At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

İngiltere Erkek Tay Deneme koşusuyla Epsom Derby’nin favorisi belirlendi

08 Mayıs 2018 / 15:15   |   257 Okundu   YAZDIR

SAXON WARRIOR muhtemelen bugün kazanmış olduğu 1600 metreden daha uzun mesafede koşmak istiyor. Fakat 05 Mayıs 2018 günü koşulan grup 1 English 2000 Guineas (İngiltere Erkek Tay Deneme) koşusunu en yakın rakibinin 1,5boy önünde kazanmayı bildi.

Newmarket’in Rowley Mile pistinde geleneksel olarak her yıl Mayıs ayının ilk çift günlü hafta sonu yapılan tay deneme koşularında grup 1 İngiltere Erkek Tay Deneme (English 2000 Guineas) koşusu TJK‘nın üzerine bahis kabul ettiği programda 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü on dört tayın katılımıyla koşuldu. Toplam ikramiyesi $680,000 dolarlık Rowley Mile çim pistindeki koşu 1600 metrede düzlük pistte koşuldu.

Bu hafta sonu İngiltere’de yapılan tay deneme koşularında ilkler yaşandı. Henüz 19 yaşında olan Donnacha O’Brien kariyerinin ilk grup 1 koşu birinciliğine grup 1 İngiltere Erkek Tay Deneme (English 2000 Guineas) koşusunda elde etti. Dünya yarışçılığının imparatoru Coolmore‘ın baş antrenörü Aidan O’Brien‘ın ikinci çoçuğu olan Donnacha O’Brien, abisi Joseph O’Brien‘dan sonra İngiltere Erkek Tay Deneme koşusunu kazanan diğer oğlu oldu.

SAXON WARRIOR, geçtiğimiz yıl koşmuş olduğu Avrupa’daki ikisi grup koşu olmak üzere üç koşusunu da kazanmış olarak ikinci favori konumda start aldı. 19 yaşındaki genç jokeyin ilk klasik koşu deneyimi olmasına rağmen koşunun son 500 metresinde tayına gerekli komutları vererek tayının vitesini yükseltip son 200 metre içerisinde bir kaç kırbaç uyarısıyla son metrelerde kuvvetle gelen rakiplerine direnmeyi başararak 1:36.55 bitiriş derecesiyle koşuyu kazanmayı başardı. 50-1 orana sahip TIP TO WIN koşunun ikinciliğini elde ederken, Godolphin ekürisinin tayı koşunun favorisi MASAR yarışı üçüncü olarak tamamlayan isim oldular.

İngiltere Erkek Tay Deneme (English 2000 Guineas) koşusundaki birincilik SAXON WARRIOR‘ın otomatikman 02 Haziran 2018 günü koşulacak 1 1/2 miles yaklaşık 2400 metredeki grup 1 Epsom Derby koşusunun çok büyük favorisi konumuna getirdi.

SAXON WARRIOR‘ın pedigrisine bakacak olursak dedesi Kentucky Derby galibi Sunday Silence, babası Japonların son yıllarda yetiştirdiği en iyi safkan ve aygır olan DEEP IMPACT‘dir. Japon’ya da yetişmiş SAXON WARRIOR‘ın annesi muhteşem GALILEO‘nun grup 1 koşu kazanmış kızı MAYBE‘dir. MAYBE‘de Dünya yarışçılığının imparatoru Coolmore’ın sahibi olduğu bir isimdi. SAXON WARRIOR‘ın ablası PAVLENKO kardeşinin aksine tek koşu kazanmış vasat bir isim’dir. Pedigri’nin detayına inersek o kadar çok önemli isim karşımıza çıkıyor ki bizleri ilgilendiren dördüncü anne kısmında bulunan DR DEVIOUS‘dır. DR DEVIOUS ülkemizde bir dönem başarı ile koşular koşmuş vermiş olduğu yavrularıyla halen adından söz ettiren SCREAM to SCREAM‘in babası’dır.

Benzer Haberler

Yorum yapın