At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Taylarda görülen fıtıklar

19 Ekim 2014 / 17:53   |   369 Okundu   YAZDIR
Taylarda görülen fıtıklar

Sözcük anlamı olarak fıtık, bir organ veya herhangi bir dokunun genellikle karın boşluğundaki bir delikten dışarı çıkması veya çıkıntı yapmasıdır. Kaza sonucu bir organ fıtıklaşabildiği gibi karın duvarındaki doğal bir açıklığın genişlemesinden de oluşabilir. Fıtıklaşıp dışarı çıkan organ veya doku parçasının çevresi sağlam ve bozulmamış şekilde periton denilen karın zarı ile sarılmış durumdadır. Deri altında kolayca görülür ve ele gelir.
Doğum sırasında taylarda fıtık olaylarının fark edilmesi kolay değildir ve sık rastlanan bir durum da sayılmaz. Fakat daha çok yaşamın ilk birkaç günü içinde dikkati çeker. Taylarda belirgin şekilde görünen ve en yaygın iki fıtık çeşidinden biri göbek deliği fıtıklarıdır. Fıtıklaşan organ, dışardan baskı yapılarak karın boşluğuna itilebilir ve fıtık deliğinin büyüklüğüne göre bir – iki parmak girebilecek genişlikte olduğu saptanabilir.
En yaygın görülen ikinci tip fıtık çeşidi, skrotal fıtıklardır. Skrotum denilen testis kesesi içindeki fıtıklar bu adla anılırlar. Her iki fıtık çeşidinde taylarda görülmesinin nedeni, kalıtsal veya doğumsal kökenli olduğunu düşündürmektedir.
Taylarda doğumdan sonra ortaya çıkan ve fıtık deliğinin küçük olduğu olayların büyük çoğunluğu, herhangi bir sağıtıma gerek kalmadan kendi kendilerine kapanarak iyileşmektedirler. Taylar sütten kesilinceye kadar fıtıklarının düzelmesi sık rastlanan bir durumdur.
Fıtıklaşan organın boğulması ve bu bölgeye kan akımının engellenmesi tehlikelidir. Dışarı çıkan organ veya doku parçasında kan dolaşımının aksaması, doku ölümleri gibi her zaman ciddi sonuçlar doğurur.
Fıtık deliğinden çıkmış ve boğulmuş organ parçasındaki doku ölümleri bazen hiçbir klinik belirti vermeden tayın yaşamını tehdit edecek boyutta olabilir. Bu nedenle her fıtık olayının veteriner hekime muayene ettirip, fıtık bölgesinde bağırsak olup olmadığı ve risk derecesi belirlenmelidir. Deri dışından elle yapılan muayenede fıtıklaşan organ, tekrar geriye karın boşluğuna itilebilir (reddedilir) veya edilemez.
Reddedilebilen fıtık olaylarında her gün kontrol etmek gerekir. Çünkü potansiyel tehlike devam etmektedir. Fıtık deliğinden içeri itilemeyen (reddedilmeyen) fıtıklarda, bölgedeki bağırsak dokusu kıvrılmış veya yapışmış olabilir ki acil operasyon gerektirir. Operasyon yapılmayan olaylarda, sonucu çoğunlukla ölümle biten peritorit (karın zarı yangısı) tehlikesi vardır. Bu yüzden her gün yapılan elle muayenenin yaşamsal önem taşıdığı unutulmamalıdır.
Göbek fıtıkları, adından da anlaşılacağı gibi tayın karın bölgesinin alt kısmında deri altında yumuşak bir kese tarzında tam göbek deliği üzerinde görülür. Fark edilmesi ve tanınması çok kolaydır.
Bununla birlikte skrotum fıtıkları, arka bacakların arasında çok iyi gizlenmiş olduğundan fark edilmesi kolay değildir. Bu olayların neredeyse tamamına yakını doğumda oluşur. Çoğunlukla dışardan müdahaleye gerek kalmadan bir süre sonra kendiliğinden iyileşirler. Skrotum fıtıklarının çok az kısmı, cerrahi müdahale gerektirir. Fıtıklaşan bölge içindeki bağırsak hareketleri ve bağırsak içeriğinin ilerlemesi dışardan fark edilebilir. Fakat bu durum daha çok göbek fıtıklarında geçerlidir.
Yapılan araştırmalarda fıtıklaşan organların büyük çoğunluğunun bağırsaklar olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bunun yanı sıra çok ender de olsa bazen karaciğer ve diğer organlara da fıtık bölgesinde rastlanılmıştır.
Karın bölgesinde göbek ve skrotum fıtıklarının dışındaki her türlü şişkinlik ve çıkıntılar genellikle travmatik kökenlidir ve veteriner hekimin muayenesini gerektirir.

Veteriner Hekim Reha Gültepe

Benzer Haberler

Yorum yapın