At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

GOLDEN HORN foto finişe yakın FOUND’a mağlup oldu

02 Kasım 2015 / 16:04   |   317 Okundu   YAZDIR
GOLDEN HORN foto finişe yakın FOUND’a mağlup oldu
1986 yılında DANCING BRAVE ilk Prix de L’Arc de Triomphe koşusu galibi olarak Breeders’ Cup Turf koşusunda start alıp koşuyu kazanmış bunun haricinde beş ARC galibi denizi geçerek start aldıkları Amerika’daki Breeders’ Cup Turf koşusunu kazanmayı başaramamışlardı. GOLDEN HORN altıncı saf kan olarak bu zincire eklenen isim oldu.
Toplam ikramiyesi $3 milyon dolarlık grup 1 Breeders’ Cup Longines Turf koşusu 2400 metre çim pistte koşuldu. Sezon başından beri GOLDEN HORN’ın dışına at gelmemesi gerektiğini acaba Frankie Dettori öğrenememiş yoksa GOLDEN HORN’a çok güvendiği için koşudaki hiç bir rakibinin yanına yaklaşamayacağını düşündüğünden dolayı mı bariyerlerden koşuyu kazanmaya gitti hiç anlama veremedim.Ha diyeceksiniz ki ARC’ı bariyerlerden gelerek kazanmadı mı? Hayır rakiplerinin dışından geldi onlara hakim oldu ve bariyerlere doğru gitti. Buna karşılık iki hafta önceki son yarışında koşunun son metrelerinde yapmış olduğu ataklarıyla dikkatimi çeken her ne kadar Fascinating Rock’a yetişemediğse de o yarışını beğendiğim FOUND ünlü jokey Ryan Moore’ın son düzlük üzerinde kısrağına müthiş teşviği son 200 metrede hatta kısrağı yanlış yere basmasına rağmen 10 kırbaç teşviğinin de yardımıyla foto finişi ilk geçen isim olmayı başardı. Elbette 3 yaşlı kısrağın elde etmiş olduğu bu birincilikte Amerika’ya geldiğinde kullanmasının serbest olduğu LASIX ilacının da anti-bleeder yani kanama önleyici özelliğe sahip ilacın kullanmasının da faydasının olduğunu yazmadan geçemeyeceğim.
Dünya yarışçılığının imparatoru Coolmore’ın sahibi olduğu çalıştırdığı kısrağının koşu kazanmasıyla on’uncu Breeders’ Cup koşu birinciliğini elde etttiği antrenörlüğü Aidan O’Brien’ın yaptığı FOUND’ın annesi bir çok grup 1 koşu kazanmış Intikhab’ın kızı Red Evie’dır. Vermiş olduğu altı yavrusunun dördü start alabilmişlerse de hepsi koşu kazanmış ve bunların üçü grup koşu kazanmayı başarmışlardır.
Kadir Kıygır
Koşunun videosunu izlemek için TIKLAYINIZ
GALILEO (IRE)
b. 1998
SADLERS WELLS (USA)
b. 1981 [CS]
NORTHERN DANCER (CAN)
b. 1961 [BC]
 
FAIRY BRIDGE (USA)*
b. 1975
URBAN SEA (USA)*
ch. 1989
MISWAKI (USA)
ch. 1978
ALLEGRETTA (GB)*
ch. 1978
RED EVIE (IRE)
b. 2003
INTIKHAB (USA)
b. 1994
RED RANSOM (USA)
b. 1987
CRAFTY EXAMPLE (USA)
ch. 1987
MALAFEMMENA (IRE)
b. 1992
NORDICO (USA)
b. 1981
MARTINOVA (IRE)
b. 1978
Benzer Haberler

Yorum yapın