At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Kalp, kalpten üstündür 3

06 Ekim 2014 / 13:59   |   339 Okundu   YAZDIR
Kalp, kalpten üstündür 3

Yarış atlarında tüm hastalıklar ve ölümler içinde, kalp hastalıklarının oranı, insan ve diğer evcil hayvanlara göre düşük sayılır. Bununla birlikte, diğer evcil hayvanlar gibi atlar süs için beslenmez. Onlardan güç isteyen ve atletik performans gerektiren beklentilerimiz vardır. Bu nedenle performansları sırasında kalp ve dolaşım sistemi zorlanacağı için son derece sağlıklı olmaları gerekir. Atların koşu sırasında karşılaşacakları kalp sorunları ve bu sorunun etkisi hem atın hem de jokeyin güvenliği için önemlidir.
Kalp ve göğüs bölgesinin muayenesi, stetoskop ile başlar. Bu muayene sırasında, olası bir anormalliğin belirtilerinden biri, kalp murmuru veya mırıltısı diyebileceğimiz seslerin saptanmasıdır. Kalp murmuru, girdaplı kan akımının sesidir. Genellikle kan akış hızının artmasından kaynaklanır. Kan, kalp ve kan damarların içinde düzgün ve sakin şekilde akarken, hortum içinden geçen su sesi gibi, çok hafif bir ses duyulur. Kalbin farklı kısımları arasında anormal bir bağlantı varsa, kalp kapakçıklarının birinde delik, sızıntı veya daralma bulunuyorsa, hızlanmış ve girdaplı kan akışından dolayı kalp murmurları duyulur. Su akan hortum ucunun baş parmakla kapatılması gibi püsküren ve hızla akan kanın sesi, stetoskopla muayene de duyulabilir.
Bunlardan başka bazı kısa, yumuşak farklı kalp murmurları da vardır ki, kalpte hastalığa işaret edecek başka bir belirti görülmez ve bu sesler normal veya zararsız kabul edilir. Kaynağı saptanamayan veya önemli bulunan kalp murmurları için daha ayrıntılı inceleme gerekir. Bu amaçla kalbin içini ve anormal kan akımını ayrıntılı bir şekilde görmemizi sağlayan ekokardiyografiden yararlanılır.
Bazı taylarda doğuştan kalp kusurları vardır. Bu sorunlara insan ve köpeklere oranla atlarda daha az rastlanır. Yaşamın ilk haftasından birkaç aylık taylarda göğüs bölgesi ve kalbin stetoskop ile muayenesinde kalp murmurları saptanır ve kalp kusurları ortaya çıkabilir.
Doğuştan kaynaklanan kalp kusurları çok çeşitli olabilir. Çok basit kusur da olsa, çok karmaşık da olsa atın yarış yaşamına etkili olabileceğinden erken tanı önemlidir. Kalp kusurlarını tanımlamanın ve ciddiyetini anlamanın en doğru yolu, Doppler ekokardiyografi ile desteklenmiş iki boyutlu ekokardiyografi çekmektir.
Atlar en çok görülen doğuştan gelen kalp kusurları (karıncıkların arasının açık olması ve embriyonal dönemde kullanılan) aorst ile akciğer atar – damarı arasındaki damarsal bağlantının doğumdan sonra kapanması gerekirken kapanmayıp açık kalmasıdır. Doğumdan sonraki bir – iki hafta içinde bu kanal kapanır. Fakat kapanıncaya kadar kalp murmuru sesi duyulabilir. Bir haftalıktan büyük taylarda bu kanal kapanmışsa, murmur sesi kaybolmaz.
Birkaç doğmasal kalp kusuru bir arada bulunabilir. Ciddi olaylarda dokulara yeterince oksijen gitmez. Ağız içi, diş etleri ve gözler de mavimsi renk görülür. Bu belirtilere egzersiz sırasında veya dinlenme anında rastlanır. Kalbin sağ tarafındaki toplar damar kaynaklı kan, sol tarafa oranla daha koyu renktedir.
Doğuştan gelen kalp kusurları, gelişmiş kliniklerde tam olarak saptanmasına rağmen, sağıtım olanakları kısıtlıdır ve sorunun çeşidine göre değişiklik gösterir. Kalp cerrahisi de çok yaygın değildir.

Veteriner Hekim Reha Gültepe

(30 Eylül 2014 Salı günkü 1072 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın