At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Joyeuse, Frankel’ın kız kardeşi kazanarak kariyerine başladı

/ 17:33   |   427 Okundu   YAZDIR

Avrupa’nın yenilgisiz şampiyon safkanı bu yıl aşımlara başlamış FRANKEL’ın kız kardeşi JOYEUSE kariyerinin ilk yarışını Lingfield’de rahat kazandı.
JOYEUSE (Oasis Dream-Kind/Danehill) 2 yaşlı dişilere ait koşusunu en yakın rakibesinin yaklaşık 3,5 boy farkla önünde kazanmayı başardı.
Frankel’ın da jokeyliğini yapmış Tom Queally idaresindeki kısrağı Juddmonte harasının antrenörü Sir Henry Cecil çalıştırmaktadır. 1200 metrede koşulan good to soft yani biraz yumuşak sahada koşulan koşuyu 1:14.22 bitiriş derecesiyle kazanarak kariyerine başlayan JOYEUSE’ın jokeyi koşu sonrası racingpost’ta vermiş olduğu demecinde “I was happy with the way she did it,” onun bu şekilde kazanmış olmasından çok mutlu olduğunu söylemiştir. Juddmonte harasının yarış menajeri Teddy Grimthorpe ise Frankel’ın kız kardeşi olması sebebiyle herkesin büyük beklentiler içerisinde olduğu kısrağın ilk yarışında güzel ve rahat kazanmasıyla çok sevdiğini belirtti.
Büyük ihtimal JOYEUSE’ın bir sonraki koşusu Royal Ascot festivalinde koşulacak grup 3 Albany Stakes koşusu olacaktır.
2011 ve 2012 yıllarında Avrupa’da yılın atı ödülünü almış FRANKEL’ın annesi KIND stakes koşu galibi olup vermiş olduğu beş temsilcisinin dördü koşu kazanmayı başarmış koşmuş olduğu 14 koşusunu da kazanmış muhteşem makine FRANKEL en başarılı temsilcisidir. KIND’in bir diğer temsilcisi Frankel’a da koşularında fedailik yapmış Bullet Train grup 3 koşu galibi olup bu yıl Kentucky’de ilk aşım sezonunda Sadler’s Wells’in temsilcisi olarak görev yapmıştır.
Kind’dan bu kadar bahsetmişken Juddmonte’ın aygırı Oasis Dream’den de bahsedelim. 2013 yılında Banstead harasında 80.000 İngiliz Pound’ından yaklaşık olarak 120.000 dolardan görev yapmış Oasis Dream 2 yaşlılığında İngiltere’de şampiyon tay olarak seçilmiştir. Geçtiğimiz hafta sonu Vefa Aracı’nın sahibi olduğu Grup 3 koşu galibi CHIGUN isimli kısrağın, Grup 1 koşular kazanmış Juddmonte harasının sahibi olduğu Midday’in ve geçtiğimiz yıl grup 1 Irish 2000 Guineas (İrlanda erkek tay deneme) koşusu galibi Power’ın da babası olan Oasis Dream’in bir çok temsilcisi stakes koşu kazanmayı başarmıştır. Oasis Dream koşu kariyerinde olduğu gibi aygırlık kariyerinde de başarılı bir safkandır.

JOYEUSE’ın pedigri bilgileri;

OASIS DREAM (GB)
b. 2000
GREEN DESERT (USA)
b. 1983
DANZIG (USA)
dkb/br. 1977 [IC]
 
FOREIGN COURIER (USA)
b. 1979
HOPE (IRE)
b. 1991
DANCING BRAVE (USA)
b. 1983
BAHAMIAN (IRE)
ch. 1985
KIND (IRE)
b. 2001
DANEHILL (USA)
b. 1986
DANZIG (USA)
dkb/br. 1977 [IC]
 
RAZYANA (USA)
b. 1981
RAINBOW LAKE (GB)
b. 1990
RAINBOW QUEST (USA)
b. 1981 [CS]
ROCKFEST (USA)
ch. 1979

Kadir KIYGIR