At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

TJK, 1 Ocak’tan itibaren at sahibi belgesini artık ücret almadan veriyor

05 Ocak 2017 / 10:31   |   1318 Okundu   YAZDIR

Daha önceki yıllarda TYAYSD’nin verdiği yeni at sahibi belgesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in verdiği yetki ile TJK vermeye başlamıştı. At sahipleri 5000 TL’ye at sahibi belgesi alırken, 4000 TL TJK’nın kendi iktisadi işletmesine, 1000 TL TYAYSD’ye gidiyordu. Bahadır Gödek’in vefatından sonra TJK, at sahibi belgesini 4000 TL’ye düşürerek 1000 TL’nin TYAYSD’ne gitmesine izin vermedi. Özcan Odacıoğlu ve Talip Öztürk başkanlığı dönemlerinde at sahibi belgesinin tekrar TYAYSD’nin vermesi için bakanlık, YKK nezrinde yapılan görüşmeler hatta Atçılık Çalıştaylarında gündeme gelmesine rağmen at sahibi belgesinin verilme yetkisi TJK’da kaldı.

25 Aralık 2016 Pazar günü TJK 2017 bütçe görüşmelerinin sonlarına doğru TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci kürsüden yaptığı konuşmasında Vakıf Bank ile yapılan anlaşmayla TJK asli üyelerin (Ali Rıza Ongun hariç) tamamına özel sağlık sigortası yapıldığını söylemişti. Başkanın konuşması sonrası yarış camiasına büyük hizmetleri olan bir asli üyenin yanına giderek, asli üyelerin özel sağlık sigortası giderlerinin nereden karşılanacağını sormuş ve giderlerin, TJK iktisadi işletmesinden karşılanacağı yanıtını almıştım.

TJK asli üyelerinin özel sağlık sigortaları, yeni at sahibi belgesi alan at sahiplerinden alınan 4000 TL ile karşılanacağını kongreden bir gün sonra 26 Aralık’ta www.liderform.com.tr’deki “TJK asli üyelerinin tamamı özel sağlık sigortası güvencesine alındı” yazımda yarış camiası ile paylaştım. Ancak TJK asli üyelerinden bazıları bu haberden rahatsızlık duyduklarını belirtmelerine üzerine ben de “başkan, kürsüden söyledi ve yazdım” dedim.

TJK Yönetimi’nin 01/01/2017 tarihi itibariyle yarış camiasına yaptığı duyuru şöyle:

“Yönetim Kurulu Kararına istinaden; At sahibi belgesi verilen kişilerden Türkiye Jokey Kulübü Derneği’nce bağış olarak alınan 4000 TL’lik bedel, 01.01.2017 tarihinden itibaren verilen at sahibi belgeleri için alınmayacaktır. İlgililere ilanen duyurulur. Türkiye Jokey Kulübü”

At sahibi belgesine 4000 TL vermek istemedikleri için at sahibi belgesi almayanlar, safkanları yakınlarının veya hatırı sayılır kişilerin adlarına koşmaktaydılar.Nitekim artık herkes aldığı atını kendi adına koşacak.

TJK iktisadi işletme, yeni asli üye olacaklardan ve misafir üyelerden gelirleri var. Yıllardır TJK toplantılarına giderim. Senelik üye aidatı 100 TL’dir. 20 yıldır bu fiyatın arttığını görmedim. Daha önceki yıllarda usulden üye aidatları artırılsın mı yoksa artırılmasın mı diye oylama yapılır ve her oylamada “kalsın” çıkardı. Son 5 yıldır bu da yapılmıyor. Hala 100 TL mi yoksa bu fiyat kaldırıldı mı bilmiyorum.

26/12/2016 tarihinde www.liderform.com.tr’deki “TJK asli üyelerinin tamamı özel sağlık sigortası güvencesine alındı” yazım şöyleydi:

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, TJK 2017 yılı bütçe toplantısında kürsüden yaptığı açıklamada VakıfBank ile anlaşma yapılarak 30 Kasım 2016 tarihinden itibaren Ali Rıza Ongun hariç TJK asli üyelerin tamamının özel sağlık sigortası anlaşması yapıldığını söyledi. Yaptığım araştırmada TJK asli üyelerinin özel sağlık sigorta güvenceleri yarış gelirlerinden değil kendilerine ait olan iktisadi işletmeden karşılanacak. Yeni at sahibi olmak isteyenler, at sahibi belgesi almak için TJK’ya müracaat ettikleri zaman ödedikleri paranın tamamı TJK asli üyelerine ait olan iktisadi işletmeye gidiyor. İnci Özdemir TYAYSD başkanı olduğu dönemde, Bakan Mehdi Eker tarafından bu para TYAYSD’den alınıp TJK’ya verilmişti.Bu paranın TYAYSD’ne geri verilmesi için rahmetli Bahadır Gödek çok mücadele etmişti. TYAYSD’nin şimdiki başkanı Talip Öztürk de paranın tekrar TYAYSD’ne verilmesi mücadelesini bakanlık nezrinde sürdürmeye devam ediyor.”

At sahibi belgesi almak için gerekli evraklar ve detaylar için TIKLAYINIZ

(Kemal Akyer)

Benzer Haberler

Yorum yapın