At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

özel haralar ve 2. el aygırlar

01 Nisan 2013 / 12:12   |   3089 Okundu   YAZDIR

Umarım Cumartesi akşamı DUBAİ’deki koşuları ve seromoniyi izlemişsinizdir. Sakın bir mukayese yapacağımı sanmayınız. Çünkü hayali bile mümkün değildir. Monarşik yönetime mensup kişilerin sahip olduğu EMİRATES HAVA YOLLARI’nın bütçesinden 50 veya 100 milyon dolar harcanmış ne yazar?.. 
Yarışları ve seromoniyi izlerken düşündüm:
Emirliğin bir çok ferdinin ve Arap Zenginlerinden bir kısmının el atmasıyla daha da canlanan İngiltere Atçılığına ilk destek para Japon Milyarderlerinden gelmişti ve gelmektedir. Britanyanın en kalite safkanlarını Japonya’ya akıtan güç İngiltere yetiştiricilerinin cebine giren Japon YEN’leridir. Cumartesi akşamı Dünya Kupasını bir Amerikan temsilcisinin kazanması da yine o ülkenin en zengin ailelerinin at ve hara sahibi olmalarından geçmektedir. Çelik Kralı N.B.HUNT gibi bir çok Amerikan Multimilyoner ve Milyarderlerinin Amerikan atçılığına verdiği destek devam etmektedir. Fransa’da AGAKHAN ve ROTCHİLD gibi… isimleri sayfalara sığmayacak kadar çok sayıda zenginler at yarışçılığının içindedirler. İrlanda da MAGNIER, İngiltere’de SANGSTER vs. Brezilyada Kahve Kralı ALLANZİDO, Avustralyada Vergi Rekortmeni BRANCHER Ailesi … değişik isimlerle ülkelerinin yarışçılık alanında lokomotifleridir.
Bizde ise hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. Pardon bir ara Allah gani gani Rahmet eylesin Vehbi KOÇ heves etti geldi, hatta birkaç ay başkanlıkta yaptı ve bir gün baktık ki ortalıkta yok. Öyle bir kaçış ki… hala ne evlatları ne de torunları, tek bir KOÇ hipodromların önünden bile geçmiyor. Nedenlerini biliyorum da hepsi rahmetli…
Türk Atçılık Dünyası’na hiçbir zaman hiçbir GERÇEK ZENGİN gelmedi gelmez de. Çünkü sistem müsaade etmez. Konuyu dağıtmadan esasa dönelim. Niye DUBAİ’de veya Dünyada YOKUZ?
Çünkü; Oralarda olabilmek için evvela İYİ AT olacak. Bizde YOK? Ama NİYE?
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Jokey Kulübünün müşterek kararlarıyla ithal edilen aygırlarla yetiştiriciliğimiz maalesef bir yere varamadı. Dünyanın bir çok ülkesinde her yıl yüzlercesi düzenlenen Enternasyonal koşularda tek bir atımızın olmayışı nedense Bakanlığı ilgilendirmiyor.
Yıllardan beri YARIŞ GELİRİ ile yabancı ülkelerin başarılı atlarını ithal ettik, Amerika’dan İngiltere’den İrlanda’dan G-1 hatta KLASİK KOŞU galiplerini getirdik. “Yahu böylesine başarılı bir atı niçin satıyorlar” diye düşünmedik ve sonuç; her seferinde hayal kırıklığı. Getirdiklerinin yavruları biribirini geçti. Aralarında koştu durdular. Mahalli, yalancı şampiyonlar çıktı, inanılmaz ikramiyeler kazandılar ama hiçbiri Edirne’yi geçemedi. Kendi ülkemizde tertiplenen Enternasyonal Koşularda bile onların üçüncü dördüncü sınıflarına tabelayı teslim ettiler. Sayın Bakan hariç kimse utanmadı..
Sonuçta ne oldu? En azından bir ders alındı mı?
Hayır.
Bugüne kadar yarış geliriyle Devletin ve TJK’nın ithal ettiği aygır namzetleri nasıl mübayaa edildi? Kalabalık heyetler nasıl teşkil edildi? Ve bünyesinde kimler vardı? … sorularının cevabını biliyoruz. Bu heyetlerin ne şekilde seçildiklerini bilenler de mutlaka vardır. Bu heyetlerin avuç dolusu paralara milyonlarca dolarlara tek testisli bir at bile ithal ettikleri görülmüştür.
Bu konuları tekrar deşmek ve yeniden üzülmek bir yerde habesle iştigal olur. Çünkü gerçekler gün gibi aydınlıkta ve müsebbipleri belli iken devlet bu ayıpları örtmeyi tercih etti ve hala sus pus. Dernekler de sessiz kalınca olaylar unutuldu… ta ki öteki testis iş yapmayana kadar. Sonra ne olur Allah bilir.
Son yıllarda kullanılmış mal yani “faal aygır” ithaline yönelenler bir hayli fazla. Kullanılmış denenmiş ve başarılı olamayacaklarına karar verilen aygırları alıp getirmek modası tutmuş gibi. Günü kurtarmak açısından, daha doğrusu belirsizlik ortamında el yordamıyla karanlıkta yürümek gibi bir düşünceyle ithal edilen bu aygırlar yerleştirildikleri TJK İşletmelerinde neredeyse bir yılda mübayaa bedellerini aşarak kazanca geçebiliyor. Maliyetleri inanılmaz derecede düşük bu “çıkma aygırlar” milyonlarca dolara ithal edilen aygırlara galebe çalarlarsa hiç kimse ağzını açamayacaktır. Ancak, devletin milyonlarca dolarlarını saçarak aygır getiren “resmi heyetler” bir hayli hatırlanacaklardır. Bakanlık ileri gelenleri ve TJK temsilcileri aleyhine görülmemiş bir beceriksizlik kampanyası başlayacaktır. Çünkü mübayaa heyetlerinde sadece Bakanlık ve TJK Temsilcileri var.
Sonuç ne olur. Hiçbir şey. O da örtülür unutulur gider.
Bence At ithal şartnamesi tekrar gözden geçirilmelidir. 2-3 yaşlı maiden dişiler ve denenmemiş erkek atların ithaline müaade edilmelidir. Frankel’in öz kardeşi yearling iken arıza yaptıysa satılır, biz bu gibilerin peşinde olmalıyız. Bir zamanların GALİLEO’su EL GRAND SENOR’du. Bir yearlingi satışlara gelmiş ve 600.000 gns’a satılmıştı. İdmanda arıza yaptı. Satışa koydular. 2600 gns’a mübayaa ettim Türkiye’ye geldi BARNATO. 760 gns’a ALLENHEADS ‘i getirdim. O zamanın GALİLEO’su hatta fazlası Büyük ALCİDE’in yavrusuydu. Derbi 6.’sı ve 112 puanlı bir attı. İyi atlar verdi ve büyük kısrak KARANARA ile Türk Atçılığına bir kilometre taşı dikti. SEREN’ler vs doğurdu.
Ama şimdi o devirler geçti. Türkiye hemen her alanda hızlı bir kalkınmanın içinde. Zenginleşiyor. Genel kültürümüz artıyor. Geçlerimiz dünyanın her köşesinde başarıdan başarıya koşuyor. Futbol hariç bir çok spor dallarında başarılıyız.
Türk Atçılığı ne Bakanlık ne de TJK ile SÜPER AYGIRLARA sahip olabilir.
Türk Atçılığı ya paralı yetiştiricilerimizin ithal edeceği SÜPER PERFORMANS ve PEDİGRİLİ atlarla veya BARNATO’ların SÜPERİ ile İYİ AYGIRLARA SAHİP OLABİLİR.
TEK TESTİSLİ’ler ve ÇIKMA’lar kendi aralarında eğlenir dururlar, DUBAİ’leri filan TV den izlerler.
Saygılarımla

İlyas Çokay

Benzer Haberler
“özel haralar ve 2. el aygırlar” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : ali 01-04-2013

  ilyas bey bu işin piri

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : mustafa 01-04-2013

  ilyas bey’in tesbitleri çok doğru.. yarışseveri biz dünyada ilk ondayız diye kandırıp duruyorlar nerde ilk on ilk ellide bile değiliz…Türkiyedeki yarış sistemi tamamen yetiştirici ve at sahiplerinin kazanması üstüne kurulmuş ,ikramiyeler çok yüksek en düşük ikramiyeli yarışımız urfada bile 5000 EUR, İngilterede izliyoruz 1000 eur 2000 eur gibi ikramiyelere yarış koşuluyor. türkiye de en kötü at bile 200.000 tl den az ikramiye kazanmıyor… bu akılla gidersek arpa boyu bile ilerleyemeyiz…

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : serkan 01-04-2013

  ilyas bey doğru diyor ama sadece demekle olmuyor evet prosüdür türkiyede çok kötü işliyor bunu aşmak lazım buda TJK ve TİGEMin istemesi ile olur birde at sahipleirnin her yarışı koşar benim atı düşüncesinden uzaklaşması lazım

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın