At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Yarışçılığımızın büyümesinde tek engel yarış komiserleri ve handikaperler

25 Aralık 2015 / 16:50   |   683 Okundu   YAZDIR

Geçtiğimiz hafta Cumartesi ve Pazar günleri TAY TV’nin en çok izlenen at yarışı programında Ümit Sadi, DADAŞ STAR ve YEDİTEPE mücadelesinde baş farkıyla yarışı DADAŞ STAR’ın  kazanıp jokeyi Ahmet Arslan’a verilen 14 günlük ceza hakkında görüşlerini beyan etti. Sadi: “-Bu hipodromda at binen jokeyler, bu cezayı bu adamın verdiğini bilerek at binmelidir” dedi.

Türk yarışçılığı her hipodromda yarış komiserlerinin tüzüğü unutup kendilerine göre koyduğu kurallarla yönetilirken yarış komiserleri, tüzükte uygun olan maddeye kararlarını bağlayarak tartışılır kararları hayata geçiriyorlar. Yarış komiserleri neden karar yanlışlığı içerisinde olmak istiyorlar? Bize göre alt yapı bilgileri at yarışlarını idare edecek kapasitede olmadığı için tüzüğe göre yarışları idare edemeyerek kendileri, kendilerince tüzüğe göre yarışları idare etme mücadelesi veriyorlar.

Türk yarışçılığının büyümesindeki en büyük engeller :

  1. Handikaperler
  2. Yarış komiserleri

Her iki engelin Türk atçılığına verdiği  madde, manevi kayıplar çok fazla olmak ile birlikte handikaperlerin hatalı handikap puanları vermeleri dolayısıyla bir çok safkan gerçek gücünü gösteremeden yok olmaya mahkum oluyor.

Geçen yıl Şanlıurfa Hipodromu’nda ışıklandırmayla birlikte zirve yapan altılı tevziler, 2 Milyon TL’ye yaklaşırken yarış komiserleri aynı gün hatalı kararlarıyla altılı ganyan ayağında iki yarışta birincilik sırasını değiştirdiler. Bir sonraki hafta tevziler hızla düşmeye başladı. Yarış komiserleri, YKK tarafından görevlerinden alınsalar da tevzi düşüşü engellenemedi. Öyle ki altılı tevzisi 1 Milyon TL’ye kadar geriledi. Şanlıurfa tevzisi yeni yeni yükselmeye başladı, denilebilir.

24 Aralık Perşembe günü Şanlıurfa’daki 6. koşuda İDAL SULTAN’a binen H.Demirtaş, safkana hatalı bindi. Yarış içinde yerini almakta zorlandı, devamlı dışarıları dolaşıp rakiplerinden fazla mesafe koştu. Son 400’den sonra kırbacı nereden vuracağı ile ilgili Demirtaş telaşlanırken önde koşuyu kazanan HANCI GÜZELİ ile arasındaki fark 4 boy oldu. Kırbacı bir sağdan, bir soldan vurmaya başladı ve yüzde yüz kazanabileceği yarıştan H.Demirtaş’ın kötü binmesinden dolayı İDAL SULTAN baş farkıyla koşuyu kaybetti. H.Demirtaş’ın kötü niyeti olmadığı aşikar. Ancak bindiği safkanın ağır favori olmasını kaldıramadığı yorumu yapılabilir. Benzer yarışlara zaman zaman diğer hipodromlarda da tanık oluyoruz. H.Demirtaş hatalı bindiği için yarışı kaybetti diye 14 gün at binmeme cezası verilmeli miydi? Böylesi ağır bir kararın faturasını Erhan Yavuz ödedi. H.Çizik fazla kırbaç kullanmaktan dolayı aylarca at binemedi. H.Çizik’e ceza vermek için yasa çıkartıldı. Birkaç apranti, jokey apranti okuluna gitti. Gelinen noktada yürütmeyi durdurma kararı ile kimsenin apranti okuluna eğitime gittiği yok. Bu süreci herkes ikinci kırbaç cezasından sonra mahkeme kararı ile durduruyor.

Hipodromlardaki yarış komiserlik sistemi mutlaka profesyonelliğe geçmeli. Alt yapı eğitimi artık şart oldu. Öyle ki alaylıların da eğitilmesi gerekir. 1 ay süren göstermelik eğitimler, ne kadar sağlıklı olur, tartışılır. 1 aylık göstermelik eğitim ile sertifika dağıtılanlardan biri ve yarış camiasının içerisinden olan Orhan Yenihayat’ın aldığı kararları görüyoruz. Bize göre Yenihayat, sapla samanı karıştırmaya başladı. Jokey veya aprantiler yarış içerisinde safkanların kafalarına kırbaç ile vuruyor, Orhan Yenihayat ceza vermiyor. 1 hafta sonra çağırıp “www.liderform.com.tr yazmış, ben görmedim. Al sana, 14 gün ceza” demeye getirip ceza veriyor.

Kocaeli Kartepe Hipodromu’nda bir apranti, atın kafasına son 1000’de şiddetli şekilde vuruyor. Kamera net gösteriyor. (Bu yarış yakın zamanda koşuldu) Orhan Yenihayat’ın bunu görmemesi imkansız. Ama görse de ne ihtar ne de ceza veriyor. (Galiba bizlerin haber yapmasını bekliyor. Bu kez bizde haber değeri vermedik) Bize göre o aprantinin en az 15 gün at binmeme cezası alması kaçınılmazdı. (Bu cezayı alanlar, bu kez haklı olarak  -Orhan Yenihayat görmemiş, siz yazdığınız için ceza aldım- diyerek bizlere sitem ediyorlar) Bu arada koşulan yarışlar içerisinde ciddi faullerde oldu. O faulleri o an için görmesine rağmen www.liderform.com.tr’de haber olarak çıktıktan sonra ceza vermek amacıyla görmemezlikten geldi.

Rahmetli Ekrem Kurt, Tapo Şahin’in ZÜBEYDE isimli safkanı ile yarışları fotoda tutarak gelir, son 10 metre dış kulvardan burun – baş farkıyla kazanırdı. Safkan erken başa geçtiği zaman dururdu. Safkanı fotoya ayarlar ve sahanın büyük favorisi olan bu safkan ile denilebilir ki kazandığı yarışların % 95’ini burun – baş farkıyla kazanırdı. Her yarışta 17 at, 20 at koşardı. 7 at aynı anda fotoya girer, burun farkıyla ya kazanır ya da kaybederdi. (Sonuçlar o yıllarda 15 dakika sonra açıklanırdı) Orhan Yenihayat o yıllarda yarış komiseri olsa demek ki Ekrem Kurt, ZÜBEYDE ile start aldığı her yarışta biniş sitilinden dolayı yarışı kazansa da kaybetse de ceza alacaktı. Nitekim Ekrem Kurt at binemeyecekti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik dileriz ki artık YKK yetkililerine talimat verir ve handikaperlik sistemi olsun, yarış komiserliği sistemi olsun var olan sistem bozukluğu durdurulur. (Kemal Akyer)

Benzer Haberler

Yorum yapın