At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

İzmir’de yaşanan kazada Jokey Sinan Özen’den meslektaşına fair play davranış alkış aldı

31 Aralık 2014 / 11:25   |   8857 Okundu   YAZDIR
İzmir’de yaşanan kazada Jokey Sinan Özen’den meslektaşına fair play davranış alkış aldı

Yaşam sadece yarış değil

 Bazen konuşmalarda  3 ya da 4 boyutlu görüntülerden bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Bu insanların bakış açısı ile değil görünüm itibarı ile gerçekleşen bir olgudur. Dünyayı içerisinde yaşarken görmek farklı, uzaydan bakarken görmek farklı bir gözlemdir. Bu durumlarda görünen herkes tarafından aynı şekilde algılanır. Ancak bir de yaşantımızda gelişen olaylara verdiğimiz tepkileri herkes aynı şekilde görmeyebilir. Olumlu ya da olumsuz diye karşılanabilir. Ancak 29 Aralık Pazartesi günü İzmir Şirinyer Hipodromunda koşulan 2. koşuda yaşananlar hem camia insanlarını hem yarış severleri hem fikir olarak karşımıza çıkardı.

O gün koşulan bu koşuda, Apranti Cüneyit Gökçe koşunun son 200 metresinde atından düşerek yerde yatarken,  arkasından gelen safkanın binicisi Jokey Sinan Özen bunu görerek atından inmiş ve kendisine ilk yardımda bulunmuştur. Bu olay televizyonlarda görülmemiş ancak camiamızın konuşulan konusu olmuştur. Tüm camia insanları gibi benimde Fair-Play bir davranış olarak nitelediğim bu davranış sonrası olayın kahramanı Jokey Sinan Özen ile konuştum.

Sinan Özen : Necati ağabey sen bizim mesleğin zorluklarını bilen her daim de yaptığın röportajlarda bunu anlatan birisin. Sabah idmanları ve yarış içerisinde türlü zorluklara katlanmak bizim mesleğimizin olmaz ise olmazlarıdır. Birlikte yarıştığımız bizim gibi kanlı canlı varlıklar. Bu sebeple farklı reaksiyonlar ile karşılaşmamız kaçınılmaz olabiliyor. O gün yağmur uzun süre yağdığından bizler için bir handikap daha oluşmuştu. Cüneyit’in atı önümde giderken attan düştüğünü gördüm. Bu gibi bir durum bu sene daha öncede başıma geldi. Bizleri yarış içerisinde takip eden sağlık ekipleri yaşadığımız bu olaylarda ilk müdahaleyi anında yapmaya çalışırlar.

Ancak bu olayda yanından geçerken apranti kardeşim Cüneyit Gökçe’nin telaş içerisinde kaskını çıkarmaya çalıştığını gördüm. Anlık bir karardı, nefes alamadığını düşünerek  atımı döndürdüm. Yanına giderek attan indim ve kaskını çözerek ona yardım etmeye çalıştım. Çok şükür ki bu badire sorunsuz bir şekilde sonuçlandı. Apranti kardeşime sizin aracılığınız ile tekrar geçmiş olsun dilerim.

Zaten yaşamda her şey anlık değil midir? Kaza bir anda oluşur, ona müdahale etmek bir anda verilen bir karardır. Bu konuyu birde Apranti Cüneyit Gökçe’den dinlemek için onunla da konuşarak sizleri aydınlatmak istedim. Bakın bu konuda kardeşimiz neler dedi?

Cüneyit Gökçe : Allah razı olsun Sinan ağabey iyi biri, benim durumumu görerek hemen yanıma geldi. Hatta kaskımı çözerek bana yardım etti. Kendisine teşekkür ederim.

Evet, başlıkta dediğim gibi hayat her zaman yarış değil, bazen kendiniz olabilmelisiniz. Bu Fair-Play davranış için Jokey Sinan Özen’i tebrik ederiz. Ayrıca bu olayı sağlıklı bir şekilde atlatan Apranti Cüneyit Gökçe’ye de geçmiş olsun diyoruz.

Necati Doğan

Benzer Haberler
“İzmir’de yaşanan kazada Jokey Sinan Özen’den meslektaşına fair play davranış alkış aldı” için 13 Yorum
 1.   İsim Soyisim : ferudun kaçar 31-12-2014

  AFERİN SİNAN SENDEN BEKLENENİ YAPTIN DUYARLILIN BÜTÜN ARKADAŞLARINA ÖRNEK OLSUN

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : Z.SALİH ÇETİNKIRAN 31-12-2014

  Ben aynı fikirde değilim. Böyle şeymi olur, çok kötü bir örnek oldu.Sinan Özen’in orada yapması gereken şey görevi ata binmektir. İşi gücü hastabakıcılık değil. İzmir’de ambulans var ve içinde sağlık görevlileri var. Bu şekilde davranarak herşeyden önce o üzerinden ndiği atın sahibine karşı saygısızca davranmıştır. Benim atım olsa bir daha bu jokeyi bindirmem. Ambulanstan inen hastabakıcıda bari Sinan’ın atına binseydi. Birde bu işi böyle güzel bir şeymiş gibi anlatmaya çalışanlar varki şaşırmamak mümkün değil.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : Seyit keser 31-12-2014

   Bahis mi oynadında yattı. At yarışını teknoloji yarışımı zannediyorsunuz o kişi düşmüş ve kaskla ilgili bir durum var. Normal bir düşmede hiç bir jokey durmaz o zaman Erhan yavuzda kantarmayı karataşa verirken şov yaptı.böyle bir durumda. Düşen biniciye sağlık açısından her zaman bir şey olma riski vardır saygılar

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : yasin çelik 31-12-2014

   atın sahibi olarak sorun yok doğru olanı yaptı :)

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Kemal 31-12-2014

  Sinan Özen’i tebrik ederim, gözlerim yaşardı . Bu yüksek onurlu davranışıyla yüreğini gösterdi , hayatında kaza bela görmesin, sağlık dilerim kendisine , her şeyini kurallara, maddiyata bağlamış kişileri esefle kınıyorum, insan varlığının önemini değerini kavrayamamış, taş kalpleri kınıyorum

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 4.   İsim Soyisim : Doğan 31-12-2014

  Sinan Özen’i tebrik ederim yaptığı davranış bazı insanların yapmayacağı türden bir davranış,Cüneyit Gökçe ye de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 5.   İsim Soyisim : Görgün Çeliktan 31-12-2014

  AŞAĞIDA YAZAN SALİH BEYİN YORUMUNUN SONUNA KADAR ALTINA İMZA ATARIM .MESLEĞİ JOKEYLİK OLAN BİRİ YARDIM EDECEĞİM DERKEN ÇOK DAHA KALICI HASARA YOL AÇABİLİRDİ.BEN ŞİDDETLE KINIYORUM KOMİSERLERİN BUNU GÖRÜP ARKADAŞ SEN NEDEN ATTAN İNİYORSUN SENİN GÖREVİN ATININ YARIŞINI TAMAMLAMASINI SAĞLAMAK ŞEKLİNDE CEZA VERECEKLERİ YERDE BURADA NEDENSE HERKES ALKIŞ TUTUYOR. ŞOV AMAÇLI YAPILAN BİRŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 6.   İsim Soyisim : Tokcalar 31-12-2014

  BEŞİKTAŞ’lı kardeşim Sinan, kendine yakışanı yapmış.

  Orada önemli olan Cüneyit’in sağlığı beyler, Sinan’ın bindiği atın yarışı tamamlaması değil.

  Ambulanstan birkaç saniye de olsa daha önce orada müdahalede bulunması, Cüneyit’in hayatını kurtarabilirdi de, neyse ki Cüneyit’in durumu bunu gerektirmiyormuş o an. Büyük geçmiş olsun. Pazartesi hipodromda değildim olaydan henüz haberim oldu. Yarın Sinan kardeşimi alnından öpeceğim.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 7.   İsim Soyisim : ali 31-12-2014

  daha önce bu durumda yarışa devam etmiş ama telaş içerisinde kaskını çözmeye çalıştığını görünce her merhametli insanın yapacağını yapmış bu arada başlık çuk diye oturmuş. her şey yarış değil

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 8.   İsim Soyisim : mehmet avcı 31-12-2014

  Aferin oğlum Sinan, senin bu örnek davranışın diğerleri için bir ders olur umarım. Başarılar dilerim.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 9.   İsim Soyisim : Hamdi Savas 31-12-2014

  Dünyada ki Trafik suçlarından biri seyir halinde iken görmüş olduğunuz kazaya durup müdahele etmemektir.Yıllar önce bir akrabam Askeri Tır’a arkadan çarpmış , hemen ilerideki bir market çalışanı koşarak iki kişiyi aracın içinden çıkarmış ve 1 dk bile geçmeden aracı alevler sarmış.Ha diyeceksiniz yahu bu trafik kazası mı ? İnsan saniyelik vukuu bulan olaylarla hayatın içinde var olup , yokoluyor.Sinan Özen ‘in yaptığı tamamen insani bir reflekstir ve insan bazen içinde bulunduğu durumu düşünmez…İnsan 45 saniye nefes almadan kalbi durabilir , o an yüzü çamurun içine batmış olabilir , şok geçirmiş ve hareket kabiliyetini kaybetmiş olabilir.Ambulansın o bölgeye gidip , görevlilerin C.GÖKÇE ‘nin yanına gitmesi 45 saniyeden fazla sürerdi.Faydası olmuştur , olmamıştır tartışmak yersizdir.Sanırım tek yapmamız gereken biraz empati yapmak.Allah kimseye dert vermesin , böyle anlık yardıma ihtiyaç olabileceğimiz duruma düşürmesin.Saygı ve sevgiyle..

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 10.   İsim Soyisim : cem0151 31-12-2014

  hayatta hersey para olmamalı sinan özen kardeşimiz doğru bir karar vermiştir doğru bulmayan arkadaşlarımızda…at tan düşen apranti kardeşimizin yerine kardeşini yada yeğenini koysun da düşünsün doğrumu deyilmi……sinan özen adam gibi adamdır bana göre……tüm yarışseverlere sellamlar…..

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 11.   İsim Soyisim : muhammet 31-12-2014

  herkes işini yapmalıydı. sinan atı çevirene kadar sağlık ekipleri ondan önce müdahale edebilirdi. ama bu planlı birşey değil sadece refleks art niyetsiz bir davranış ama yanlış olduğu kesin

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın