At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Hara Yapıları

11 Mart 2013 / 12:14   |   3009 Okundu   YAZDIR

HARA YAPILARI konulu yazı dizimiz KORİDORSUZ AHIR PROJESİ ile sona eriyor. Gerek hara sahiplerinin gerek yeni genç müteşebbis kardeşlerimin ve gerekse okuyucularımın yüzlerce maillerinin bir kısmına cevap verdim bir kısmına da mutlaka cevap vereceğim. Şunu özellikle belirtmek isterim ki yarım asrı aşkın yetiştiricilik hayatımda dünyanın bir çok haralarını gördüm, gezdim. Türkiye’de 5 hara kurdum. İnşaatlarını hevesle yaptım. Ama itiraf edeyim ki Sayın Nur Tuluğ ÜNAL’ın projelerindeki fayda faktörü , sıcaklık ve sempati bir başka. Özellikle bu hafta takdim ettiği proje hem görünüm hem de maliyeti itibariyle fevkalade cazip. Yetiştiriciliğe heves eden bir çok genç kardeşimin bu proje ile yararlı pratik sonuçlar elde edeceğine inanıyorum. 
KORİDORSUZ AHIR PROJESİ; iki cepheli 12 box’luk KÜÇÜK BİR HARA için öneriliyor. Bir ucunda SEYİS EVİ diğer ucunda DEPO ve küçük bir HAFTA SONU PATRON EVİ düşünülmüş. SEYİS EVİ kullanışlı ve ferah. Ahırdan çıkıp evine girmeye hazırlanan seyis için temizlenebileceği bir “sulu kısım” düşünülmüş ki çok faydalı. Bloğun diğer ucunda DEPO, bitişiğinde bir salon ve WC var. Ayrıca bir mutfak nişi düşünülmüş. Hara sahibi hara dışında yaşıyorsa teferruatlı büyük bir yaşam ünitesine ihtiyaç olmayabilir ama aile efradıyla geldiğinde istirahat edebileceği ve lüzumlu ihtiyaçlarını giderebileceği bir mekana ihtiyacı olacaktır. Salon , tuvalet ve yemek nişinden ibaret bu bölüm çok önemli bir yaşam ihtiyacını giderir, aileye hara ve atçılığı sevdirir. Hara sahibi de doğum mevsiminde bir iki gece konaklayabileceği bir kanepe yatakla ihtiyacını giderebilir.

Örnek hara modeli için TIKLAYINIZ

PROJE ve 4 kısraklı yetiştiricilik Hakkında :
Yapı 12 Box’tan oluşmaktadır. Yetiştiriciliğe yeni başlayacaklar için 4 kısrak ideal sayıdır. 6 ay ve sonrası gebe kalmış 4 kısrakla başlamak ise büyük şanstır. Bu durumda bir yıl sonra 4 foal, bir sonraki yıl ise 4 yearling yeni bokslarına yerleşecek ve box’lar dolacaktır. Aralık ayında 4 yearling idman için hipodromlara veya inşallah ileride kurulması düşünülen idman merkezlerine gidecek yerlerine 4 foal geçecek ve o sene doğan foallar da analarından ayrılarak yeni bokslarına konulacaktır. Yani 4 kısraklık bir damızlık kadronun 12 bokslu bir haraya ihtiyacı vardır.
Tabii 4 kısraktan her yıl 4 tay almak büyük şans ister ama 3 tay normaldir. Bu durumda boş kalabilecek bazı bokslar idman ahırından herhangi bir nedenle istirahat maksadıyla haraya gelecek atlar için bir rezerv olabilir. Veya aile üyelerinden birinin bir binek atı olabilir. Kısaca tekrar hatırlatmak lüzumunu hissediyorum, 4 kısrak kadrolu bir haranın 12 bokslu bir yapıya ihtiyacı vardır.
Başlangıçta bir seyisin idare edebileceği harada ertesi yıl bir yardımcı seyise ihtiyaç duyulabilir. Bu eleman ya civar köylerden temin edilebilir veya dış dünyada olduğu gibi isteğe göre seyisin eşi yardımcı olabilir.
Yapının takribi maliyeti:
Türkiye’nin hemen her bölgesinde inşaat malzemeleri fiyatları arasında çok büyük farklar yoktur. İnşaat malzemeleri yapım firmaları arasındaki rekabet fiyatların çok farklı olmasını önlemektedir. Ancak ulaşımı zor bazı bölgelerde nakliye farkı dikkate alınmalıdır ki bu da toplamda en fazla %10’luk bir fark doğurabilir. Buna mukabil bu gibi bölgelerde usta ve amele yevmiyeleri düşük olmaktadır. Kısaca toplam maliyette önemli fark yoktur.
Yukarıdaki 12 BOX’LU KORİDORSUZ AHIR BLOKU’nun maliyetini kısaca şu şekilde hesaplayabiliriz:
Normal bir arazide ; Temel toprak hafriyat ve tesviyesi (takribi) : Projenin Taban Oturma Alanı : 380 m2’dir. Normal bir zeminde hafriyat vs 12 saat DOZER çalışması + Zemine 20 cm kalınlığında moloz taş serilmesi, 20 cm kalınlığında 300 doz demirli beton, 0.20×380 m2=76 m3 moloz taş ve 76 m3 demirli beton için lüzumlu 500 torba çimento, 3 ton demir ve kalıplık kereste, çivi vs + 148 mt x 5 x 15 = 8700 adet 20x20x28’lik taşıyıcı blok tuğla, 32 m3 kalın ince kum ve sıva vs , 200 torba çimento, çatı makas profilleri + 4 cm’lik Trapez Sandviç Panel çatı örtü malzemesi 522 m2 + Demir kasalı 12 adet ahır kapısı ve 12 adet penceresi + 16 adet otomatik suluk ve tesisatı, hariçte ve dahilde 2 adet 3 tonluk plastik su deposu, Ot ve Yem deposunda 3 tonluk bir plastik silo , 1 ezme makinesi, 1 ot parçalama makinesi, vitamin vs lüzumlu raflar, 1 yangın musluğu, 2 cephede 2 adet “temizlik” maksatlı kullanılacak tazyike elverişli pompalı musluklar ve 3 kW’lik sessiz jeneratör, elektrik tablosu + sundurma altlarında duvarda 2 yangın musluğu, Seyis ve Patron ünitesi için 114 m2 ahşap zemin malzemesi + lüzumlu ahşap doğrama cam vs + 2 mutfak evyesi, 2 alafranga tuvalet, 3 lavabo, 2 duş kabin, 2 baca ve mutfak dolapları, 3 yatak, 2 oturma ünitesi tefrişi vs + 2 soba veya elektrikli veya gazlı ısıtma tesisatı, 1 şömine ve klapaları, 3 baca ve lüzumlu sıhhi tesisatı, badana plastik ve yağlı boya vs + %20 tutarında işçilik dahil; 12 box’luk Blok Ahır, Yemlik ve Seyis Evi ve Patron üniteleri dahil maliyeti 192,500.- TL civarındadır.
Şehir veya civar köylere ait su şebekesinden istifade edilmiyorsa; asgari 1 adet “bostan kuyusu” veya artezyen + derin kuyu tulumbası , elektrik yoksa lüzumlu jeneratörü ve elektrik tesisatı dolabı veya odası, hara giriş kapısı ve lüzumlu padok yapımı gibi mecburi işlev yapıları biraz da malzeme seçimi ve kalitesine bağlı olarak değişecektir. Padok yapımında ahşap veya demir malzeme seçimi, hara giriş kapısı kalitesi ve ölçüsü , hara içi yolların uzunluğu kısalığı ve artezyen derinliği gibi faktörler mutlaka farklı maliyetler getirecektir. İyi bir proje seçimi kadar işten anlayan becerikli ve tecrübeli bir kalfa da şarttır ve şanstır.
Bu yazı dizisinde ÇİFTLİK YAPILARI dalında çalışmaları ile uzmanlaşmış Sayın Mimar Nur Tuluğ ÜNAL’a ; “uygulaması son derece kolay ve ekonomik maliyetli” bazı ÇİFTLİK ve HARA yapılarıyla ilgili PROJELERİ hakkında küçük açıklamalar ve yorumlarda bulunmama müsaade ettikleri için tekrar teşekkür ediyorum. Kendisi de bir yetiştiricidir ve tüm yetiştiricilere yardım edeceğine inancım tamdır.
Saygılarımla

Sayın Necati ERSOY,
Arazinin enini boyunu ve kısrak adedini belirtirsen padok sayısı hakkında düşüncelerimi bildireceğim. Sayın Haluk YÜCE,
En yakın Tarım İl Müdürlüğüne müracaat etmelisiniz.
Sayın Ünsal ULUSOY ve Saygıdeğer Arkadaşları,
Merak etmeyin her şeyin farkındayım. Jokey Kulüp Derneği kongresinde olanların farkındayım. Ancak “yarışçılığımızın politika kısmı” ile ilgili düşüncelerimi bir müddet yazmamaya karar verdim. Üye seçimlerinde akrabalığa önem verildiğini yıllardan beri izliyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Profesör” unvanlı bazı at ve hara sahipleri dışlandı. “ŞEREF ÜYESİ ilan edilen Sayın İç İşleri Bakanı memnun ki TJK asil bir iş yapıyor demiş, niye acaba?” …notunuzu okuyucularıma aktarıyorum. Kanaatimi öğrenmek istiyorsanız lütfen geçen yıl kaza geçiren ihtiyaçlı jokey Akağaç’a 5 TL yardım makbuzunuzu İcokay@superonline.com adresine gönderiniz ve 0532 3508702 ye telefon ediniz.
Sayın selim CAN,
Mutlaka bir veteriner hekim gerekli.
Sayın Fazlı DEVRAN ,
Evet, Sayın Mehmet BARLAS’ın hafta içinde yazdığı “KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR ANLAYIŞI BİR SANSÜRDÜR” mealli makalesini okudum. Kendisini sever, sayar ve inanırım. Yorum için geçen yıl kaza geçiren ihtiyaçlı jokey Akağaç’a 5 TL yardım makbuzunuzu icokay@superonline.com adresine gönderiniz ve 0532 3508702’ye tel ediniz.

Benzer Haberler

Yorum yapın