At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Sindirim sisteminin dengesi

19 Mayıs 2014 / 09:08   |   235 Okundu   YAZDIR
Sindirim sisteminin dengesi

Yarış atlarının mide – bağırsak kanalındaki tüm sindirim organları normal koşullar altında mükemmel şekilde çalışırlar. Eğer atların günlük gereksinimi olan besin maddeleri rasyonda yeterince bulunuyorsa ya da atlar gereksinimlerini her gün uygun biçimde yemlerden karşılıyorlarsa sindirim kanalında da herhangi bir sorun çıkmaz.
Atların her besin maddesine belirli oranda günlük gereksinimleri vardır. Kısacası vitaminler, proteinler ve yağlar gibi maddelerden her gün belli bir miktar almak zorundadırlar. Bu kural sağlıklı olmaları için şarttır. Gereksinimden fazla besin maddelerin tüketilmesi durumunda da sağlık sorunları ortaya çıkar. Ne kadar fazla vitamin ve protein verirsek o kadar yararlıdır diye bir düşünce uygulamaya dönüşürke, atın önce böbrek ve karaciğerinden başlayarak çeşitli organların işleyişini bozar. O nedenle her şeyi kararında vermek gerekir. Atlar ile ilgilenen herkes bilmelidir ki mükemmel işleyen sindirim sistemi, aynı zamanda son derece duyarlı bir yapıya sahiptir ve kolayca her şey bir anda alt üst olur. Örneğin yemlerdeki ani değişiklikler çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Sağlıklı bir atın kalın bağırsaklarında çok sayıda yararlı bakteri bulunur. Bu bakteriler lifli besinlerin sindirimi için gereklidirler. Kalın bağırsaklardaki yararlı bakterilerin birden bire ölmeye başlaması bağırsak içeriğinin PH’sını bozar, sancı riski doğar veya en azından yemlerdeki besin maddeleri yeterince sindirilemediği için yemden yararlanma oranı azalır. Bu nedenle atın yaşı, cinsiyeti ve diğer fizyolojik durumları ne olursa olsun yem değişiklikleri her zaman kademeli olarak yapılır ve haftalara yayılır.
Sindirim sistemini bozan bir başka durum da çoğunlukla kaba yem ağırlıklı beslenen atlara çok miktarda karbonhidratça zengin tahıl benzeri yemler vermektir. Böyle bir olayda ince bağırsaklara ulaşan içerikteki tüm besin maddeleri sindirilemez ve dolayısıyla emilemez. Bu içerik kalın bağırsaklara geçince aşırı karbonhidrat taşıyan bu kitle kör bağırsakta fermentasyona uğrayarak uçucu yağ asitleri ile laktik asit üretmeye başlar. Ortamda asit miktarının artması ile kalın bağırsaklar boyunca PH düşer. Yararlı bakteriler bu düzeydeki PH altında yaşayamaz ve ölmeye başlarlar. Bu süreç devam ederken kalın bağırsak boşluğunda endotoksin denilen zehirler açığa çıkmaya başlar. Kan dolaşımına katılan endotoksinler, sancıya ve tırnaklarda laminitis denilen arpalama olayına neden olurlar. Bundan dolayı deneyimli kişiler, atlarına yeni yemleri azar azar ve dikkatle atlarını gözlemleyerek verirler.

Veteriner Hekim Reha Gültepe

(13 Mayıs 2014 Salı günkü 1052 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın