At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın Farklı Analiz’e konuk oldu

14 Ağustos 2018 / 15:38   |   233 Okundu   YAZDIR

Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdürü Tuncel Aydın, 13 Ağustos Pazartesi akşamı Farklı Analiz programına konuk oldu.

Saat 22:00’de TJK TV ve TAY TV ortak yayınında canlı olarak ekranlara gelen programda, atçılık ve yarışçılığımızla ilgili tüm merak edilenler #FarklıAnaliz hashtag’ine ve analiz@tjk.org mail adresine gelen sorular ile cevap buldu.

Programın ilk bölümüne konuk olan Tuncel Aydın, yaklaşık 2 saat boyunca 5602 sayılı yasada yapılan değişiklikten, hipodromların pist durumlarına, ganyan bayileri, AGF ve bahis oyunlarına kadar birçok konuda soruları cevaplandırdı.

Genel Müdür Tuncel Aydın yasada yapılan son değişiklikle, 1 Mart 2019 tarihinden itibaren yarışsevere dağıtılan oranın %59’dan %62’ye yükseleceğini ifade etti.

Aydın, yurt dışından pistler konusunda dünyaca tanınan 3 önemli ismi farklı zamanlarda Türkiye’ye davet ettiklerini, her üç uzmanın da pistleri ve bakım çalışmalarını oldukça beğendiğini, en son davet edilen Kentucky Üniversitesi’nden Profesör Michael Peterson’ un yaptığı incelemelere ek olarak pistlerden analiz etmek üzere örnekler aldığını ve analiz için ABD’ye götürdüğünü söyledi. Pistin bileşenlerinin kalite, miktar ve oran analizi sonrasında gelecek rapor sonuçları doğrultusunda değişiklik önerilerinde gereğinin yapılacağını söyledi.

At Takip Sisteminin dünyada sadece Trakus isimli tek bir firma tarafından üretilmekte ve satılmakta olduğunu, bunun da sistemin maliyetini artırdığını ifade eden Aydın, at takip sisteminde henüz demo aşamasında olan alternatif 2 firma ile görüştüklerini, en kısa sürede bir hipodroma demo kurulmasını beklediklerini söyledi. Elde etme ve kullanma maliyetlerinin düşürülebilmesi halinde bütün hipodromlarda at takip sisteminin olmasının gerektiğini sözlerine ekledi.

Tuncel Aydın bir soru üzerine, ganyan bayilerinin aldığı prim oranlarının artırılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu, ancak mevcut TJK payı ile bunun mümkün olmadığını, Maliye Bakanlığı nezdinde yapılan TJK payının arttırılmasına yönelik çalışmalarda istenilen sonucun elde edilmesi durumunda, ilk yapılacak işin bayilerin primlerinin artırılması olacağını söyledi.  İddaa bayileri ile TJK bayileri arasındaki prim oranının farklı olmasının, Kanunun Spor Toto Teşkilatına % 33 müessese payı verirken TJK’ ya % 26 müessese payı vermesinden kaynaklandığını, söyledi. Bununla birlikte TJK’ nın işletme giderlerini karşılaması için verilen payın iddaaya göre daha az olmasına karşın, TJK’ nın yaptığı işin özelliği gereği daha fazla işletme giderine sahip olduğunu belirtti. Bayilerle ilgili şikayetlerin değerlendirildiğini ve anında müdahale edildiğini söylerken yarışseverlerin rahat ve hijyenik ortamda oyun oynayabilmesinin gerektiğinin altını çizdi.

Genel Müdür Aydın yönetmelik değişikliği üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve yarışseverin en çok talep ettiği AGF’de ekürinin çıkan atının yerine hem ekürinin koşan atının hem de AGF olan atın geçerli olması için gerekli mevzuat değişikliklerinin yasalaşmasına az kaldığını ifade etti. Bir soru üzerine E-Bayi’nin toplam satış içerisindeki payının %13 civarında olduğunu ve arttığını söyledi.

Antalya Hipodromu inşaatının Bakanlık tarafından yaptırılmakta olduğunu, inşaatın denetiminin de yine Bakanlık tarafından yapıldığını, şu an için inşaatın tamamlanma seviyesinin %50-60 seviyelerinde olduğunu ve bu seneye yetişemeyeceğini, büyük olasılıkla 2019 yarış sezonuna yetişeceğini ifade etti. Hastanelere bu sene 5 milyon TL civarında cihaz alımının gerçekleşeceğini, at sahiplerinin her isteğinin dinlenerek çözüme kavuşturulması konusunda çalışıldığını anlattı.

Programın tekrarını, 15 Ağustos Çarşamba günü saat 10.00′da TAYTV’den izleyebilirsiniz.

Benzer Haberler
“TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın Farklı Analiz’e konuk oldu” için 1 Yorum
  1.   İsim Soyisim : Alı 14-08-2018

    Bayılere bır sey yok yıne ınsallah özellesır satılır herkes kurtulur

    Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın