At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Samet Erkuş, jokeyliğe “Merhaba” dedi

30 Ekim 2013 / 21:24   |   11323 Okundu   YAZDIR
Samet Erkuş, jokeyliğe “Merhaba” dedi

Jokeyliğe yükselerek çifte bayram yapan Apranti Samet Erkuş, konuğumuz oldu ve yaşadığı sevinci, başarıya uzanan yaşam öyküsünün satır aralarını bizlerle paylaştı.

Ahmet Tuğ: 13 Ekim Pazar günü Adana’da DEEP QUEEN ile kazandığınız yarışla birlikte jokey oldunuz. Başarılarınızın daim olmasını dileriz. Yarış Dünyası okurlarının sizi yakınan tanımaları adına kendinizi tanıtır mısınız? Atlarla olan tanışma öykünüz ne zaman ve nasıl başladı?
Samet Erkuş: 1990 yılında Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Sarıhamzalı Mahallesinde doğdum. Sarıhamzalı İlköğretim Okulu’nda orta okulu tamamladım. Mahallemizin tamamı at sahibi, antrenör, seyislik yapıyordu. Çocukluk yıllarım atlarla iç içe geçti, diyebilirim. Adana Yeşiloba Hipodromu’nda ahır sıkıntısı olmasından dolayı bazı at sahipleri evlerinin alt katını ahır olarak kullanır ve atlarını bu ahırlarda bakarak yarışlara iştirak ederlerdi. Dar gelirli bir ailenin çocuğu olduğum için okul çıkışlarında ya da hafta sonlarında bahçelerden sütlü ot toplayıp at sahiplerine satarak okul harçlığımı temin ederdim. Amcam Şehmuz Erkuş’un da atları vardı. İlerleyen yıllarda onun yanında çalışmaya başladım. Atlarına ve taylarına sabah, akşam binek yapıyordum. Atlara olan sevgim gün geçtikçe tutkuya dönüştü. Amcamın atları yarış kazanınca sevincine, kaybedince üzüntüsüne ortak oluyordum. Amcam Şehmuz Erkuş, babam ile görüşerek benim jokey olmamı önerdi. Bunu bana söyleyince o gece mutluluktan hiç uyuyamadım. Orta öğretimimi tamamladıktan sonra amcam Şehmuz Erkuş’un destekleriyle 2006 yılında Ekrem Kurt Apranti Okulu’na girdim. 2008 yılında başarı ile mezun oldum. Başarılı olduğum için okul sonunda İrlanda’ya gittim ve 6 ay çok faydalı bir çalışma dönemi geçirdim. 2008 yılında dünya antrenörü seçilen Jonh Oxy ile çalışma imkanı buldum. Apranti okulumda eski jokey, hocam Davut Akdı ve Aykut Arıcı hocamın verdikleri bilgileri oradaki çalışmalarımla bütünleştirdim. Okul döneminde TJK Asli Üyesi / At Sahibi Necati Demirkol’un ekürisinde Antrenör Abdullah Yazıcı ile çalışıp kendimi bu günlere hazırladım. İrlanda dönüşümde At Sahibi ve Yetiştirici Remazan Kaya’nın ekürisinde çalışmaya başladım. At Sahibi Necati Demirkol’a ait GÜLNURHANIM isimli safkana binerek yarış yaşamım başladı. At Sahibi Remazan Kaya’nın MEFTUNE isimli safkanıyla İstanbul’da ilk yarışımı kazandım. Geçtiğimiz Pazar günü Adana’da At Sahibi ve Antrenör Muzaffer Kılıçseren’e ait DEEP QUEEN isimli safkanla 1900 metre kum pistte 2.05.13 derece yaparak 100. yarışımı tamamlayıp arzu ettiğim jokeyliğe terfi ettim. Bu güne kadar edindiğim yarış tecrübesiyle kalıcı bir başarı için çalışacağım. Çalışma tempomu bozmayacağım.

Ahmet Tuğ: Kazandığınız yarışlarla jokey olmayı hak ettiniz. 2014 ve ilerisi için hedeflerinizden bahseder misiniz?
Samet Erkuş: Başarı kolay gelmiyor. Geçtiğimiz yıl Adana yarış sezonunda geçirdiğim kaza sonrasında uzun bir süre sahalardan uzak kaldım. Allahıma şükürler olsun, sağlığıma kavuştum. Ankara sezonunun ortasında hipodromlara döndüm. Bu gün jokey oldum. Bu güne denk bana büyük destekleri olan At Sahibi Mehmet Yaşar Tekin, At Sahibi – Antrenör Ralı Atlı, eski jokey – Antrenör Seit Kan, Antrenör Muzaffer Kılıçseren, At Sahibi Mehmet Altın, eski jokey – Antrenör Onur Özelcanat, Antrenörlerden Adem Güven, Mehmet Yıldırım’a şükran borçluyum. Dün olduğu gibi ileride de onların desteklerine ve bilgilerine ihtiyacım olacaktır. Eskiden olduğu gibi her sabah idman pistinde olmaya devam edeceğim. Hayat benim için yeniden başladı, diyebilirim.

Benzer Haberler
“Samet Erkuş, jokeyliğe “Merhaba” dedi” için 3 Yorum
 1.   İsim Soyisim : hüseyin özdemir 30-10-2013

  samet erkuş gerçekten çok güzel binici tebrik ederim tüm yönetime teşekkürler saygılar

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : murat mutlu 30-10-2013

  BAŞARILI BİR APRANTİ VE JOKEYLİKDE SONUNA KADAR HAKIYDI.AYRICA ADANA HİPODROMUNDADA ÇOK BAŞARILI BİR SEZON GEÇİRİYOR.ADANA YARIŞLARINDA MUHAKKAK TAKİP EDİLMESİ GEREKEN BİR İSİM

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : Kutlu SEVAL 30-10-2013

  Samet ERKUŞ GÜVENDİĞİM ve BEĞENDİĞİM BİR APRANTİ İDİ.JOKEYLİĞE TERFİ ETTİĞİNE SEVİNDİM.KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM.BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM.İNŞALLAH BAZILARI GİBİ,JOKEY OLDUKTAN SONRA GEVŞEMEZ ve YİNE GÜVENİLEN BİR BİNİCİ OLMAYA DEVAM EDER.

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın