At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Mide ülserinin nedenleri

18 Haziran 2014 / 09:58   |   348 Okundu   YAZDIR
Mide ülserinin nedenleri

Atların sindirim sistemi azar azar beslenmeye göre ve esas olarak ot sindirimine uygun olarak yaratılmıştır. Bu nedenle bütün gün çayırda hem gezinir hem de otlarlar.
Oysa yarış atları antrenman ve yarış mevsimine bağlı olarak ahırda tutulur, her gün çalışır ve beslenme zamanı sınırlıdır. Atların midesi, ister yesin isterse yemesin, her zaman mide asidi salgılar. Erişkin bir atın midesinin her saatte yaklaşık bir – bir buçuk litre arasında mide asidi salgıladığı bilinmektedir. Eğer uzun süre ot – yem alımı kısıtlanırsa midenin boş kalması sonucu midedeki PH düzeyi çok asidik duruma gelir. Çünkü mide asidi devamlı salgılanmakta ve boş midede sindirim işlemi yapılamamaktadır.
Midenin kendini asitten koruyucu savunma mekanizmaları vardır ama çeşitli nedenler ile bu sistem bir süre sonra çalışamaz duruma gelir. Böylece mide asidi, mide duvarını tahrip ederek ülser oluşumu başlar.
Buna karşı azar azar ve sık öğünler halinde beslenen atların mide asidi, tüketilen ot ve yemi sindirmek için kullanılacağından mide dokusuna zarar verecek fırsatı bulamaz.
Atların midesi işlev açısından üst ve alt olmak üzere iki kısıma ayrılabilir. Alt kısımda hidroklorik asit üreten salgı bezleri mide mukozası içinde yer alır. Midenin üst kısmındaki mukoza tabakasında salgılama veya emilim işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle üst kısımdaki mide dokusu asite daha duyarlıdır. Alt kısmın aside direnci fazladır ve uzun süre açlık durumlarında daha çok üst taraftaki mide duvarında ülserler gelişir.
Antrenman yarış veya yoğun çalışmanın midedeki asit düzeyi üzerine etkisi olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışan atların midelerinde daha çok asit salgılandığı ve bu durumun antrenmanda olan atlarda çalıştıkları sürece devam ettiği saptanmıştır. Ayrıca son çalışmaları göstermiştir ki mide asidi mekanik etki ile de salgılanmaktadır. Galop sırasında, karın içinden mideye doğru oluşan baskı sonucu asit salgılanması teşvik edilmekte, midenin alt kısmından üst kısma doğru itilen mide asidi, midenin duyarlı üst dokularında ülseri başlatmaktadır. Böylece antrenman yapan ve yarış koşan atlarda mide ülserinin görülme oranı artmaktadır.
Atlarda mide ülseri her yaşta görülebilir. Çünkü sadece bir nedeni yoktur. Beslenme tipi ve çalışma durumunun yanı sıra çok sık yolculuk eden atlarda da mide ülseri ortaya çıkabilir. Çok sık yarış koşmak, atın alışmadığı ortamda yaşamak zorunda olması, uygun olmayan çevresel koşullar, fenilbutazon gibi ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar da mide ülserinin ortaya çıkışı ile yakından ilgilidir.

Reha Gültepe

Veteriner Hekim

(10 Haziran 2014 Salı günkü 1056 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın