At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Yarışçılığımızın kanayan yarasına çözüm bekliyoruz

02 Mart 2015 / 16:24   |   1420 Okundu   YAZDIR

Yarışçılığımızın ilk yıllarında safkanlar idmanlarını yarış koştukları hipodromlarda yaptıklarından dolayı tribünlerde saatçilik mesleği başladı. Böylelikle kronometrelerle atların idmanları takip edilir, form durumları gözlemlenip notlar alınır. 17 yıl boyunca Veliefendi Hipodromu’nda her sabah saatçilik yaptım. Bizim dönemimizde 11. ayda yarışlar biter ve Nisan ayına kadar yarışlara ara verilirdi. Şubat ayı ortalarında sabah idmanlarına tekrar gitmeye başlardık. Günümüzde ise çoğu hipodrom ara vermeden 12 ay durmaksızın yarış koşuyor.

Geçtiğimiz günlerde TAY TV’de Hakan Cantınaz’ın konuğu olan TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, bir itiraz üzerine iptal edilen Antalya Hipodromu ihalesinin yeniden gerçekleşmesi halinde yeni bir hipodrom daha yapılabileceği gibi yılın sadece birkaç haftası yarış koşacak 12 civarında yeni küçük hipodrom projesi düşünüldüğünü de sözlerine ekledi. Eskişehir ve Konya şu an hipodrom için hazır, diyebiliriz.

60 yıldır yapılan kondüsyonerlik sistemi atçılıkta gelişmiş ülkelerde tarihe karışmaya başladı. Yurt dışı bir proje üzerinde uzun zamandır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Allah kısmet ederse Haziran ayında projeyle ilgili bilgilendirme yapacağız. Yalnız bu projenin sprint ve galop ayağında farklı bir durum ile baş başa kaldık.

Dünya ülkelerinde jokey kulüp, idmana çıkan atlara birer chip veriyor, bunu atların kantarmasının bir bölümüne atı rahatsız etmeyecek şekilde takıyor.

Hipodromlarda safkanların kantarmasına takılacak chip, safkan sabah idmanlarında sprint ve galop yaptığında hangi tempolarla geçtiklerini, sprint ve galoplarında piste ayakları ile hangi güçte vurduklarını ölçüyor. Nitekim chipin ölçtüğü bu bilgiler, anında bilgisayara aktarılıyor ve saat 09.00 itibariyle jokey kulübün internet sitesinden o gün sprint, galop yapan safkanların idman raporları yayınlanıyor.

İdman girişlerine bir kamera konularak safkana ait olan chipin başka bir atın kantarmasına takıldığı güvenlik kontrolünde tespit edilirse antrenörüne, seyisine çok ağır cezalar veriliyor. İdman ettiren jokeye de para cezası verildiği zaman usulsüzlük yapmaya kimse cesaret edemez, kanısındayım.

Sistemin bizim hipodromlarda hayat bulması halinde bizimle birlikte hipodromlarda çalışan kondüsyoner ekiplerimizin işleri kolaylaşmış olacak ve haşe bezi uygulamasına gerek kalmayacak.  Bu chip, atın kenterlerinde de safkanın hangi tempoda geçtiğini rapor ederken at sahibi ve antrenörü için fayda sağlamaktadır.

Kondüsyonerler idmanlarını izledikleri atların sprintlerinin, galoplarının yanlarına rahat çalışırları yazarak çalışmaya devam edebilecekler. Ancak çok adamla çalışma ve at saklama devri sona ereceği için Türk yarışçılığında yeni bir çağ başlayacak. Hipodromlardaki kadrolu saatçilerimizin yükünü hafifletecek sistem ile birlikte onların tahmin yapma süreleri de uzayacak.

Traküs sistemini Veliefendi Hipodromu’na kazandıran TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci’ydi. O yıllarda Ekinci, seçimi bir kez daha kazanırsa tüm hipodromlara traküs sistemi getireceğini beyan etmişti. Yasin Kadri Ekinci, 3 yıl sürecek olan görev süresinde tüm hipodromlara traküs sistemi getirmesi için bir engel kalmadı.

Hipodromlarda safkanların kantarmasına takılarak takip edilen chip makinesinin traküs ile uyum sağladığı duyumları alınırken Amerika’da % 50 uygulanan idman sistemi Afrika, Japonya’da da yeni yeni uygulanmaya başlandı.

Tüm hipodromlarımızın chip ve traküs sistemine kavuşturulmasıyla birlikte var olan sıkıntıların son bulacağı, ülkemizde dünya standartlarında yeni at yarışı gazetelerinin çıkacağı düşüncesiyle TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve yönetim kurulu üyelerinin at yarışı basınının sesini duyup soruna hassasiyet göstererek çözüm bulacakları inancındayım.

 Kemal Akyer 

Benzer Haberler
“Yarışçılığımızın kanayan yarasına çözüm bekliyoruz” için 5 Yorum
 1.   İsim Soyisim : erhan 02-03-2015

  Sayin kemal akyer bu camianin enbuyuk kanayan yarasi ganyan bayilerinin durumudur anlasiliyorku bayilerin isi yine allaha kalmis

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 2.   İsim Soyisim : Salih Atik 02-03-2015

  GALOPLARI SAKLAYAN BZILARI ŞİMDİ İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN SATMAYA BAŞLIYORLAR 100 LİRA AYLIK BEDEL KOYMUŞLAR.SİZLER MASKELERİ DÜŞÜRDÜĞÜNÜZ İÇİN ARTIK SİTE ÜZERİNDEN YAPACAKLARI BELLİ OLDU. BU UTGULAMA ÇOK İYİ OLUR HER ATIN ADI VE YAPTIĞI GALOP OTOMATİK OLRAK BİLGİDSAYARA DÜŞER. BÖYLELİKLE 100 LİRA PARA İSTEYİP YARIŞSEVERLERİ SÖĞÜŞLEMEYE ÇALIŞANLARDANSA KURTULURUZ. BAŞARILR DİLERİM

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
  •   İsim Soyisim : kandemir 02-03-2015

   Bunu dusunemedim amerikadaki sistem gibi….galoplar sitelerde para ile satiliyor

   Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 3.   İsim Soyisim : kandemir 02-03-2015

  Bizim ülkemizde kural diye birşey yok…herkesin bir tanıdığı var.cip mip hikaye bu kadar at hirsizi dedigimiz tiplerin hipodromlarda ikamet ettigini dusunursek halimiz harap…

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz
 4.   İsim Soyisim : Fatih Kerim Kürkçü 02-03-2015

  Bugün artık Adana ve Ankara’daki galopların parayla satılacağı bilgisi verildi bu doğrumu acaba ? 100 liraya galopların internette satılacağı doğrumu ? Sizden isteğimiz bu fırsatçılara imkan vermeyin yarışsever dostu ayağıyla facebookta galopları görüntüleri satmaya başladılar buna dur deyin

  Yorumu Cevapla   veya   Yeni Yorum Yaz

Yorum yapın