son yıllarda üst üste yaşadığım gelişmeler sonrası ailece oturup bu kararı aldık. Dubai, İrlanda, Almanya, Macaristan, İtalya’ya gittiğim zaman gördüm ki dünyanın hiçbir yerinde bu koşullarda jokeyler at binmiyor. Ülkemizde jokeye karşı bir saygı yok. Enerjini veriyorsun, safkanı hazırlıyorsun, üst üste yarışta kazanıyorsun ama atın sahibi ‘bu yarışta başka bir jokeyi bindirmek istiyorum, haftaya yine sen binersin’ diyor.”

Birikmiş sıkıntılarını dile getiren Erhan Yavuz, çok ciddi ekürilerde yaşadığı olayları tek tek anlatırken, “değer görmüyorsan orada kalmanın önemi yok” dedi ve Bursa Osmangazi Hipodromu’nda sabah idmanlarında KULOĞLU ile idmanda yaşadığı sıkıntıları da değindi. KULOĞLU’na binerek ilk iki gün idmanda hangi sıkıntılar yaşadığını, daha sonra her sabah idmanlarda safkanı uzun emekler vererek enerjisini sarf edip hazırlayarak üst üste kazanmasına rağmen atın sahibinin jokey değiştirip “haftaya sen binersin” dediğini, buna karşılık “Eyvallah” diyerek safkan ile irtibatını kestiğini açıkladı. Erhan Yavuz, KULOĞLU ile kazandığı dönemde yaptığımız konuşmada şampiyon bir safkan olduğunu, zor geçileceğini söylemişti. Yavuz, safkan ile irtibatını kestikten sonra KULOĞLU’nun yarışlarında ne durumlara geldiğini tüm yarış camiası bilmektedir.

Erhan Yavuz: “-Komiserler Kurulu abuk sabuk kararlar alarak iki jokeyin kendi arasındaki sorunlarından dolayı yarış içerisinde Y.Akağaç’ı yıkarak jokeylik hayatını bitirirlerken 1 hafta ceza ile kurtuldular. Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda her jokeyin başına çok defa gelebilecek bir olayda atı kazanma gayreti göstermeden raporu ile YKK’ya gönderip orada bu iddia düzeltilmese bir de kara leke olacaktık. Bunları bir araya getirdiğim zaman ülkemizde artık sabah idmanlara giderek tayları yeni sezona hazırlayıp yarışlarda at binmek istemiyorum. Kafamda burayı bitirdim. Çocuklarımın okulu bittiği zaman Almanya’ya gidip oraya yerleşeceğim. Almanya’da jokeylik mesleğimi yapma, oradan İrlanda, Fransa, Dubai’ye gitme planlarım var. Buradan oralara gitmek zor. Ancak Almanya’dan daha kolay olacak. Bundan sonraki atçılık yaşantım yurt dışında devam edecek. Jokeylik mesleğim daha sonra haralarda olmak üzere devam edecek. Ülkemizde kesinlikle jokeylik ya da atçılığın diğer alanlarında hizmet verme ortamını kafamda bitirdim” açıklamalarına da yer verdi.

Erhan Yavuz, Fair Play ödülünü almak için Budapeşte’ye gittiği zaman bende gitmiştim. Erhan, enerji dolu ve kendini devamlı olarak yenilemek isteyen bir insan. Farklı spor dallarına meraklı. Avcılığı, okçuluğu çok sevmesinin sebepleri de bunlardır. Haksızlığa kesinlikle tahammülü yok. Ülkemizde bugün elinde üç iyi at olan antrenörlerin, jokeylerin bakış açılarının bir anda değiştiğini, yarış camiasında yarış yazarlık yapanların rahatlıkla bildiğini, menajerlik sisteminin yapılmasıyla birlikte menajerlerin söz verip sonra jokeylerin kıvırmasıyla birbirlerinin üstüne suç atarak at sahiplerinin, antrenörlerin son dakika heykel gibi kalmalarının yaşam şartlarını ne kadar zora soktuğuna defalarca tanık olduk.

Erhan Yavuz, ülkemizde yeteneğini kanıtlamış ve 1600 civarında yarış kazanan fair play ödüllü bir jokey olmasına rağmen ne yazık ki değeri bilinemedi. Atçısı, antrenörü, yarış komiserleri tarafından ülkemizde küstürüldü.

Erhan Yavuz, 2015 yılı Haziran ayından itibaren Almanya başta olmak üzere yurt dışında ekmeğinin mücadelesini verecek. Erhan Yavuz’un bundan sonraki atçılık hayatının her bölümünde azmi ve kendisine olan özgüveni ile başarılı olacağına inancım tam. Erhan Yavuz’a başarılar diliyorum.

Kemal Akyer

Benzer Haberler
“Erhan Yavuz, jokeyliği yurt dışında sürdürme kararı aldı” için 4 Yorum
 1.   İsim Soyisim : savas asan 27-03-2015

  Erhan bence burda kalip mucadelene devam etmen lazim kocum ben msj almanyadan atiyorum burda hayat daha zor.bi sitemimde bu apranti kanunu cikaranlara kardesim gormuyormusunuz bas jokeylerin hepsi sikintili fuat cakar n.sen s.boyraz b.kurdu ve aklima gelmeyen bi suru jokey var.bu kanun ciktigindan beri yarosciligimizda bi arpa boyu gelisme yok daha kotusu gerileme var

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : muammer 27-03-2015

  Allah yolunu açık etsin kardeşim.başarıların daim olsun

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Kemal K. 27-03-2015

  Erhan Yavuz gibi yıllarını bu mesleğe vermiş, başarılı olmuş, tecrübeli, akıl ve vijdan sahibi bir jokey, ilgili makamlarca veya camia tarafından farklı bir yerde tutulmalıydı , bunca tecrübe ve sahip olduğu karakter layık olduğu saygıyı görmeliydi , ne yazıkki bir değer sahibi olan kişilerin bu yönleri göz ardı edilerek herkes kendi egosunu ortaya koymak istiyor .. karar makamlarında olan kişilerin , evrensel düşünceye sahip olmaları, üzerinde etki edecekleri olayları akıl , mantık ve sosyal hayatı düzenleyen kurallar çerçevesinde doğru değerlendirmeleri gerekmektedir.. Erhan Yavuz, biz yarışseverlere güzel hatıralar, güzel yarışlar bırakmıştır .. kendisine hayatında başarılar dilerim.. inşallah hak ettiği iyi yerlere ulaşır ..

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 4.   İsim Soyisim : Mert 27-03-2015

  Erhan abime tek kelimeyle teşekkür ederim.. Çünkü iki Jokey arasındaki sorunun yalçın akagac abimin hayatına sebep olduğu apaçık ortada.. Umarım bunlar yaşanmaz umarım böyle büyük bir camia gerilemez demek istiyorum ama yeterince etkilendiği ortadadır. . Yalçın akağaç benim teyzemin oğlu ve umarım böyle aksilikler bir daha hiç yaşanmaz. . Yazık oldu değerli jokeylerin kaydedilmesi acı verici..

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın