At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

MONOMOY GIRL’ün pas geçtiği grup 1 Alabama Stakes koşusunu ESKIMO KISSES kazandı

20 Ağustos 2018 / 09:25   |   117 Okundu   YAZDIR

Bir kaç gün önce okuduğum yabancı yarış basınında çıkan haberde; Eskimo Kisses’in antrenörü Ken McPeek kısrağı için her şeyin yolunda gittiğini eğer Eskimo Kisses yeteri kadar iyiyse grup 1 Alabama Stakes koşusunu kazanması lazım diye bir açıklama okumuştum.

Eskimo Kisses gerçekten çok ama çok iyi bir kısrak ve çok hazırmış bunu çok iyi anladık.

New York’daki Saratoga Hipodromunda toplam ikramiyesi $600,000 dolarlık 3 yaşlı dişilere ait grup 1 Alabama Stakes koşusu 1 1/4 miles  yaklaşık 2000 metre kum pistte koşuldu.

Eclipse ödüllü Jose Ortiz idaresindeki Eskimo Kisses koşunun ilk 1200 metresini yarışı en geride lider ile arasında en aşağı 15 boy fark ile son sırada takip etti. Koşunun ilk 1200 metresi geçildikten sonra Eskimo Kisses’in jokeyi 6-5 ganyanı ile koşunun favorisi grup 1 Santa Anita Okas koşusu galibi Midnight Bisou’nın vitesini yükselttiğini fark edince kısrağına gerekli komutu vererek vitesini yükselte yükselte son düzlüğe getirip, Eskimo Kisses ile son düzlüğe koşunun ikinci favorisi yarışa tempo veren 2-1 ganyanlı Talk Veuve to Me’nin dışına alarak yapmış olduğu etkili sprintiyle yarışın son iki yüz metresinde almış olduğu liderliğini arka gruptaki rakipleriyle farkı çok fazla açarak 6,5 boy farkla en yakın rakibesi 6-1 ganyanlı She’s a Julie’nin önünde 2:03.22 bitiriş derecesiyle çok kolay kazanmayı başardı.Koşunun üçüncülüğü koşunun ikincisi She’s a Julie’nin antrenör ekürisi Midnight Bisou’nın oldu.

Bu yılın başında Kore’ye satılan To Honor and Serve’in kızı ESKIMO KISSES, kariyerinin ilk grup 1 koşu birinciliği elde ederken, grup 2 Fair Grounds Oaks koşusunu boyun farkla ikinci, grup 1 Kentucky Oaks ve Coaching Club American koşularını dördüncü olarak tamamlamıştı. Koşu sonrası Eskimo Kisses’in antrenörü Ken McPeek kısrağı için toplam ikramiyesi $1 milyon dolarlık 22 Eylül 2018 günü Parx Hipodromunda koşulacak Cotillion Stakes koşusu olabileceğini söyledi ki eğer son üç yarışında sürekli geçildiği Amerika’nın en iyi üç yaşlı dişisi MONOMOY GIRL bu koşuyu pas geçecek olursa. Küçük bir not Amerika’nın en iyi üç yaşlı dişisi MONOMOY GIRL grup 1 Alabama Stakes koşusunu pas geçerek Cotillion Stakes koşusunu hedef yapmıştır. Eskimo Kisses’in antrenörü Ken McPeek kısrağını 1850 metrenin altında koşmayı düşünmediğini bu sebepten dolayı 03 Kasım 2018 günü Churchill Downs’da koşulacak 1 1/4 miles yaklaşık 2000 metre mesafedeki grup 1 Breeders’ Cup Classic koşusu hedefleri arasında olacağını söyledi. Elbette bu durum kısrağının göstereceği hazırlığa bağlı olduğunu da açıklamasında belirtti.

To Honor and Serve’in ikinci grup 1 koşu kazanan temsilcisi olan ESKIMO KISSES’in pedigrisine bakacak olursak annesi İngiltere’de koşup koşu kazanamamış Silver Colors’dır.Silver Colors vermiş olduğu altı yavrusunun dördü koşmuş ve bunlardan ikisi koşu kazanmayı başarmışlardır. ESKIMO KISSES’in ikinci annesi ise Amerika’nın muhteşem kısrağı erkek rakiplerini geride bırakarak Kentucky Derby’yi kazanmayı başarmış  WINNING COLORS’dır. ESKIMO KISSES, günümüze kadar on kez pistte çıkmış üç kez kazanmış, dört kez ikinci olarak koşularını tamamlamış toplam $698,935 dolar kariyer kazancına ulaşmıştır.

Kadir KIYGIR

Benzer Haberler

Yorum yapın