At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Kaslar için yakıt

16 Temmuz 2014 / 09:57   |   401 Okundu   YAZDIR
Kaslar için yakıt

Beden ısısını sabit tutmak, yürümek, koşmak ve her türlü hareket için yarış atları enerji harcarlar. Harcadıkları enerjiyi, yemlerden karşılamak zorundadırlar.
Alışılmış beslenme programlarında, antrenman yapan ve yarış koşan, ağır iş yapan, kısacası yüksek düzeyde fiziksel aktivite gösteren yarış atlarına enerji sağlaması için rasyona taneli yemler eklenir. Tüm tahıllar veya taneli yemler gerek karbonhidratça ve gerekse nişasta bakımından zengin yem maddeleridir.
Yarış atlarının atletik performansını artırmak için iskelet kaslarının gereksinim duyduğu enerji çok çeşitli kaynaklardan elde edilir. Yağlar ve karbonhidratlar kasların çalışması için gerekli olanı yakıt görevi görürler.
Birim ünite baz alınırsa yağlar karbonhidratlardan daha çok kalori verirler. Atların dokularında etkili bir şekilde kullanılırlar.
Fiziksel aktivite sırasında, çalışan iskelet kaslarına iki yoldan yakıt (enerji) sağlanır. Düşük yoğunluklu egzersiz veya dayanıklılık gerektiren çalışmalarda aerobik metabolizma devreye girer. Ortalama iki – iki buçuk dakikadan uzun süren ve devam eden aktivitelerde kasların çalışması için gerekli enerji, aerobik metabolizma sayesinde sağlanır. Düşük tempolu bu çalışmalar saatlerce de sürebilir.
Aerobik metabolizmanın esas enerji kaynağı, kandaki glikozdur. Bilindiği gibi, yemler ile alınan karbonhidratlar ve nişasta, bağırsaklarda parçalanarak glikoza dönüştürülür ve bağırsak duvarından emilen glikoz, kan dolaşımına karışır. Kan hücreleri ve gerektiği zaman diğer beden hücreleri, glikozu kandan alarak enerji gereksinimlerini karşılarlar.
Bu sırada, enerji kaynağının yakılması için gereken oksijen de akciğerlerden kan dolaşımına geçerek ilgili hücrelere ulaşır. Adından da anlaşılacağı gibi aerobik metabolizma oksijene dayanır.
Kandaki glikoz (şeker) düzeyi, pankreastan salgılanan insulin hormon tarafından düzenlenir. Taneli yemler ile beslenmeden yaklaşık iki – üç saat sonra, kan glikozu yüksek düzeye ulaşır. İnsulin hormonu sayesinde kandaki miktarı artmış olan glikoz, glikojene dönüşerek iskelet kaslarında ve karaciğer dokusunda depo edilir.
İnsulinin tam tersi yönünde çalışan bir başka hormon olan glukagon, glikojeni glikoza çevirerek tekrar kan dolaşımına geri dönmesini sağlar.

Reha Gültepe

Veteriner Hekim

(8 Temmuz 2014 Salı günkü 1060 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın