At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda sistem neden tıkandı?

14 Temmuz 2015 / 16:03   |   1341 Okundu   YAZDIR

Son günlerde Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda ahır sıkıntısından dolayı atların dışarıda dolaştıkları, iki atın bir odada kaldığı, seyis odalarındaki sıkıntılar ulusal basında ve sosyal medyada sıkça konuşulanlar arasında yer aldı. Kocaeli Kartepe Hipodromu’ndaki sıkıntıların en kısa sürede giderilmesi hususunda görüş birliği sergilenirken fotoğraf karelerine yansıyan var olan gerçeklik, içler acısı bir durum olarak ortaya çıktı.

YKK’nın ayda bir yaptığı toplantılarda tabiri caizse keyfi kararlar doğrultusunda at sahipleri ve yetiştiricilerle fikir alış verişinde bulunmadan ithal şartların değiştirilmesi Türk yarışçılığına ivme kaybettirirken at sahipleri, jokeyler, aprantiler ve en önemlisi yarış camiasının gerçek patronu olan yarış severlere saç, baş yoldurtan komiserler kurulu kararları ayrıca handikaperlik ve yıllık yarış programındaki yetersizlik gelinen noktada Türk atçılığının dikkat çeken sorunları şeklinde varlıklarını koruyorlar.

Kocaeli Kartepe Hipodromu’nun yapılış amacı neydi?

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda ahır sıkıntıları baş gösterdiği dönemde Kocaeli Kartepe Hipodromu’nun 2 yaşlı İngiliz ve 3 yaşlı Arap tayları için idman pisti alanı olarak yapılmasına karar verildi. Taylara bakan seyislerin iki taya bir seyis bakacağı şeklinde planlanması sonucu seyis odaları azlığı ortaya çıktı. Kocaeli Kartepe Hipodromu, idman pisti olarak ortaya çıktıktan sonra o günün TJK yetkililerinin tahminlerinin çok altında bu idman pistine müracaat oldu. Ahır sayısı çok olmasına rağmen doluluk oranı % 30’u bulmadığı gibi ahır ve seyis odası sıkıntısı da o yıllarda olmadı.

Kocaeli Kartepe Hipodromu ahırlarındaki doluluk oranının ana sebebi; İzmir Şirinyer Hipodromu’nda 4 ay boyunca yarış yapılmayacak olması, kum pist, çim pistin sil baştan yenilenmesi, tribünler ve ahırlar bölgesinin elden geçirilmesidir. İstanbul, Bursa, Ankara’da kalan jokeyler, aprantiler Kartepe Hipodromu’nun bulundukları illere yakın olmasından dolayı Kocaeli’yi tercih ettiler. Nitekim Kartepe Hipodromu’na rağbet arttı. İzmir Şirinyer Hipodromu’nun bakıma alınmasıyla birlikte Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda yaşanacak olan sıkıntılar beklenmekteydi. Peki YKK’daki başkan, başkan yardımcısı haricinde 4 üyenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın değişik birimlerinde çalışan, 2 üyenin TJK asli üyesi ve bir üyenin de at sahibi belgesi olduğu göz önüne alırsa sistem nerede, nasıl tıkandı?

5996 sayılı Kanuna ilave edilen “TJK, at ıslahı faaliyetlerini yatırım ve işletme giderlerine dahil edemez” maddesi ile ahır, at hastanesi, hipodrom yapma vs. tüm yetkiler TJK’nın elinden alındı ve Bakan adına YKK’ya verildi. Bize göre bu yetkiler eskiden olduğu gibi kanun değişikliği yapılarak veya geçici olarak yönetmelik değişikliği yapılarak yeniden TJK’ya verilirse hem sistemde tıkanıklık olmayacak hem de Türk atçılığı ivme kaybetmeyecek.

 Kemal Akyer

Yılların tecrübesi, GÜNCEL GAZETESİ’nde konuşuyor

Tüm hipodromlarda deneyimli, at saklamayan güvenilir kondüsyoner ve ahırlardan haber alma ekibi ayrıca çalışmalarını titizlikle yürüten GÜNCEL GAZETESİ’nde mutlaka takip edilmesi gereken safkanları tespit eden uzman ekibinin görüşlerini değerlendiren tahmin ekibinin hazırladığı günlük 8 sayfa GÜNCEL GAZETESİ’nde yılların tecrübesi konuştukça kazandırıyor. At yarışları şans oyunu olmayıp bilgi ve takip gerektirir. Gündüz ve gece yarışlarında 8’şer sayfa ayrı ayrı çıkan GÜNCEL GAZETESİ’ni ganyan bayiler, Hürkont satış noktaları ve www.bultenci.com’da bulabilirsiniz. 

Benzer Haberler
“Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda sistem neden tıkandı?” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : sinan 14-07-2015

    ESKİŞEHİRDEKİ HARA’NIN ARAZİSİ ÇOK BÜYÜK, ORADA AHIRLAR VAR ZATEN, SADECE DÜZGÜN BİR PİST VE TRİBÜN YAPILIRSA, YARIŞ YAPILABİLİR.

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın