At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Üç soru üç yanıt

23 Haziran 2014 / 13:38   |   875 Okundu   YAZDIR
Üç soru üç yanıt

16 Haziran sabahı NTV yayınlarından çıkmış “CAHİLLİKLER KİTABI” isimli kitabı karıştırırken, insan sağlığı ile ilgili üç konu bir hayli dikkatimi çekti. Sizlerle paylaşmanın ilginç olabileceğini düşündüm.
2030’da en büyük katil kim olacak?
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün şu anda ikinci sırada. Yetişkin ölümlerinin yüzde onu tütün yüzünden. Bu oran yılda beş milyon ölüm anlamanı gelmektedir. Şampiyon ise kanser. Yılda yedi milyon kişi bu illet yüzünden yaşama veda ediyor.
Eğer istatistikler bugünkü değerlerle artmaya devam ederse tütün 2030’da on milyon kişiyle dünyadaki en büyük katil olacak.
Yeryüzünde 1.3 milyar insan düzenli olarak sigara içiyor. Günümüzde sigara içen insanların yüzde 84’ü, orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşıyor ve bu ülkelerde sigara kullanımı 1970’lerden beri sürekli artıyor.
Bunun aksine, ABD’de erkekler için 1950’lerde yüzde 55 olan sigara içme oranı 1990’larda yüzde 28’lere indi. Ortadoğu’da nüfusun yüzde 50’sini oluşturan erkeklerin tütün kullanımı 1990-1997 yılları arasında yüzde 24 arttı.
Gelişmekte olan ülkelerde sigara kullanımının ekonomik sonuçları sağlıkta yarattığı sonuçlar kadar korkutucu. Nijer, Vietnam ve Bangladeş gibi yerlerde yoksul aileler tütüne, besin maddelerine harcadıklarından daha fazla para harcıyorlar.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı “Küresel Tütün Salgını-2008” adlı rapora göre, Türkiye dünyada en çok sigara içilen on ülke arasında yer alıyor. Buna göre, dünyada sigara kullanan insanların üçte ikis, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu on ülkede yaşıyor. Türkiye’de sigara içenlerin sayısı 20 milyon civarında.
Gelmiş geçmiş en tehlikeli yaratık hangisidir?
Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısını (muhtemelen 45 milyar kadar) dişi sivrisinekler öldürmüştür. (Erkek sivrisinekler sadece bitkileri ısırır.)
Sivrisinekler potansiyel olarak ölümcül olan yüzden fazla hastalık taşır. Günümüzde bile her oniki saniyede bir kişiyi öldürmektedir.
İstanbul’daki en öldürücü salgın hangisidir?
Roma İmparatoru 1.Jüstinyen zamanındaki (527-565) veba salgını. O yıllarda 600.000 kişinin yaşadığı İstanbul, sakinlerini beslemek için çoğunlukla Mısır’dan büyük miktarda tahıl ithal etmek zorundaydı. İnsanların girip çıktığı devasa tahıl ambarları veba taşıyıcısı olan fareler ve pireler için de iyi bir besin kaynağı olduğundan, veba İstanbul’a tahıl getiren gemilerle ulaştı.
Modern tarihçiler salgının en şiddetli olduğu zamanlarda İstanbul’da günde ortalama 5.000 kişinin öldüğünü ve salgının şehrin yüzde kırkını, yani 240.000 kişiyi yok ettiğini tahmin ediyorlar. “Jüstinyen vebası” adı verilen bu hastalığın 6. 7. ve 8. yüzyıllar boyunca tüm dünyada 100 milyon can aldığı düşünülüyor.

Demir Karahan

(17 Haziran 2014 Salı günkü 1057 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın