At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Fedai Kahramanın sahibi olduğu Murat Sancal’ın yetiştirdiği tayı Kentucky Derbi galibi eküri ortaklaşa satın aldılar

04 Kasım 2015 / 08:56   |   925 Okundu   YAZDIR
Fedai Kahramanın sahibi olduğu Murat Sancal’ın yetiştirdiği tayı Kentucky Derbi galibi eküri ortaklaşa satın aldılar
Keeneland Kasım ayı gebe kısrak ve tay satışları 02 Kasım 2015 günü başladı. Aslında satışlar bir gün önceki Fasig-Tipton’ın gece başlayıp kısa sürede 200 saf kanı satmalarıyla başlamıştı.
Keeneland’in ilk kitabından bizler için önemli olan Fedai Kahraman’ın geçtiğimiz yıl 2326 katalok numarasıyla $77.000 dolara aldığı JUSTMEANDMYSHADOW(Tiznow-St. Helens Shadow/Septieme Ciel) orijinli kısrak  Bodemeister’dan gebe olarak $525.000 dolardan Woodford Throughbred tarafından satın alındı. Kısrağın bu denli değerli olması elbette $700.000 dolardan satın alınmış günümüzde Kore’de aygırlık yapan şampiyon OFFICER ile kız kardeş olması’dır.
Gelelim konu başlığımıza işte 334 katalok numarasıyla satılan JUSTMEANDMYSHADOW’ın Yes It’s True’dan geçtiğimiz yıl vermiş weanling’i ise 2006 yılı Kentucky Derbi galibi hayatta olsa nasıl bir aygırlık kariyer olur acaba Triple Crown’ı yaparmıydı diye düşündüğüm muhteşem BARBARO’un sahipleri Lael Stabel ve 2008 yılı Kentucky Derbi galibi Big Brown’ın 2015 aşım sezonunda görev yaptığı tayın babasının bulunduğu (YES IT’S TURE) çiftlik olan Three Chimneys’in ortaklığında $230.000 dolardan satın alındı. Elbette tayının tam kız kardeşi CALAMITY KATE’in bu yıl grup 3 Delaware Oaks koşusu kazanması, satışın çok önemli bir faktörüydü ki tayın çok daha iyi paralara gitmesini şahsen bekliyordum ki dişisi grup 3 kazanmış grup 2 koşuda ikincilik elde etmiş $350.000 dolar kariyer kazancı elde etmişse erkek tayın önü açık gibi geldi bana. Elbette bu tayı 10 ay bekletip Keeneland’in Eylül ayı yearling satışlarında satışa koysanız yedi sıfırlı rakamı göreceğine hiç ama hiç kuşkum olmazdı. Neyse ülkemizde 50 veya 60 bin liralara taylarımızı satamazken Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu Murat Sancal’ın Kentucky’deki çiftliğinde yetiştirdiği anne ve weanling’in bu kadar güzel paralara satılmış olması ben çok önemli ve irdelenmesi gereken bir konu olduğunu düşünmekteyim ki acaba yetiştiricilikte eksik tarafımız nedir?
Kadir Kıygır
Benzer Haberler

Yorum yapın