At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Gürkan Oker ve Müslüm Tumbul’u rahmet ve özlemle anıyoruz

10 Ocak 2018 / 14:36   |   409 Okundu   YAZDIR
Gürkan Oker ve Müslüm Tumbul’u rahmet ve özlemle anıyoruz

10 Ocak 2007’de kaybettiğimiz Müslüm Tumbul’ dan sonra 7 0cak 2009 günü yarış içerisinde yaşanan elim bir kaza sonrası tedavi gördüğü hastanede 10 Ocak 2009 günü kaybettiğimiz Gürkan Oker’i  rahmet ve özlemle anıyoruz. Bu 2 genç jokeylerimizin genç yaşta yaşama veda etmelerinden sonra bir kez daha bu acı olayların yaşanmamasını diliyor, kederli aileleri, yakın dostları ve sevdiklerine tekrar baş sağlığı diliyoruz.

Gürkan Oker’ i Ölümünün 9.Yılında Saygı ve Sevgiyle Anıyoruz

10 Ocak 2009 tarihinde Bursa Osmangazi Hipodromu’nda geçirdiği talihsiz kaza sonucunda hayatını kaybeden genç jokeyimiz Gürkan Oker’i ölümünün 9.yılında saygıyla anıyoruz.

7 Ocak Çarşamba günü Bursa At Yarışlarında  3.koşuda Mehmethan’a binen ve  yarışın son 300 metresine gelindiğinde safkanın dengesini kaybetmesi sonucu  yıkılmasıyla düşen ve   Gökhan Yıldız’ın bindiği Oğulhan isimli safkanın üzerinden geçerken darbeleri  sonucu ağır yaralanıp Bursa Acıbadem Hastanesi’nde tedavi gören Jokey Gürkan Oker, 3 gün süren yaşam savaşını  10 Ocak Cumartesi günü akşam saatlerinde  kaybetmişti.

1978 doğumlu, evli ve bir çocuk babası olan Gürkan Hüsnü Oker hayat dolu bir gençti. Jokeylik mesleğini seçti. İlk yarışını 92 yılında Bursa’da Çetinkız isimli Arap atıyla koşmuştu. İlk yarışını ise 95 yılında İzmir’de Onurhan isimli Arap atıyla kazanmıştı. Adana, Bursa, İzmir, İstanbul, Ankara ve Elazığ Hipodromları’nda 92  yılından bu yana 4564 kez at binen Gürkan 455 adet yarış kazanmıştı. Bir çok da  tabela. 3 açık koşu kazanan Gürkan bir çok kısa vade yarışlara da imzasını attı. Kazandığı son yarış ise İzmir kumunda kv bir koşuda Mert Melih ile olmuştu. Daha çok gençti. İdealleri vardı. Herkesin olduğu gibi. Yeni yıldan da çok şeyler bekliyordu Gürkan. Ama olmadı. Yeni yıl Gürkan için hiç de iyi geçmedi.

7 Ocak 2009 tarihinde Bursa’da at binen Gürkan’ın başına talihsiz bir kaza geldi. Koşunun son 200’ünde bariyer dibinden gelen Gürkan’ın atı bir anda sendeledi ve devrildi. Arkasından gelen at Gürkan’ın üzerine düştü. Gürkan ezildi, iki büklüm oldu. Kalbi durdu. Gürkan’ın duran kalbi ambulans ile hastaneye götürülürken sağlık görevlilerin yoğun çabasıyla  35-40 dakika boyunca yapılan müdahaleler sonucunda yeniden çalıştırıldı. Ama bu arada Gürkan’ın beyni 1.5 saat süre oksijensiz kalmıştı.. Acil olarak Uludağ Üniversitesine götürülerek yoğun bakım ünitesinde  tedavi altına  alınan Gürkan’a gereken müdahaleler   yapıldıktan sonra yaşam savaşı veren genç ve başarılı jokeyimiz tam teşekküllü bir ambulans ile Bursa Acıbadem Hastanesi yoğun bakım ünitesine nakledilerek tedavisine devam edilmiştir. Genç ve başarılı jokeyimiz Gürkan Oker Cumartesi akşamına kadar komadan çıkamadı. Tüm müdahalelere rağmen Gürkan Oker 4 günlük yaşam savaşını Cumartesi akşamı kaybederek hayata gözlerini yumdu.  Henüz 31 yaşında pırıl pırıl bir genç jokeyimizi bir kaza sonucunda kaybetmek yarışçılık camiasını derin bir üzüntüye boğdu. Daha önce de 7 yıl arayla iki kardeşinden biri trafik kazasında diğeri ise kavgada ölen Oker’in cenazesi 12 Ocak Pazartesi günü İstanbul Merkez Efendi Cami ve öğle namazına mütakiben kılınan cenaze namazı sonrası Merkez Efendi Aile Mezarlığı’nda toprağa verildi. Başarılı grafiği ve örnek kişiliği ile yarış severler ve camia tarafından çok sevilen Gürkan jokeylik mesleğini daha önceki yarışlarda  başına gelen kazalar nedeniyle vücudunda meydana gelen kırıklar sonucu takılan platinlere rağmen mesleğini devam ettirecek kadar işinin aşığı bir jokeyimizdi.

Müslüm Tumbul’u ölümünün 11.yılında Sevgi, Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Şanlıurfa’da 10 Ocak 2007 tarihinde yedinci koşunun favorilerinden biri ‘Latif Han’ adlı Arap atıydı. Atın üzerinde geleceğin ümit vadeden jokeyleri arasında görülen Müslüm Tumbul vardı. O gün Latif Han yarış dışı kaldı; çünkü jokey Müslüm Tumbul hipodromlarda sık rastlanmayan bir kazanın kurbanı oldu. 14 atın yarıştığı 1200 metrelik koşuda bitime 600 metre kala genç jokey atının tökezlemesi sonucu yere düştü. Normal şartlarda üzerinden yere düşen jokeyine hiçbir at basmazdı ama Latif Han dengesini kaybedip takla attı ve Tumbul’un üzerine devrildi. Ağır yaralanan Tumbul hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata tutunamadı. Genç jokeyin cenazesi Harran Kapı Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

YETENEKLİ BİR JOKEY

2007 senesinde iki yıllık jokey olan Müslüm Tumbul, 20 at sahibi, at yetiştiricisi bir ailenin oğluydu. Tumbul 2002’de Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nden mezun olduktan sonra TJK tarafından Avustralya’ya eğitime gönderildiği yıl, babası Celal Tumbul Arap atlarından birine onun adını verdi: Tumbul Müslüm. Genç apranti Avustralya’dan döndükten sonra art arda birincilikler elde etmeye başladı. 2004’te Bursa’da 50. birinciliğini Tumbul Müslüm isimli at ile elde etti. Müslüm Tumbul beş yılda 96 kez birinci, 85 kez ikinci, 115 kez üçüncü olmuştu. Şanlıurfa Yarış Atı Sahipleri ve Yetiştiricileri Derneği Başkanı Mehmet Nabi Aksoy, Tumbul için ‘Çok yetenekli ve ahlaklıydı. Geçen yıl bir yarışta jokeylerin atın üzerinde ayakta durduğu bölüm koptu ama Müslüm iki ayağıyla atın üzerine çıkarak yarışa devam etti ve birinci oldu. Ayağını sakatladığı halde yarışı bırakmayan maratoncular gibiydi. İnsanın atın altında kalması ender görünür. O gün seyislerle konuşmuş, bugün üzerimde bir ağırlık var benim için dua edin demiş’ diye konuştu.

Benzer Haberler

Yorum yapın