At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

İzmir Kondisyonerleri

09 Eylül 2013 / 10:55   |   2630 Okundu   YAZDIR

Atçılık camiasında yazılacak o kadar çok şey var ki. Lakin hepsi göz önünde oldukları için çoğu kişi yazdıklarınızdan bir nebze de olsa haberdardır. Ancak bu haftaki konuklarımızı pek kimse tanımaz ve görmez. Onlar yarış severin en büyük yardımcıları olan kondisyoner arkadaşlarımız.
Her sabah bulundukları yere giderek selam verdim. Sağ olsunlar onca işlerin arasında bana cevap vererek sohbetlerini esirgemediler. Kısa süren hoş sohbetin ardından yazacağım yazı hakkında bilgi verdim. Birbirlerine bakarak gülümsediler ve ‘’Şimdiye kadar kimse böyle bir yazı yazmadı’’ diyerek verilen tırmık arasında (sabah çalışmasında atların sahada bıraktıkları izler traktörlerin arkasında bulunan tırmıklarla silinmek amacı ile ara verilir ki çalışanlarında bir an olsun nefeslenmesi sağlanır) sohbetimize başladık.
İlk olarak ne kadar süredir bu meslekte çalıştıklarını sordum. En uzun süredir orada bulunan Hikmet Ünal hemen yanıtladı.
- Ben yaklaşık 40 yıldır buradayım Necati; Melih Sümer tahmin ediyorum ki 30 yıl kadar olmuştur dedi, bu arada Melih ağabey ile göz göze geldiler. O da onaylarcasına başını salladı. Soner Hazinedar ise 25 yıldır burada hizmet veriyor. Bir de tempocumuz Ersan Özkan onunda 12 yıldır burada olduğunu söyleyebilirim.
Necati Doğan : Peki çalışma hayatları nasıldı ve zorlukları nelerdi?
Melih Sümer : Sabah 3.30’da kalkıyoruz ve sahaya saat 4.00 gibi geliyoruz. Ancak bu kışları farklılık gösteriyor. Sahanın geç açılmaya başlaması dolayısı ile 1 saat geç gelmeye başlıyoruz. Ayrıca burada çalışırken gün bizler için hep aynıdır. Tatiller olsun, bayramlar olsun her daim sahadayız. Koşu olmadığı özel günlerde bile sahaya gelerek çalışmaları yakından izliyoruz. Bizim yaşadığımız hayatta gün ismi yok gibi bir şey.Tabii bir de sadece İzmir Şirinyer Hipodromu’nda çalışmıyoruz. Hipodrom kapalı olduğu zamanlar diğer illerimize giderek çalışmalarımıza orada devam ediyoruz. Ben mesela Bursa ve Ankara Hipodromlarında uzun süreler çalıştım. Diğer arkadaşlarımda aynı şekilde çalışmalara bu illerde devam etmişlerdir.
Necati Doğan : Soner ağabey, atların çalışmalarını alırken onları nasıl tanıyorsunuz?
Soner Hazinedar: İşaretlerinden ve seyislerinden ve tereddüt ettiğimizde çalıştıran biniciye bakıyoruz ki bu arkadaşlarımızın çoğu bildiğimiz ekürilerle anlaşmalı oldukları için bu durum bize fikir verebiliyor.
Tırmık çıktı. Bundan sonrasını ben bildiklerim ile tamamlamalıydım çünkü aranın ardından sahaya bir anda onlarca at giriyor ve işleri dikkat istiyordu.
En bildiğim 2 ya da 3 adet özel kronometre ile çalışmaları ayrıca dürbün şart. Bir de uyum. Ayrıca iş biter bitmez gerekli yerlere bilgilerin ulaştırılması ki aynı gün çıkacak programlara alınan galoplar yetişsin. Sonrası istirahat ve verilecek tahminlere ayrılan süreler. Öğlen olmuş ve İş bitmiştir. Çalışma alanı ertesi güne kadar sessizliğe bürünür. Bu gün yapılan çalışmalar, yarın yine devam edecektir. Yarış severler uykudayken, kendileri için yapılan bu çalışmadan habersizlerdir. Kondisyonerler evine giderken, onlar uyanarak kondisyonerlerin sağladıkları bilgileri kullanırlar ve o günkü oyunlarını hazırlamaya çalışırlar.
Geceleri ve sabahın kör karanlığında çalışarak yarış severlere, bizlere yardımcı olan kondisyoner (saatçi) arkadaşlarımıza kolay gelsin dileriz.

Not: Sabah çalışmaları hipodromumuzda bulunan ışıklandırma sistemi kullanılarak yapılmaktadır.

Benzer Haberler
“İzmir Kondisyonerleri” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : bora 09-09-2013

  hiç yarış koşmamış tayların ilk işlerinde isimleri ilgililerince bilerek yanlış veriliyor kondüsyonerlere bu konuda tjknın bir çalışması olmayacak mı?

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : gökhan 09-09-2013

  geç kalınmış bir röportaj.yarışseveri bilgilendiren necati beye teşekkür eder.en büyük eksiğininde at,yarış sektörünün dinamosu olan yarışsever ile yorum söyleşi yapması.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : utku 09-09-2013

  soner abi bu işin uzmanıdır basarıların devamınıdilerim

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın