At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Kalp, kalpten üstündür -1-

24 Eylül 2014 / 16:28   |   303 Okundu   YAZDIR
Kalp, kalpten üstündür -1-

Dinlenme anında, antrenman veya yarış gibi ağır fiziksel aktiviteler sırasında, yarış atının kalbi, bedenin en uç noktalarına kadar damarlardaki kanı ulaştırmakla görevlidir. Bu görevi başarı ile yapması, kalp – damar sisteminin beden içinde ne denli etkili ve bedensel hareketlere ne kadar uyumlu çalıştığının göstergesidir. Atların kalp – damar sistemi, kalp denilen bir pompa, kanı dokulara ulaştıran atardamarlar denilen dağıtım ağı, besin, oksijen gibi maddelerin değiş – tokuş yapıldığı kılcal damarlar ve toplardamarlar denilen geri dönüşüm ya da toplama ağından oluşur.

500 kilogramlık erişkin bir atın kalbi, aşağı – yukarı bir kavun kadardır ve yaklaşık 4-5 kg ağırlığındadır. Tüm memeli hayvanlarda olduğu gibi atların kalbi de, dışardan gelen kanı toplayan sağ ve sol kulakçıklar, içindeki kanın damarlara pompaladığı sağ ve sol karıncıklar, kulakçık ve karıncık arasındaki kapaklar, kalbe kan taşıyan toplardamarlar ve kalpten kanı uzaklaştıran atardamarlardan meydana gelmiştir.
Kalbin sol tarafına, akciğer toplardamarı aracılığı ile akciğerlerden oksijence zengin kan gelir ve aort denilen büyük atardamar yolu ile tüm beden dokularına pompalanır. Kalbin sağ tarafı, bedenin her tarafından gelen kanı toplar, akciğer atardamarı aracılığı ile akciğerlere gönderir. Erişkin bir atın her karıncığı, dinlenme anında, dakikada 25 – 40 litre arası kan pompalar. İnsanlarda bu değer, ortalama olarak dakikada 4 – 5 litre kadardır. Kalbin siklusu, kasılma (kontraksiyon) (sistol) ve gevşeme doldurma (diastol) olmak üzere iki bölümden oluşur. Her kasılma anında kalpten damarlara kan pompalanır. Gevşeme (diastol) evresinde ise kalbin içine kan dolar.
Her kalp atımı sırasında pompalanan kan hacmi, farklı anatomik bölümlerin yapısal özelliklerine bağlıdır. Kalbin her vuruşunda kasılan karıncık kaslarının gücü, kulakçık ve karıncıklar arasındaki kapaklar, kalbi ortadan ikiye ayıran bölme, sistol sırasında kanın akışına engel olabilecek dokuların direnci ve diastol sırasında karıncıkların dolma yeteneği, kalbin pompaladığı kan hacmini etkiler.
Yapısal veya işlevsel bozukluklar, kalp ve ona bağlı damar sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkileyerek kalpten yeterli miktarda kan pompalanmasını engeller. Bunun sonucunda egzersiz sırasında hatta dinlenme anında bile dokuların kan gereksinimi karşılanamaz. Yarış atlarında da insanlardaki gibi kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bunların bir kısmı doğuştan olabilir. Birden fazla sorun bir arada bulunabileceği gibi, bazen saptanması çok zor olabilir. Bu konuya önümüzdeki hafta devam edeceğim.

Veteriner Hekim Reha Gültepe

(16 Eylül 2014 Salı günkü 1070 sayılı Yarış Dünyası Dergisi‘nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın