At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Şeref Döker’in at sevgisi

06 Aralık 2013 / 14:22   |   1021 Okundu   YAZDIR
Şeref Döker’in at sevgisi

Yıllar öncesinden tanırım Şeref Beyi… Kendisi ile bundan 20 yıl önce çalıştırdığı işletmesinde tanışmıştım. Bu alanda nasıl başarılı bir şekilde çalışıyorsa, atlara olan sevgisinden dolayı girdiği camiamızda da aynı başarı ile devam ediyor. Konuğumuz tutkulu ve yüreği at sevgisi ile dolu at sahibi Şeref Döker.

Necati Doğan:  Şeref Bey merhaba, kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Şeref Döker:   1959 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldim. Çocukluğum ve gençliğim bu şehirde geçti. Daha sonraları 1980 yılında ticari amaç için İzmir’e geldim. Burada kurduğum iş hayatım ve açtığım işletme başarı sağlayınca İzmir’de kalarak hayatıma yön verdim. Tüm yatırımlarımı bu şehirde yaptım. Çeşitli organizasyonlara katılarak kalıcı olmaya çalıştım. Bu çalışmalarımın içerisinde 2005 Unıversiade olimpiyat oyunları olmak üzere işletmem ile hizmet verdim. Daha sonraları atçılığın beşiği sayılan Şanlıurfa şehrimize yakışır şekilde, atlara olan sevgimden dolayı yarış camiasına adım attım. 11 yıldır at koşmaktayım.  Antrenör Ali Gümüş ile başarılı bir çalışma hayatımız var. Kendisi ile çok iyi anlaşıyoruz ve birlikte at koşuyoruz.
Bir çok at koştum;  Dökerşah, Dökerhan, Dökeroğlu, Lady Liz, Stayman koştuğum atlardan bazıları. İzmir aşığı birisiyim ama diğer illerimizde de özellikle Bursa Osmangazi Hipodromunda da uzun süreler at koştum. Şu anda sahaya getirdiğim 4 tane tay ile ilgileniyorum. Taylarımın eşgalli ve ekibimin çalışkan olması beni gelecek için umutlandırıyor.

Necati Doğan:  Aylar önce yarış atlarınızdan bazıları sakatlanarak yarış hayatları sona erdi. Sizde bu yüzden atçılığa ara verdiniz. Çok üzüldüğünüzü ben en yakından gören biri olarak biliyorum. Fakat at sevgisi ağır bastı ve yeni taylarınızla sabah idmanlarında sizi görmeye başladık. 
Şeref Döker:  Evet, benim bu camiadaki en zor günlerimdi. Atlarım bana göre İzmir Şirinyer Hipodromunun pistinden dolayı sakatlandı. 7-8 yıldır bu pistte aralıksız yarış koşulması ve her sabah idman yapılması bu pisti deforme etti. Ancak çok uğraşmama rağmen gerekli yerlere müracaat etmeme rağmen bir sonuç alamadım. Çaresizlik beni bir müddet düşünmeye itti. O sıralar çok sevdiğim kısrağım Lady Liz’i çiftliğe götürerek anne yapma kararı verdim. Karakterli bir at olması onu sevmemin yegane sebebidir. Ben sadece hipodromdan uzak kaldım. Fakat her zaman atlar ile iç içe idim.

Necati Doğan:  Daha ziyade son yıllarda şansızlıklar yaşamışsınız. 
Şeref Döker:  Şanssızlık diyemem Necati Bey, belirttiğim gibi eksiklik; İzmir Şirinyer Hipodromunda bulunmamızın tek sebebi at sevgisi ve bu hipodromu sevmemiz. Benim gibi bu hipodromu seven ve burayı bırakıp gitmeyi istemeyen birçok at sahibi pist yüzünden hüsrana uğramıştır. Bu pistin artık bir bakıma ihtiyacı var ve bizler bunu gerekli mercilerin verecekleri karar ile yerine getirmesini temenni ediyoruz. İzmir Şirinyer Hipodromunun eski günlerine dönmesini hepimiz istiyoruz. Bir de şunu ilave etmek isterim; İzmir’de koşulan yarışların handikap, şartlı ve maiden olmasına rağmen tevzi miktarı bu günler itibarı ile en yüksek yarış yeri. Bunun unutulmayarak gelecek 2014 yılı takviminin içerdiği resmi program da İzmir’e de kaliteli yarışlar konması en büyük temennimdir. Geçtiğimiz yıllar bu yarışların kalitesiz olması herkesim tarafından ziyadesi ile hissedildi.
Bir de Hipodrom Müdürümüz Orhan Karabıyık’tan isteğim, sabah idman saatleri dahilinde start provalarının ana pistte yapılması konusu. Bu provalar sırasında bir çok at ve binici (jokey ve apranti) zor durumda kalmaktadır. Geçtiğimiz senelerde bunun acı bir örneğini yaşadık ki, henüz hafızalarımızdan silinmedi. Bu konuda bir yaptırım uygulamasını temenni ederim ki tekrar aynı kazaları yaşamayalım. Mesela bu provaların saatleri değiştirilebilir.

Necati Doğan:  Yaşadığınız hiçbir şey sizi buradan koparamadı, inşallah sizi daha uzun süreler camiamıza hizmet verirken görürüz. Ayrıca düşüncelerinizi açık sözlülükle bizlerle paylaştığınız bu sohbet için teşekkür ederiz.
Şeref Döker:  Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

Benzer Haberler
“Şeref Döker’in at sevgisi” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : yıldırım 06-12-2013

    sorsaydınız bari sahaların en keyifli atlarından biri olan ecstasyi aldıktan sonra yarış koşup kazandıktan sonra atı bir daha göremedik çok meraklıyım şuan hatıralarımda resmen sivrihisarlı ecstasy albruz kapışmaları…

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın