At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Parlayan yıldız Alican İnan

18 Ocak 2015 / 09:29   |   1716 Okundu   YAZDIR
Parlayan yıldız Alican İnan

İzmir Şirinyer Hipodromu’nu seviyorum. Buranın havası, şehir içerisinde olması, kalabalık ve yarış ile iç içe olmanız sizin adrenalin izi en üst seviyeye çıkarmanıza neden oluyor. Bir de içinizde at sevgisi varsa değmeyin keyfinize, yıllar çabuk akıp geçiyor. Bu haftaki konuğumuz apranti Alican İnan’ın da serüveni böyle başladı. Yakın akrabaları özellikle babası, yaşadıkları bu heyecanı kendisine anlatıp apranti olmasını isteyince, her şey kendininde istemesi ile bu noktaya kadar geldi. 

Necati Doğan : Merhaba Alican, bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Alican İnan: Merhaba Necati ağabey, 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldim. Ailemin teşvikleri ile 2011 yılında apranti eğitim merkezi’ne başladım ve 2013 yılında mezun oldum. İlk yarışımı İzmir Şirinyer Hipodromu’nda At Sahibi Remazan Kaya’ya ait Handekız isimli safkan ile koştum. İlk birinciliğimi ise İzmir’li atçılarımızdan Raci Özyiğit’e ait Bay Blessing isimli safkan ile kazandım.

Necati Doğan : Niçin bu meslek diye soracaktım. Ancak ailenin teşviki ile olduğunu belirttiniz. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Alican İnan: Ailem özellikle babam, apranti olmamı istediğinde çok sevinmiştim. Nihai kararı ben verecektim ve severek apranti olmak istediğimi söyledim. Yarış içerisinde yaşayacağım heyecan ve rekabet duygusu beni ilk anlarda cezbetmişti. Ancak daha sonraları atlar ile tanışınca onlara tutku ile bağlandığımı fark ettim. Yani içimde at sevgisi kat be kat arttı ve burada devam etmem benim için kaçınılmaz oldu. Daha gencim ve burada uzun süre kalarak Allah izin verdiği sürece mesleğimi en iyi şekilde yapmak en büyük istediğimdir.

“Anılarınız her gün yenileniyor”

Necati Doğan : Unutamadığınız bir anınız var mı ? Bizlere anlatır mısınız?

Alican İnan: Bu camiada her gün yeni şeyler ile karşılaşıyorsunuz. Anılarınız her gün yenileniyor. Ancak kazandığım ilk yarışımı herhalde ömür boyu unutamam. Kazandığımı bildiğim halde tereddüt etmiştim. Birde finiş çizgisini geçerken bindiğim safkan ile koşmuyor sanki uçuyoruz gibi hissetmiştim. Çok güzel bir duygu idi. Unutabileceğimi zannetmiyorum.

Necati Doğan : Apranti olmak nasıl bir duygu, zorlukları nelerdir?

Alican İnan : Apranti = Sporcu, kısaca aprantiliğin tabiri bana göre bu kuraldır. Hem fiziki hem duygusal, bir sporcu zihniyeti ile yaşamak zorundasınız. Koştuğunuz ve koşacağınız safkanların yarışlarını sürekli izlemelisiniz. Genç biri olarak halen geliştiğimi düşünürsek sürekli idman yaparak, güçlü, hızlı ve formda olmaya gayret göstermeliyim. Sabahları bulunduğunuz şehirdeki idmanlara gelerek bineceğiniz veya hazırlayacağınız safkanların idmanlarını vermek durumundasınız. İyi istirahat ederek, kendinize zaman ayırmaya özen göstermelisiniz. Ve tabii en önemlisi atları sevmelisiniz.

Necati Doğan : Gelecek için planlarınız nelerdir ? İdealist misiniz?

Alican İnan: Jokey olmak benim ilk baştaki idealim. Bu cümle ile her iki sorunuza da cevap vermiş oldum. (Birlikte gülüyoruz) Ama konuyu açmam gerekir ise, sadece jokey olmak yeterli değil, insan ilişkileri ve mesleğinizi iyi şekilde yapmak suretiyle kalıcı olmak en büyük idealim: Amacım diyebilirim. Allah izin verdiği sürece ve sağlığım elverdiğince bu mesleği yapmak isterim.

Necati Doğan : Bu günlere gelmenizde en büyük desteği kimden gördünüz?

Alican İnan: Birçok kişi benim iyi apranti olmam için bana yardım etmiştir. Camiamızda bulunan ağabeylerime sonsuz teşekkür ederim. Ama Halil ağabey (Halil DÜLGAR) bana inanmış ve benim elimden tutmuş biridir. Burada bulunduğum ilk günlerde bana çok destek çıkmıştır. Kendisine minnettarım.

Benzer Haberler
“Parlayan yıldız Alican İnan” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : emre 18-01-2015

  Geleceğin jokeyi başarıların devamını dilerim.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : Aziz 18-01-2015

  Çok başarılı bir arkadaşımız hakkında güzel bir röportaj olmuş.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Kadir 18-01-2015

  İleride çok yükselecek ve jokey olacak bir arkadaşımız,geleceğinde başarılı olacaktır

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın