At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

“Söz gümüş ise sükut altındır”

05 Mayıs 2014 / 13:42   |   744 Okundu   YAZDIR
“Söz gümüş ise sükut altındır”

50’li yıllar… Küçücük çocuğum daha…
Adana’nın Kocavezir mahallesinde, Obalar caddesindeki baba ocağında oturuyoruz. Aynı cadde üzerinde, evimizin birkaç yüz metre ötesindeki sinemamız dün gibi gözlerimin önünde… “YAZLIK HALK SİNEMASI”… Rahmetli büyük dayım işletirdi… Işıklar içinde yatsın…
Daha Türkiye’de televizyon yok o yıllarda. Varsa yoksa sinema. Adana’nın sıcağı ve sivrisineği ile ünlü uzun yaz gecelerinin neredeyse tek eğlencesi yazlık sinemalardı. Amerika’nın drive-in movie’leri misali. Bir tek otomobil yok içerde, gerisi hık demiş burnundan düşmüş!
Halk sineması şehrin en büyük ve en ünlü yazlıklarındandı. Neredeyse üç-beş dönümlük bir bahçeydi. Koca bir futbol sahası gibi hani! Arka kısımlarda numaralı sandalyeler, aile locaları, önlerde numarasız duhuliye.
Dedem, nenem ve dayılarımın ailece birlikte oturdukları bahçeli, çok odalı, büyük ev sinemamızın tam ortasındaydı. Dünyada eşi benzeri var mıdır bilmiyorum doğrusu! Haftada iki kez film değişirdi. Anlayacağınız, her filmi üst üste üç gece seyrederek geçti çocukluğumuz.
Gecede iki film oynardı. İyisi ikinci oynayan olurdu hep. İki film arasında yarım saatlik bir mola verilirdi. Birinci film biter bitmez ışıklar yanar, koca alan birdenbire bayram yerine dönerdi. Perdenin hemen altındaki büfeye hücum eden içi yanıklar, adeta birbirinin üzerinden atlayarak buz gibi gazoza koşardı..!
O günlerin Kocavezir mahallesi yiğidin harman olduğu yerdi. Köşker Tevfik’ler, Jilet Sami’ler, Arap Mithat’lar, Cumali Abi’ler… Daha neler neler. Sinema’da hemen her gece, iki film arasındaki molada, illa kanlı-bıçaklı bir kavga çıkardı. Çoğu kez, bir anda kavganın orta yerinde bulurduk kendimizi. Gürültüyü bastırıp kavgayı soğutmak üzere, bir anda sesi sonuna kadar açık hoparlörlerden, tam bir Adanalı diliyle yapılan klişe anonslar yankılanırdı kulaklarda.
“Eğlenmek hakkındır, adabınla…!”
Bir de,
“Söz gümüş ise, sükut altındır..!”
İkinci anons bugün bile çın çın kulaklarımdadır.
Her ne kadar kimine göre, “susmak kabul etmek anlamına gelir” ise de bence tam tersine çoğu zaman susmak yapılacak en akıllı tercihlerden biridir. Susan kimse, ne zaman, nerede ve nasıl patlayacağını bilmediğiniz bir el bombası gibidir. Avucun içinde ve pimi çekilmiş.
Susmak aynı zamanda sağlıklı düşünme payıdır. Aklın yolu birdir. Doğruyu yanlışı birbirinden ayırmadan, düşünmeden konuşursanız yanlış yapma şansınız çok fazladır. Hesapsız kitapsız konuşmak, hesapsız kitapsız davranmak gibi, akrep gibi kendini sokmak demektir.
Bu yüzden “SÖZ GÜMÜŞ İSE, SÜKUT ALTINDIR” lafını kulağınıza küpe yapmanızı tavsiye ediyorum size.
Konu sevmekse de, sevmemekse de, kavgaysa da, barışsa da, siyasetse de, samimiyetse de… Önce sabırlı olup biraz susun. Bırakın o konuşsun. Göreceksiniz, kazanan hep siz olacaksınız.
“Susma, sustukça sıra sana gelecek” diyenlere de aldırmayın.
Erdem susmayı bilmektir, gevezelik etmeyi değil…
Yazlık halk sineması’ndan nerelere geldik..!
Demek istediğim şu: Siz siz olun, okunuzu hedefe fırlatmadan önce bağırıp çağırmak yerine susun, düşünün ve aklınızı kullanarak hedefe kilitlenin.
Hainlere ve alçaklara verilecek en güzel dersin anahtarı budur, diye düşünüyorum.
Kuşku yok ki, “Yarış Dünyası” nın iki “esas oğlan”ından biri at ise diğeri insandır. Derginizin her sayfası, her satırı at’la dolu. Ben de sırf bu yüzden, biraz kenar süsü olsun diye ve de affınıza sığınarak sık sık insana dair yazmaya çalışıyorum..!

Demir Karahan

(29 Nisan 2014 Salı günü Yarış Dünyası Dergisi’nin 1050. sayısından alınmıştır)

Benzer Haberler
““Söz gümüş ise sükut altındır”” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : Zemheri 05-05-2014

    Kabul, söz gümüş ise sükut altındır. Lakin altın erkeğe haramdır..

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın